Son Dakika
banner1

PKK helikopteri nereden aldı? Meğer 9 adet daha teslim edilmiş

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Duhok'ta dün düşen helikopterin PKK'ya ait olduğunu doğruladı. Eurocopter AS350 tipi helikopterin DEAŞ'la sözde mücadele kapmasında terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye teslim edildiği ortaya çıktı. Çarpıcı gelişmenin detaylarını yazar Çetiner Çetin, aktardı.

GENEL 17.03.2023, 07:39
PKK helikopteri nereden aldı? Meğer 9 adet daha teslim edilmiş


Dün gece Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bir helikopter düştü. Duhok'un Çemankê kasabasında düşen askeri helikopterde 3'ü kadın 7 kişinin öldüğü açıklanırken, helikopterin Beher Dağı eteklerinde düşmesi gözleri bölgeye çevirdi.

Zira son bir yıldan bu yana PKK ile Türk silahlı kuvvetlerinin çatışmaların en yoğun yaşandığı bölgede düşen helikopterden çıkan 7 cansız bedenin PKK'lılara ait olduğu ortaya çıktı.

PKK'lı 7 üst düzey isim helikopterdeydi

Habertürk'ün bölgede ulaştığı güvenlik kaynakları, helikopterin ilk düştüğü saatlerde yerel hükümetin helikopterin hangi ülkeye ait olduğunu öğrenmek için ABD, Türkiye ve DAEŞ ile koalisyon görev gücü içinde yer alan üç ülke ile temasa geçtiğini söyledi. Helikopterin bu ülkelere ait olmadığının öğrenilmesi üzerine enkaz yerine giden Kürt yetkililer helikopterde 3'ü kadın 7 PKK'lı üst düzey ismin helikopterin düşen enkazında olduğunu tespit ettiler. 

Süleymaniye'de PKK'ya teslim edildi

Yerel güvenlik kaynakları helikopterin Eurocopter AS350 tipi olduğunu ve DAEŞ ile mücadele kapsamında bölgeye gönderilen helikopterler olduğu ifade ederken, bu helikopterlerin Talabani'nin lideri olduğu KYB'ye bağlı birimlere verildiği ve 15 ay önce düşen helikopter dışında aynı model bir helikopterin daha Süleymaniye'den PKK'nın Suriye kolu YPG/SDG'ye teslim edildiği belirtildi.

Daha küçük nitelikte olan 9 adet daha helikopter verildi

Yerel kaynaklar Habertürk'e yaptıkları açıklamalarda, Eurocopter AS350 tipi helikopterlerin alçak irtifa uçuş ve radarlara girmeden uçuş yapabildiğine dikkati çekti. Bu helikopterlerin küçük ve 5 misafir kapasiteli olduğu için hareket kapasitesinin olduğunu vurguladılar. Ancak daha şaşırtıcı olan ise, kaynaklar bu helikopterlerden daha küçük nitelikte olan 9 adet daha helikopterin verildiği belirtiliyor.

IKBY, terörle mücadele birimi yetkililerde düşen helikopterde yer alan 7 şahsın terör örgütü PKK mensubu olduğunu doğruladı.

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu SDG ve YPG'ye her türlü silahın verildiği zaten biliniyordu. Ancak şimdi helikopter sahibi olmaları ABD'nin örgütü ne amaçla bu seviyeye getirdiğini düşündürtüyor.

Duhok'ta düşen helikopter dışında başka bir helikopter daha vardı

Irak'ın kuzeyindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkilileri, dün Duhok şehrinde düşen helikopterin yanında başka bir helikopter daha olduğunu ve söz konusu helikopterin kaçtığını açıkladı. Duhok Valisi Ali Teter, dün akşam Duhok'un Berkiyat köyü yakınlarında düşen helikopterin yanında başka bir helikopter olduğunu söyledi. Düşen helikopterde ölenlerin hepsinin terör örgütü PKK üyesi olduklarını vurgulayan Teter, düşen helikopterin yanında bulunan ve içinde terör örgütü PKK üyelerinin bulunduğu başka bir helikopter olduğunu belirterek, ikinci helikopterin olay yerinden kaçarak izini kaybettirdiğini aktardı. Kaçan helikopterin hangi ülkeye gittiğine dair şimdilik bilgileri olmadığını dile getiren Vali Teter, konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu