Son Dakika
banner1

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dünyadan ilk tepkiler

500 baz puan artırılan politika faiziyle ilgili birbirinden çarpıcı ifadeler kullanıldı. Uzmanlar, Türk Lirası'nı destekleme hamlesine ilişkin "Şimşek ve TCMB'ye güçlü yetki verildiğini gösteriyor" dedi.

EKONOMİ 21.03.2024, 16:47
Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dünyadan ilk tepkilerTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 50 seviyesine çekti.

Beklenti, faiz oranının yüzde 45'te sabit tutulacağı yönündeydi.

Küresel ekonomi çevrelerinde yankılanan kararla ilgili birçok haber, uluslararası basını meşgul etmeye başladı. Ayrıca uzmanlar, dikkat çeken yorumlarda bulundu.

FİNANCİAL TİMES: TÜRKİYE ŞAŞIRTTI

İngiltere merkezli Financial Times, "Türkiye, büyük faiz artışıyla şaşırttı" başlıklı haberinde şöyle dedi:

Politika yapıcılar enflasyonu yavaşlatmayı durdurmaya çalışırken, Türkiye Merkez Bankası, büyük bir faiz artışıyla yatırımcıları şaşırttı.

Merkez Bankası, değişiklik olmayacağı yönündeki beklentilere kıyasla faiz oranını 5 puan artırarak yüzde 50'ye yükseltti.

BLOOMBERG: SÜRPRİZ KARAR

ABD merkezli Bloomberg, çoğu ekonomistin, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını değiştirmemesini beklediğini anımsattı.

Türkiye'nin, yaptığı artış oranıyla "şaşırttığını" belirten yayın organı, haberinde şöyle dedi:

Türkiye Merkez Bankası, kritik yerel seçimlerden günler önce faiz oranlarını artırdı. Bu sürpriz karar, Türk Lirası'nı desteklemenin aciliyetini gösteriyor.

REUTERS: İYİYE İŞARET

Yüzde 45'ten yüzde 50'ye yükseltilen faiz oranıyla ilgili gelişmeyi aktaran Reuters, bu adımla ilgili uzman görüşlerine yer verdi.

Türkiye'nin, "ekonomistlerin çoğunu şaşırttığı" vurgulanırken, İngiltere merkezli yatırım hizmetleri kuruluşu Trium Capital yöneticisi Peter Kisler, "(500 baz puanlık faiz artışı) hoş bir sürpriz." dedi.

Kisler, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası'nın "daha agresif olma kapasitesine sahip olduğunun buradan anlaşılabileceğini" söyledi.

Söz konusu yetkili, karara ilişkin "İyiye işaret." ifadesini kullandı.

TİMOTHY ASH: ŞİMŞEK VE TCMB'YE GÜÇLÜ YETKİ VERİLDİĞİNİ GÖSTERİYOR

Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti olan İngiliz ekonomist Timothy Ash, şu görüşleri paylaştı:

Beklentilerin aksine 500 baz puan artışla yüzde 50'ye çıktı. TCMB'nin hamlesi son derece olumlu. Anlatı, TCMB'nin yerel seçimlerden önce faiz artırımı yapamayacağı yönündeydi.


Bu hamle, Şimşek ve TCMB'ye enflasyonla mücadele konusunda ne gerekiyorsa yapma konusunda güçlü bir yetki verildiğini gösteriyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu