Son Dakika
banner1

Serbest Güreş Milli Takımı, 31 yıl sonra Avrupa şampiyonu oldu!

Serbest Stil Güreş Milli Takımı, 1993'ten bu yana ilk kez Avrupa şampiyonluğuna ulaştı.

SPOR 19.02.2024, 08:36
Serbest Güreş Milli Takımı, 31 yıl sonra Avrupa şampiyonu oldu!

Türkiye Güreş Federasyonunun açıklamasına göre, Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'ndaki serbest stil müsabakaları sona erdi.

Organizasyonda 2'şer altın, gümüş ve bronz madalya kazanan Ay-Yıldızlılar, Gürcistan ve Azerbaycan'ın önünde takım sıralamasının zirvesinde yer aldı.

1993 YILINDAN SONRA BİR İLK

Türkiye böylece İstanbul'un ev sahipliği yaptığı 1993 Avrupa Şampiyonası'ndan beri ilk defa serbest stilde takım halinde şampiyonluğa ulaştı.

Feyzullah Aktürk (92 kilo) ve Taha Akgül (125 kilo) altın, Muhammet Karavuş (57 kilo) ve Soner Demirtaş (74 kilo) gümüş, Osman Göçen (86 kilo) ve İbrahim Çiftçi (97 kilo) ise bronz madalya elde etmişti.

Serbest Güreş Milli Takımı, 31 yıl sonra Avrupa şampiyonu oldu!

TAHA AKGÜL: SERBEST GÜREŞTE TARİHİ GÜNLER YAŞIYORUZ

11. kez Avrupa şampiyonu olan Taha Akgül, "11. şampiyonluk, çok özveri ve emek var. Hanımımla, arkadaşlarıma konuşamıyorum, yemek yiyemiyorum. Çok zorlu bir süreç. Yükümüz çok ağır. 10 ile 11 arasında benim için çok büyük fark yok. Ne olursa olsun biz bir şampiyonaya giriyorsak, emek veriyorsak orada altın madalya ile bitirmek en büyük hedefimiz. Misyonumuz, görevimiz var. Grekoromen şampiyon oldu. Serbest takım olarak şampiyon olduk. Kadınlar ikinci oldu. Serbest güreşte tarihi günler yaşıyoruz. Olimpiyat önemli. Hafta kampa gireceğiz, çalışmalara devam. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Bu yaz düzenlenecek Olimpiyatlar için ise Akgül, "Aynı rakiplerim gelecek. Gürcü yine rakiplerimden biri olacak. Oradaki atmosfer çok farklı. Tecrübeliyim, olimpiyat şampiyonluğum, olimpiyat üçüncülüğüm var. O atmosferi kaldıracağımı düşünüyorum. Yeter ki iyi hazırlanayım. İnşallah hedefim orada yine altın madalya olacak" dedi.

Serbest Güreş Milli Takımı, 31 yıl sonra Avrupa şampiyonu oldu! - Resim : 2

ŞEREF EROĞLU: 31 YIL SONRA SERBEST MİLLİ TAKIMIMIZ, AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu, şampiyon olan Taha Akgül için ise, "Güreş ailem adına. Efsane şampiyon, Türkiye’nin milli değerine teşekkür etmek istiyorum. İyi ki var. Kaptanın başında olduğu takımdan neler olduğunu hep birlikte gördük. Abdullah hocama, milletim adına teşekkür ediyorum. 10 sıkletin 8’inde madalya için mücadele eden serbest güreş milli takımı oluşturduk. Bunu birlikte yaptık. Bu ruh çok önemliydi. Şampiyonun bu maçı çok önemliydi. Belki almasaydı ikinci olacaktık. 31 yıl aradan sonra İstanbul’daki şampiyonadan sonra Serbest Güreş Milli Takımımız tarihinde 3. kez takım halinde şampiyon oldu. 1949, 1993 ve 2024 yılında" şeklinde konuştu.

Serbest Güreş Milli Takımı, 31 yıl sonra Avrupa şampiyonu oldu! - Resim : 3

ABDULLAH ÇAKMAR: 2024 OLİMPİYATLARI’NDA TAHA AKGÜL İNŞALLAH KÜRSÜNÜN EN ÜSTÜNDE OLACAK

Serbest Güreş A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Çakmar da, rehavete kapılmayacaklarını vurgulayarak, "Çünkü bizim asıl hedefimiz olimpiyatlarda. Federasyon Başkanımız Şeref Eroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın ile bütün hareket ediyoruz. Burada bir aile bağı oldu. 2024 Olimpiyatları’nda Taha Akgül inşallah kürsünün en üstünde olacak. Çalışmalarımız o yolda. 8 sıklette madalya mücadelesi verdik. Burada birbirimize kenetlendik, aile ortamıyla takımımız 31 yıl aradan sonra Avrupa şampiyonu oldu. Bu aldığımız madalyaları milletimize armağan ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Serbest Güreş Milli Takımı, 31 yıl sonra Avrupa şampiyonu oldu! - Resim : 4

ERKEKLER ŞAMPİYON KADINLAR 2. OLDU

Serbest Güreş Milli Takımı 2 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya olmak üzere şampiyonayı 6 madalya ve takım halinde şampiyonlukla tamamladı. Grekoromen Güreş Milli Takımı da 2 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya olmak üzere şampiyonayı 6 madalya ve takım halinde Avrupa şampiyonu olarak bitirdi.

Kadınlar Güreş Milli Takımı 3 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya olmak üzere şampiyonayı 5 madalya ve takım halinde Avrupa Şampiyonası’nı ikincilikle tamamladı.

Grekoromen Stil

2 altın
82 kilogramda Alperen Berber
72 kilogramda Selçuk Can

3 gümüş
77 kilogramda Yunus Emre Başar
87 kilogramda Ali Cengiz
130 kilogram Rıza Kayaalp

1 bronz
67 kilogramda Murat Fırat

Kadınlar

3 altın
68 kilogramda Buse Tosun
72 kilogramda Nesrin Baş
76 kilogramda Yasemin Adar

1 gümüş
50 kilogramda Evin Demirhan

1 bronz
53 kilogramda Zeynep Yetgil

Serbest Stil

2 altın
92 kilogramda Feyzullah Aktürk
125 kilogramda Taha Akgül

2 gümüş
57 kilogramda Muhammet Karavuş
74 kilogramda Soner Demirtaş

2 bronz
86 kilogramda Osman Göçen
97 kilogramda İbrahim Çiftçi

Yorumlar (0)
12
az bulutlu