Son Dakika
banner1

Nihat Zeybekci'den tepki çeken İsrail ile ticaret sözleri sonrası yeni açıklama

Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı 77 ceddinize yeter! AK Parti Ekonomi İşleri Sorumlusu Nihat Zeybekci, İsrail ile ticaret konusundaki tepki alan sözlerinin arkasında duran bir açıklama yaptı. "Filistinlileri üzüyoruz ama İsrail'le ticareti tamamen kesmen Türkiye'nin zararınadır." diyen Zeybekci'nin açıklamasının sonundaki ‘Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı 77 ceddinize yeter’ sözleri dikkat çekti.

POLİTİKA 20.04.2024, 13:11
Nihat Zeybekci'den tepki çeken İsrail ile ticaret sözleri sonrası yeni açıklama

Türkiye, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamlar nedeniyle geçtiğimiz günlerde bir takım kısıtlamalara gitmiş, kararı Ticaret Bakanlığı duyurmuştu. Kısıtlamaların daha da artması gündemdeyken AK Parti Ekonomi İşleri Sorumlusu Nihat Zeybekci'nin İsrail ile ilgili yaptığı açıklaması tepki çekti.

Zeybekci, "Katliamı kınıyoruz eyvallah ama İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke." dedi.

"İSRAİL 6 SATIP 1 ALDIĞIMIZ BİR ÜLKE"

 İzmir'de mermer ve doğaltaş fuarında konuşan Zeybekci'nin, "İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke, yani 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. O anlamda, daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum." sözleri gündem oldu. 

Zeyrekci, sözlerinin arkasında durduğunu belirterek dikkat çeken bir açıklama yaptı. 

"SÖYLEDİĞİM HER KELİMENİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIM"

Sosyal medya hesabından açıklama yaparak "Filistinlileri üzüyoruz ama İsrail'le ticareti tamamen kesmen Türkiye'nin zararınadır." diyen Zeybekci'nin açıklamasının sonundaki ‘Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı 77 ceddinize yeter’ sözleri dikkat çekti. 

İşte Zeybekci'nin açıklaması:

"Söylediğim her kelimenin sonuna kadar arkasındayım. Ucuzcu tacirler hariç ,Konuyu yanlış anlayabilecek akıl ve sağduyu sahipleri için yazılı olarak tekrar anlatıyorum. İsrail’le serbest ticaret anlaşması olan birkaç ülkeden biriyiz,mavi Marmara zamanında da askıya alınmayan bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimizinde Türk malların serbestçe satın alabiliyorlar, bununda katkısıyla ticaret dengemiz 1 e 6 bizim lehimizedir.

Söylediğim kayda alma yöntemi yasak ürün listesinden daha etkin bir yöntemdir, İsrail’e yapılan tüm ihracatın kayda alınması ile her ürün kayda alınarak izin verilirken satılan her ürün ve şirkette kontrol edilir. Bu sayede şu anda yüzlerce milyon dolarlık ihale alarak onlarca milyon dolar teminat mektubu veren şirketlerimizin mağduriyetleri gibi daha birçok mağduriyetin önüne geçmiş oluruz. Onlarca Filistinli şirketin mağduriyetleri de engellenmiş olur.Söylediğim yasak liste yerine tam kontrol demektir.

SözlerimiTekrar ediyorum“ DAHA HASSAS OLMAK”. Bize İslamiyet ve Filistin hassasiyeti dersi vermeye kalkan hadsizlere de sözüm, bizim hassasiyetimiz zekatı sizin 7 ceddinize, Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı ise 77 ceddinize yeter."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu