Son Dakika
banner1

AK Parti MYK toplantısının perde arkası: İlk değişim il başkanlarında! 2K formülü ile hayata geçirilecek...

AK Parti’de dün yapılan MYK toplantısının perde arkası ortaya çıktı. Değişim için acele edilmemesi ve zamana yayılması kararının alındığı partide değişimin ilçe ve il başkanlarından başlanacağı öğrenildi. Ayrıca partideki değişim 2K formülü ile hayata geçirilecek. İşte detaylar...

POLİTİKA 02.05.2024, 11:55
AK Parti MYK toplantısının perde arkası: İlk değişim il başkanlarında! 2K formülü ile hayata geçirilecek...


AK Parti MYK toplantısının perde arkası: İlk değişim il başkanlarında! 2K formülü ile hayata geçirilecek...

     

AK Parti'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı dün gerçekleştirildi.

31 Mart seçimlerinin ardından 3 saatten fazla süren toplantıda MYK’yı ikinci kez toplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu toplantıda da partinin değişimi ve dönüşümü açısından önemli değerlendirmeler yaptı.

2 K FORMÜLÜ: KAMP VE KONGRE
Yerel seçimlerin ardından değişime gitme kararı alan AK Parti'de bu değişimin 2 K formülü ile hayata geçirileceği belli oldu.


Kamp ve kongre ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın deyimiyle "partideki oy ile birlikte kan ve ruh kaybı" ortadan kalkacak.

AK Parti'de değişim sadece isimler üzerinden değil iş yapma biçimi de değişecek. Bir yandan seçim sonuçları analiz çalışmaları yapan AK Parti diğer taraftan da seçmen ile bağını koparmayacak. Sandığa gitmeyen seçmene dönük özel çalışma yapılacak, yüz yüze görüşmeler gerçekleştirecek

İLÇE VE İL BAŞKANLARINDA DEĞİŞİM OLACAK
Sabah gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan kongre sürecini başlatın talimatı verdi fakat kongre tarihi konuşulmadı.

Kongrelerden önce ilçe ve il başkanlıklarında değişimler olacak. Değişimin yöntemine çalışılacak.


Değişim için 14 Mayıs'ta yapılması planlanan genişletilmiş il başkanları toplantısından önce ilk adım atılacak. Belediye başkanı adayı olduğu için boşalan il başkanlıkları var. Öncelikle, vekâleten bulunan isimler yerine asaleten atama yapılacak.

MYK'da illerdeki durum değerlendirildi. İl ve ilçe başkanlığı değişimlerinin büyükşehrin büyük çoğunluğunda gerçekleştirileceği öğrenildi.

VEKİLLER VE BELEDİYE BAŞKANLARI İÇİN İKİ AYRI KAMP
MYK üyeleri toplantıda kamp yapılması gerektiğini gündeme getirdi, bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan da parti genel sekreteri Fatih Şahin'e talimat verdi. Milletvekilleri ve belediye başkanları için iki ayrı kamp yapılması kararlaştırıldı.

Önce milletvekilleri, daha sonra belediye başkanları kampa girecek. Milletvekili kampının Kızılcahamam'da, belediye başkanları kampının ise AK Parti yeni konferans salonunda gerçekleştirilmesi bekleniyor. Her iki kampın açılış ve kapanış toplantılarına Erdoğan katılacak. Bakanlar da kampa gelerek sunum yapıp kurmayların sorularına yanıt verecek.

ERDOĞAN'DAN HATAY TALİMATI
Hatay Belediye Başkanı Mehmet Öntürk de MYK toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Erdoğan'ın Hatay'ı çok önemsediğini ve en kısa zamanda da ziyaret edeceğini belirttiğini vurgulayan Öntürk, "Hatay'ımızın mali tablosu ortada Cumhurbaşkanımız her türlü desteği vererek şehrin yeniden ayağa kaldırılmasını arzu ediyor. 6 Şubat depremlerin ardından Hatay'da imar ve yerleşim sorunları var. Şehrin yeniden inşasında karşımıza çıkan aksaklıkların ortadan kaldırılması için çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Hatay'da hızlı ve koordineli bir şekilde çalışmalarımızı yapmamızın talimatını verdi" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu