Son Dakika
banner1

İBB'den 160 milyon TL'lik ‘Turizm organizasyon ve tanıtım' ihalesi!

'Yüzlerce uçak bileti' şartı... Ekrem İmamoğlu'nun 45 gazeteciyle gittiği lüks Roma gezisi tartışılırken dikkat çeken bir detay daha ortaya çıktı. İBB'nin nisanda 160.8 milyon TL'lik ‘Turizm organizasyon ve tanıtım' ihalesi yaptığı öğrenildi. 160 milyon 871 bin TL'lik ihaledeki 'yurtdışında 5 yıldızlı otel', 'yüzlerce uçak bileti' ve 'binlerce hediye' şartları dikkat çekti.

POLİTİKA 22.05.2024, 13:55
İBB'den 160 milyon TL'lik ‘Turizm organizasyon ve tanıtım' ihalesi!

Ekrem İmamoğlu'nun 45 gazeteciyle lüks Roma gezisi tartışılırken; İBB'nin geçen ay 'turizm organizasyonu' ihalesi yaptığı ortaya çıktı.

160 milyon 871 bin TL'lik ihaledeki 'yurtdışında 5 yıldızlı otel', 'yüzlerce uçak bileti' ve 'binlerce hediye' şartları dikkat çekti.

İBB'den 160 milyon TL'lik ‘Turizm organizasyon ve tanıtım' ihalesi! 'Yüzlerce uçak bileti' şartı...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 2027 Avrupa Oyunları imza töreni için Roma'ya götürdüğü 45'i gazeteci 73 kişilik heyetin lüks gezisi gündem oldu. Seçim kampanyasında "İsrafı bitirdik" sloganı atan CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Roma gezisinde 5 yıldızlı lüks otel Parco Dei Principi Grande Hotel & Spa'da ki konaklama ve özel uçak kiralama harcamaları büyük tepki çekti.

İBB'den 160 milyon TL'lik ‘Turizm organizasyon ve tanıtım' ihalesi! 'Yüzlerce uçak bileti' şartı... - Resim : 2

İHALEYİ 160 MİLYON TL BEDELLE KÜLTÜR A.Ş. KAZANDI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in "Belediyelere israf genelgesi yayınlayacağız. Her kuruş sosyal belediyecilik için, yoksullar için, dezavantajlı gruplar için harcanacak" açıklamasını yaptığı günlerde İBB'nin 'muhtelif turizm organizasyonları ve tanıtım' için ihale açtığı ortaya çıktı.

İBB'den 160 milyon TL'lik ‘Turizm organizasyon ve tanıtım' ihalesi! 'Yüzlerce uçak bileti' şartı... - Resim : 3

22 Nisan 2024 günü sonuçlanan ihaleyi 160 milyon 871 bin 250 TL bedelle İBB'nin iştiraki olan İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Ticaret A.Ş. kazandı.

İBB'den 160 milyon TL'lik ‘Turizm organizasyon ve tanıtım' ihalesi! 'Yüzlerce uçak bileti' şartı... - Resim : 4

ROMA GEZİSİ İÇİN Mİ?

Nisan ayında yapılan ihale akıllara İmamoğlu'nun 45 gazeteciye düzenlediği lüks Roma gezisini getirdi. İhalenin içinde yer alan yurtdışı 5 yıldızlı otel ve uçak bileti kalemleri "Gazeteciler bu ihale bütçesi ile mi Roma'ya götürüldü?" sorusunu gündeme getirdi. 

İBB'den 160 milyon TL'lik ‘Turizm organizasyon ve tanıtım' ihalesi! 'Yüzlerce uçak bileti' şartı... - Resim : 6

EŞANTİYONLAR DİKKAT ÇEKTİ

İhalede talep edilen eşantiyonlar da dikkat çekti. 5 bin tişört, 7 bin 500 yağmurluk, 2 bin powerbank, 2 bin USB bellek, bin magnet, 2 bin 500 ter- mos yer aldı. Ayrıca 20 bin teneke kutulu kahve, 2 bin kutu lokum, 10 bin 500 hediye seti de talep edildiği görüldü.

İBB'den 160 milyon TL'lik ‘Turizm organizasyon ve tanıtım' ihalesi! 'Yüzlerce uçak bileti' şartı... - Resim : 7

İSRAFLA MÜCADELE AFİŞTE KALDI

İhalede yer alan taleplerin listesi 'israf' söylemlerini hatırlattı. İmamoğlu seçim kampanyasında 'İsrafı bitirdik' afişleri astırmış; bunun için bir ay içinde 230 milyon TL harcandığu iddia edilmişti.

İMAMOĞLU'NDAN SAVUNMA: YADIRGANACAK BİR ŞEY YOK

İBB Başkanı İmamoğlu, 'Roma seyahati'ne ilişkin konuştu. İlk defa İBB'nin kendi bütçesiyle gazetecilerin de katıldığı bir organizasyon düzenlediklediğini söyleyen İmamoğlu, "Bunun yadırganacak bir tarafı yok. Bir eksiğimiz varsa bakarız, bir daha yapmayız" ifadesini kullandı.

460 UÇAK BİLETİ 500 OTEL KONAKLAMA

İhalede 260 adet yurtdışı, 200 adet ise yurtiçi uçak bileti, 500 otel konaklama, 10 gezi teknesi temini şartları yer aldı. Otellerin 5 veya 4 yıldızlı olması gerektiği de şartnamede belirtildi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu