banner4
11.06.2024, 10:12

TÜRK OLMAK-6

Balkanlar’da ‘Türk’ kelimesi ‘Müslüman’ manasına kullanılır.

Önce 2009 yılında Bosna’da, son bölümde de Afrin Harekatımız sırasında Raco’da yaşanan bir olayı anlatacağız burada.

Bosna’da BM çatısı altında, Türkiye birliği görev yapmaktadır. Görevi, Bosna savaşı zamanında yerleştirilen mayınları bulup imha etmektir. Bununla birlikte yardıma muhtaç ailelere yardımda bulunmakta, okulları tamir etmektedirler.

Mevsim kış, köylerde yardıma muhtaç aileler tek tek, isim isim tespit edilmiş ve Türkiye’den yardım kolileri getirilmiştir.

Bosna Hersek coğrafyası yer yer Karadeniz gibidir. Köyler ve evler çok dağınıktır.

Evin biri dağın bir yamacında, diğeri öbür yamaçtadır. Böyle köylerden birinde, yardım kolileri eldeki listeye göre dağıtılmaktadır.

Köyün birinde, dağıtımda görevli bir Bosnalı “Listeler oluşturulurken, burada bulunmayan ve biz de o zaman listeye yazmayı unutmuşuz. Şu yukarıdaki tepede oturan, yaşlı bir teyzemiz var. Ona da yardım götürebilirmisiniz?..” der.

Dağıtım yapan görevliler tamam der.

Ama evin yolu yok, kış günü her taraf karla kaplıdır.

Biri yüzbaşı biri binbaşı iki subayımız omuzlarına kolileri yüklenirler. Karları tepe tepe, eve zar zor varırlar. Kapıyı çalarlar, yaşlı bir teyze kapıyı açar. Çoluğunu çocuğunu, eşini savaşta kaybetmiş yaşlı bir kadındır. Omuzlarında yardım kolileriyle kapı önünde bekleyenleri görünce sorar:

“Türk müsünüz?..”

Evet.

“Geleceğinizi biliyordum…”

İki subayımız kapının önüne çökerler.

“Çırpınırdı Karadeniz” marşını mırıldanırlar. Gözlerinden yavaşça akan yaşlar yanaklarından aşağıya doğru süzülür.

……………….

Afrin harekâtı sırasında Raco’da görev yapan bir JÖH anlatıyor: Bir eve girdik arama tarama için; evde bulunan 2 genç kız korkuyla bağrışarak kaçmaya ve saklanmaya çalışırken, çığlıkları duyan yaşlıca bir kadın geldi, bize baktı ve üniformamızdaki Türk bayrağını görünce kaçışıp saklanmaya çalışan kızlarına seslendi “Kaçmayın, korkmayın, gelin, bunlar Muhammed’in ordusu Türk askeri, kimsenin malına canına namusuna dokunmazlar”..

Yorumlar (0)
12
az bulutlu