Son Dakika
banner1

"Türkiye Tek Yürek" kampanyasına parayı ödemeyen sözde bağışçılar 'ifşa' edilecek

Kahramanmaraş depremleri ardından, canlı yayında Türkiye Tek Yürek kampanyası ile 115 milyar 146 milyon 528 bin liralık bağış toplandı. Bu miktarın şu ana kadar 74 milyar 200 milyon lirası yatırıldı. Türkiye Tek Yürek kampanyası sırasında canlı yayına bağlanan birçok kişi daha sonra bahanelere sığınarak bu parayı henüz yatırmadı. Ödeme yapan kurum ve kuruluşlarının listesinin önümüzdeki günlerde yayınlanacağı, böylece söz verip ödeme yapmayanların “ifşa” edileceği belirtildi.

GÜNDEM 18.03.2023, 09:34
"Türkiye Tek Yürek" kampanyasına parayı ödemeyen sözde bağışçılar 'ifşa' edilecek

Tüm Türkiye'yi yasa boğan ve 11 ilimizde şiddetli yıkımlara sebep olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye yardım için “Türkiye Tek Yürek” kampanyası başlatılmıştı. Tüm TV kanallarından ortak canlı yayınla yapılan kampanyaya büyük katılım olmuştu ve memurundan işçisine kadar tüm vatadanaşlarımız bağışta bulunmuştu.

Merkez Bankası, THY, kamu bankaları, diğer kamu kuruluşları, Savunma Sanayii gibi kurumlar da yüksek miktarlarda bağışlarla destek olmuştu. Gecenin sonunda 115 milyar liradan fazla para yardımı sözü verildi. Kampanyanın üzerinden haftalarca geçmesine rağmen söz verilen yardım parasının sadece 74 milyar 200 milyon lirası AFAD’ın hesabına yatırıldı.

Canlı yayına bağlanıp parayı ödemeyen sözde bağışçılar 'ifşa' edilecek - Sayfa 2

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre; 15 Şubat akşamı canlı yayınlanan televizyon programlarına bağlanarak kendisinin veya şirketinin reklamıyla şov yapan birçok isim söz verdiği yardım paralarını henüz yatırmadı. AFAD, yardım sözü veren, listede ismi geçen ve bugüne kadar parayı yatırmayanlar ile iletişime geçti. Ulaşılan bu kişiler ise farklı bahaneler öne sürdü. “Binam var, kamulaştırırsanız söz verdiğim parayı yatıracağım”, “Ani ödemem çıktı, ödeyemiyorum”, “Para bekliyorum, aldığımda ödeme yapacağım” ve “Konteyner alacağım veya kalıcı konutlara destek olacağım” gibi gerekçeler sundukları öğrenildi.

25

     

Canlı yayına bağlanıp parayı ödemeyen sözde bağışçılar 'ifşa' edilecek - Sayfa 3

İFŞA EDİLECEKLER

AFAD yetkilileri, yardım kampanyasına katılma sözü veren ve şu ana kadar ödeme yapmayanlarla iletişime geçtiklerini belirterek, “Bağış-yardım konusu isteğe bağlı, bir zorunluluk söz konusu değil. Söz verip sonradan bu sözünü yerine getirmeyenlerle ilgili etik ve ahlaki bir durum ortaya çıkıyor” dedi. AFAD’ın ilerleyen süreçte ödeme yapan kurum ve kuruluşların listesini yayınlayacağı, böylece söz verip ödeme yapmayanların “İFŞA” edileceği belirtildi.

35

     

Canlı yayına bağlanıp parayı ödemeyen sözde bağışçılar 'ifşa' edilecek - Sayfa 4

AFAD yetkililerden alınan bilgiye göre kampanyada toplanan yardım paraları, deprem bölgesine aktarılmaya başlandı. AFAD yetkilileri, yardım paralarının büyük bölümünün yurtiçi ve dışından depremzedelerin barınmaları için konteyner, çadır alımı ve bunların kurulmasında, altyapı çalışmalarında kullanıldı. Gıda, insani ihtiyaçlar da alınarak bölgeye gönderildi.

45

     

Canlı yayına bağlanıp parayı ödemeyen sözde bağışçılar 'ifşa' edilecek - Sayfa 5

YENİ ÇAMOLUK OTOMOTİV GECEYE DAMGA VURMUŞTU: PARAYI YATIRDI

Kanal D, ATV, FOX, Kanal 7, Show TV, Star TV, TRT 1 ile TV8’de yayınlanan “Türkiye Tek Yürek” kampanyasında geceye damga vuran isimlerden biri de Yeni Çamoluk Otomotiv sahibi Hamit Duras olmuştu. Yayın sırasında Duras’ın 50 milyar TL Bağış yaptığı belirtilmiş, bu kadar büyük miktar herkesi şaşırtmıştı. Ancak daha sonra düzeltme yapılmıştı. Hamit Duras’ın 50 bin TL bağışlamayı taahhüt ettiği, ancak telefonla konuşulurken yanlış aktarıldığı ortaya çıkmıştı. Duras söz verdiği rakamı daha sonra artırarak 120 bin lira bağış yaptıBağış miktarı AFAD hesabına aktarıldı.

Yorumlar (0)