Son Dakika
banner1

Türkiye, İran-İsrail gerilimini düşürmek için devreye girdi!

ABD'den Türkiye'ye teşekkür Ortadoğu'da İran'ın İsrail'e misilleme saldırısı ile birlikte gerilim iyice tırmanırken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'a, Türkiye'nin Orta Doğu'da gerilimin azaltılması yönündeki çabaları dolayısıyla teşekkür etti.

GÜNDEM 15.04.2024, 11:06
Türkiye, İran-İsrail gerilimini düşürmek için devreye girdi!

Türkiye, İran-İsrail gerilimini düşürmek için devreye girdi! ABD'den Türkiye'ye teşekkür

     

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, mevkidaşı Hakan Fidan'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, yapılan bu görüşmede Orta Doğu'da gerilimin tırmanmasının kimsenin yararına olmayacağının altı çizilmişti.

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, ABD'nin görüşmede Türkiye aracılığıyla İran'a mesaj gönderdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın yanı sıra Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve İngiltere dışişleri bakanları ile İsrail-İran gerilimine ilişkin son durumu ele aldı ve ABD'nin bölgede tansiyonun artmasını istemediği mesajını verdi.


BLİNKEN, TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR ETTİ
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Blinken'ın telefon görüşmelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Fidan'a, Türkiye'nin Orta Doğu'da gerilimin azaltılması yönündeki çabaları dolayısıyla teşekkür eden Blinken, ABD'nin İsrail'in güvenliğine olan bağlılığının altını çizdi.


 

"ABD, BÖLGEDE DAHA FAZLA GERGİNLİK PEŞİNDE DEĞİL"
Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve İngiltere dışişleri bakanları ile yaptığı telefon görüşmelerinde de İsrail-İran geriliminde son durumu değerlendiren Blinken, mevkidaşlarına, "ABD'nin bölgede daha fazla gerginlik peşinde olmadığı" mesajını verdi.

ABD'nin İsrail'in güvenliği konusunda hassas olduğunu aktaran Blinken, bundan sonraki sürece ilişkin bölgedeki ülkelerle yakın koordinasyon halinde olacaklarını vurguladı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu