Son Dakika
banner1

PKK, Kerkük'te Türkmen lideri Hüseyin Bayatlı'yı şehit etti

Irak Bayat boyları lideri Hüseyin Alloş Bayatlı, Türkmeneli’nin Kifri ilçesinde düzenlenen drone saldırısı sonucu şehit oldu.

GENEL 02.04.2024, 10:26
PKK, Kerkük'te Türkmen lideri Hüseyin Bayatlı'yı şehit etti

Geçtiğimiz günlerde, sözde araştırmacı ve IKBY eski milletvekili ‘Ferhat Sengawe’ nin Türk milleti ve Irak’ta yaşayan Türkmen halkına yönelttiği nefret söylemlerine cevap veren akademisyen Ali Hüseyin Bayatlı’nın babası olan Hüseyin Alloş Bayatlı, bir süredir peşmerge ve PKK tarafından tehdit ediliyordu. Türkmen lider, Türkmeneli’nin Kifri ilçesinde düzenlenen drone saldırısıyla şehit edildi.
Bayat Aşireti'nin Türkmen lideri Hüseyin Bayatlı, Irak'ın Süleymaniye şehri yakınındaki Kifri ilçesinde düzenlenen drone saldırıyla şehit edildi. Bayatlı, "intikam" bayrağına sarılı naaşıyla on yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye'nin yıllardan beri mücadele ettiği bölücü terör örgütü PKK kanlı saldırılarını Türkmen şehri Kerkük'te sürdürüyor. 2003 yılından beri Irak'ın çeşitli şehirlerinde ve Kerkük'de düzenlenen faili meçhul saldırılarda çok sayıda Türkmen lider şehit edilmişti.

TÜRKMEN AŞİRET LİDERİ BAYATLI KİFRİ'DE DRONE İLE ŞEHİT EDİLDİ

Bölücü terör örgütü PKK son olarak Süleymaniye'de Türkmen aşiret lideri Hüseyin Bayatlı'ya saldırdı. Bayatlı, 31 Mart günü öğleden sonra, Süleymaniye yakınlarında bulunan Kifri'de insansız hava aracı (İHA) ile gerçekleştirilen terör saldırısında şehit edildi.

BAYATLI "İNTİKAM" BAYRAĞI İLE TOPRAĞA VERİLDİ

Türkmen Bayat Aşireti'nin lideri Hüseyin Bayatlı'nın Kifri'de düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Mücadeleci kimliği ile tanınan ve Atarürk hayranı olan Bayatlı'nın cenaze törenine, Irak Türkmen Cephesi Genel (ITC) Başkanı Hasan Turan ve çok sayıda kişi katıldı. Bayatlı'nın cenazesi Kifri El- Firdevs camisinde kılınan ikindi namazına müteakiben cenaze namazı sonrası ilçe ile aynı adı taşıyan Kifri mezarlığında toprağa verildi.

Bu arada şehit Bayatlı’nın cenazesinin Gökbayrak'ın yanı sıra Türkmenler için "intikam" anlamına gelen siyah Türkmeneli bayrağına sarılarak toprağa verilmesi dikkati çekti.

"SALDIRI GÜVENLİK KARDEŞLİK VE İSTİKRARI BOZMAYA YÖNELİK!"

Öte yandan, Irak Türkmen Cephesi yaptığı açıklamada, (ITC) Türkmen aşiret lideri Bayatlı'nın, öldürülmesini şiddetle kınayarak, Irak Başbakanı ile IKBY yetkililerinden saldırının soruşturulması,ayrıca faillerin adalete teslim edilmesi talebinde bulundu.

ITC Başkanlığından yapılan açıklamada, "Türkmenleri doğrudan hedef alan bu saldırı, aynı zamanda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) parlamento seçimlerinin yaklaşmasıyla, Kifri bileşenleri arasında güvenlik durumunu, istikrarı ve kardeşçe bir arada yaşamayı bozmaya yönelik tehlikeli bir göstergeye işaret etmektedir." ifadelerine yer verildi.

"FAİLLER ORTAYA ÇIKARILMALI VE ADALETE TESLİM EDİLMELİ"

Yine Irak Başbakanı ve IKBY yetkililerine Kifri ilçesinde güvenliğin sağlanması, terör örgütlerinin ortadan kaldırılması, vatandaşların hayatlarının korunması için acil müdahalede bulunma çağrısında bulunulan açıklamada, "Bu terör olayı ve arkasındaki faillerin ortaya çıkarılması için acil soruşturma başlatılması ve faillerin cezalarını almak üzere adalete teslim edilmesinin önemini ifade ediyoruz." denildi.

Açıklamanın son bölümümde ise şu ifadelere yer verildi:

"Irak Türkmen Cephesi, Irak'taki Türkmen halkını savunmak için milli mücadelesini sürdüreceğini, Türkmen halkının kimliğine ve haklı davasına daha kararlı ve bağlı olacağını teyit ediyor. Kifri şehrindeki Bayatlı aşireti ile Türkmen halkımıza ve şehidin ailesine başsağlığı diliyor, Türkmen davası şehidine Cenab-ı Allah'tan rahmet ve mağfiret diliyoruz, mekanı cennet olsun."

Yaşanan elim hadise, Türklerin Irak’ta can güvenliği olmadığını ve Türk varlığının tehlikede olduğunu bir kez daha akıllara getirdi.

Irak Türkmen Cephesi, Bayat Aşiretine Taziyede Bulundu

“Irak Türkmen Cephesi (ITC), Türkmen Kifri ilçesindeki Beyat aşireti lideri Şeyh Hüseyin Alluş'un, insansız hava aracı (İHA) ile hedef alındığı terör saldırısını şiddetle kınıyor.

Türkmenleri doğrudan hedef alan bu saldırı, aynı zamanda IKBY parlamento seçimlerinin yaklaşmasıyla Kifri bileşenleri arasında güvenlik durumunu, istikrarı ve kardeşçe bir arada yaşamayı bozmaya yönelik tehlikeli bir göstergeye işaret etmektedir.

Irak Türkmen Cephesi, Irak Silahlı Kuvvetleri Komutanı, Başbakan ve IKBY'ye, Kifri ilçesinde güvenliğin sağlanması, terör örgütlerinin ortadan kaldırılması, vatandaşların hayatlarının korunması için acil müdahalede bulunma çağrısında bulunuyor. Bu terör olayı ve arkasındaki faillerin ortaya çıkarılması için acil soruşturma başlatılması ve faillerin cezalarını almak üzere adalete teslim edilmesinin önemini ifade ediyoruz.

Irak Türkmen Cephesi, Irak'taki Türkmen halkını savunmak için milli mücadelesini sürdüreceğini, Türkmen milletinin kimliğine ve haklı davasına daha kararlı ve bağlı olacağını teyit ediyor.

Kifri şehrindeki Beyat aşireti ile Türkmen milletimize ve şehidin ailesine başsağlığı diliyor, Türkmen davası şehidine Cenab-ı Allah'tan rahmet ve mağfiret diliyoruz, mekânı cennet olsun.”

ITC Kerkük Milletvekili Erşat Salihi Çağrıda Bulundu

“Bu bir acil çağrıdır…
Kifri’ye müdahale gerekmektedir.
Kifri’deki Türkmenlerin can güvenliği tehlikede.
Terörist bölücü, alçak PKK’lılar, Kifri’nin bir kahraman mücadelecisini drone saldırısı ile şehit etti. Hüseyin Alloş Bayatlı şehit düştü…”

Irak Türkleri Derneği de Kamuoyu Açıklamasında Bulundu

“Irak'ın Türkmen ilçelerinden Kifri'de düzenlenen drone saldırısı sonucu Irak Bayat Boyları Lideri Hüseyin Alloş Bayatlı şehit düşmüştür.

Bu acı haber, Irak Türkleri Derneği Yönetim Kurulu olarak bizleri derinden üzmüştür. Yapılan saldırıyı henüz resmi olarak üstlenen bir taraf olmamakla beraber merhum şehidimizin ailesiyle temasımız devam etmekte ve süreci yakinen takip etmekteyiz. Altını çizmek isteriz ki Türkmen toplumuna yönelecek her tehdidin, her saldırının karşısında mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Bu menfur saldırıda şehit düşen Hüseyin Alloş'a Allah'tan rahmet; başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm Bayat aşiretine ve Türkmen milletine başsağlığı diliyoruz.

Gelişmelerin her düzeyde takip edildiğini ve gerekli girişimlerin sürdürüldüğünü tüm kamuoyuna beyan ederiz.”

HABER7

Yorumlar (0)
12
az bulutlu