Son Dakika
banner1

Mayıs talimatı! İlk destek DEM'den! CHP de provokasyona alet oldu...

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın Taksim'de 1 Mayıs kutlamalarının yapılmayacağı açıklamasına rağmen terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Duran Kalkan, Kandil'den talimat verdi. 1 Mayıs'ta sokağa çıkma çağrısı yapan Kalkan'a terörün siyasi ayağı DEM Parti'den destek geldi. Kandil'in provokasyonuna alet olan CHP de 1 Mayıs'ta Taksim'e gitme kararı aldıklarını duyurdu.

GENEL 30.04.2024, 11:30
Mayıs talimatı! İlk destek DEM'den! CHP de provokasyona alet oldu...     

Terör örgütü PKK, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde sokakları karıştırmak için kolları sıvadı.

Teröristbaşı Abdullah Öcalan için 'özgürlük' zılgıtı çeken PKK komitesi, "1 Mayıs'ta Apo'nun özgürlüğü talepleri yükseltilmeli" diyerek DEM Parti'ye ve diğer bölücü mihraklara yol haritası çizdi.

Kalkan'a ilk destek örgütün siyasi uzantısı DEM Parti'den geldi. Partinin İstanbul Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada, 1 Mayıs'ta Taksim'e gitme çağrısı yapıldı.


Yapılan açıklamada, "1 Mayıs Çarşamba günü, saat 10:00'da Beşiktaş Balmumcu Bulvarı, Barbaros Yokuşu'nda toplanarak Taksim Meydanı'na yürüyoruz. Tüm işçileri, emekçileri ve halkımızı 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaya çağırıyoruz." denildi.

TERÖRİST ELEBAŞI DURAN KALKAN'DAN ALÇAK 1 MAYIS ÇAĞRISI
Hatırlanacağı üzere PKK elebaşı Duran Kalkan da 1 Mayıs'ın "şehitler ayı" olduğunu söyleyip Taksim için çağrı yaptı.

16 Nisan 2024'te PKK'nın yayın organına konuşan teröristbaşı, "İşte önümüzde 1 Mayıs var. Gerçekten de 1 Mayıs'ı da yeni bir zirve haline getirmeliyiz, özgürlük hamlemizi doruğa çıkarmalıyız. Önder Apo'nun fiziki özgürlüğünü her tarafta haykırmalıyız. Newroz'da 8 Mart'ta bunu haykırmak ne kadar doğaldıysa, Önder Apo, Newrozları yenileyen, 8 Mart'ı anlamlandıran bir önderlik idiyse, 1 Mayıs'ta da en büyük katkı sunan Önderliktir. Dolayısıyla 1 Mayıslar, Önder Apo ile anılması gereken günlerdir. Onun için de tüm Kürtler nerede olurlarsa olsunlar 1 Mayıs meydanlarını doldurmalı, sokaklara akmalılar" ifadelelerini kullandı.

Kalkan sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı;

"1 Mayıs kutlamalarına her yerde katılmalılar. Öncülük etmeliler, işçilerle, emekçilerle birlik olmalılar her yerde, halklarla birlik olmalılar ve özgürlük hamlemizi gerçekten de küresel düzeyde yeni bir zirveye çıkarmalılar. Bu gerekli, özellikle de dünyanın her tarafında bunu yapabilmek için bir fırsat 1 Mayıs. O halde bu durumu iyi değerlendirelim. Herkes şimdiden hazırlık yapsın ilişki kursun, örgüt dilesin, ne gerekiyorsa onu yapsın. Ama 1 Mayıs'ı tüm işçi ve emekçilerle, tüm sosyalist sol güçlerle, tüm ezilenler ile kadın ve gençlerle birlikte dünyanın dört bir yanında Önder Apo'nun fiziki özgürlüğü için mücadele edildiği bir gün haline getirelim.

Gerçekten de hamlemize bir zirve de 1 Mayıs'ta yaptıralım. Bizim tutumumuz, çağrımız bu temelde. Böyle olacağına da inanıyoruz. Şimdiden halkımızın, işçi ve emekçilerin tüm ezilen halkların 1 Mayıs Bayramı'nı kutluyor, hepsine başarılar diliyorum."

DEM, KANDİL'İN TALİMATINI UYGULAYACAK
DEM Parti'nin İstanbul Kadın Meclisi de provokatif sokak hareketine 1 Mayıs Çarşamba günü saat 10:00'da Beşiktaş Balmumcu Bulvarı, Barbaros Yokuşu'nda başlayacaklarını ilan etti.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise "8 Mart'ın, Newroz'un ve 31 Mart seçimlerinin ruhunu 1 Mayıs alanlarına taşımak gibi bir görev ve sorumluluğumuz var" diyerek bir skandala imza attı.

CHP KANDİL'İN PROVOKASYONUNA ALET OLUYOR: 1 MAYIS'TA TAKSİM'E GİTME KARARI ALDI
PKK'nın sokak çağrısı, DEM Parti'nin de Kandil'in talimatıyla giriştiği provokasyon hazırlıklarına CHP de alet oldu.

CHP, 1 Mayıs'ta Taksim'e gitme kararı aldı.

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, "1 Mayıs'ta Taksim'e! Emeği, adaleti, sömürüden arınmış düzeni savunmak için hep birlikte Taksim'e yürüyoruz. Toplanma alanı: Saraçhane, Saat: 10.00" açıklamasında bulundu.

İÇİŞLERİ BAKANI ALİ YERLİKAYA DUYURDU: 1 MAYIS KUTLAMALARI TAKSİM'DE YAPILMAYACAK
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 1 Mayıs kutlamalarının Taksim'de yapılmayacağını çok net bir dille ifade etmişti.

"İstanbul'da 40 ayrı yer ve güzergah belirlendi" diyen Bakan Yerlikaya, "Taksim çağrılarına izin verilmeyecek, 1 Mayıs için uygun değildir. Taksim'i isteyenler arasında PKK sempatizanları var" açıklamasında bulunmuştu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu