Son Dakika
banner1

Penşir düştü, direnişin komutanları öldürüldü

Taliban, Afganistan'daki direnişin merkezi konumunda bulunan Pençşir Vadisi'nin tamamen ele geçirildiğini duyurdu. Taliban'ın bu iddiası sonrası direniş hareketi 'mücadelemiz devam edecek' açıklaması yaptı.

DÜNYA 06.09.2021, 11:11
Penşir düştü, direnişin komutanları öldürüldü

Afganistan'ın büyük bölümünde kontrolü sağlayan Taliban, gözünü Pençşir'e dikmişti.

Taliban karşıtı direnişe ev sahipliği yapan bölgeye binlerce militanını gönderen Taliban'dan yeni bir iddia geldi.

AFP'de yer alan son dakika gelişmesine göre, Taliban, 'Pençşir Vadisi tamamen ele geçirildi' açıklamasında bulundu.

Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid, grubun Afganistan'ın Panjshir eyaletinin tam kontrolünün altında olduğunu söyledi.

Zabiullah Mücahid Twitter'da "Düşman paralı askerlerinin son kalesi olan Panjshir eyaleti tamamen ele geçirildi ... Ülkede tam güvenliği sağlamaya yönelik son çabalar da sonuç verdi ve Panjshir eyaleti İslam Emirliği'nin tam kontrolü altına girdi." .

'Düşmanın son yuvası Pencşir vilayeti de tamamen fethedilmiştir' ifadesini kullanan Taliban Sözcüsü Mücahid, yayınladığı yazılı metinde Pencşir'in ele geçirilmesiyle ülke genelinde savaşın tamamen sona erdiğini kaydetti.

Panjshir Vadisi'ndeki direniş güçlerinin baş komutanı Salih Muhammed, iki grup arasındaki şiddetli çatışmalarda Taliban tarafından öldürüldü.

DİRENİŞİN KOMUTANLARI ÖLDÜRÜLDÜ

(Soldan sağa) Direniş Gücü'nden Fahim Dashti, General Wadood ve Munib Amiri Taliban ile savaş sırasında öldürüldü.

Sözcü Fahim Dashti ve Gül Haydar Han, Munib Amiri ve Ahmed Şah Mesud'un yeğeni Wadood gibi diğerleri de dahil olmak üzere Direniş Gücü'nün birkaç üst düzey komutanı öldürüldü.

Dashti, Cemiyet-i İslami partisinin kıdemli bir üyesi ve Afgan Gazeteciler Federasyonu üyesi olan Direniş Cephesi sözcüsüydü

Afganistan Ulusal Direniş Cephesi (NRF) baş komutanı Salih Muhammed, sözcü Fahim Dashti'nin ardından Taliban karşıtı güçlerin çatışmalarda öldürülen ikinci üst düzey lideri oldu.Ahmed Şah Mesud'un yeğeni Wadood da öldürülünce cephe komutanlarının 3 önemli ismi öldürülmüş oldu.
 

Pazar günü erken saatlerde , direniş güçleri lideri Ahmed Mesud'un yakın yardımcısı Fahim Dashti, Panjshir Vadisi'nde Taliban ile çıkan çatışmalarda öldürüldü.

Fahim Dashti, Taliban'ın muhalif güçlere baskı yaptığı ve Twitter'da direnişin devam edeceğine dair bir dizi meydan okuyan açıklama yayınladığı, bölgedeki güncellemelerin ana kaynaklarından biriydi.

Pazartesi günü Taliban, kuzey direniş güçlerinin baş komutanı Salih Muhammed Raigistani'nin Panjshir direniş güçlerinin "savaşın derhal sona ermesi" ve ateşkes çağrısında bulunduğu bir zamanda öldürüldüğünü iddia etti.

DİRENİŞTEN JET YANIT

Taliban'ın bu iddiası üzerine direniş hareketinden de bir açıklama yapıldı. Açıklamada 'Pençşir Vadisi'nde Taliban'a karşı savaş sürecek' ifadesi yer aldı.

Taliban'a direnen Ulusal Direniş Cephesi sözcülerinden Ali Maysam BBC'ye yaptığı açıklamada, "Bu doğru değil, Taliban Pençşir'i ele geçirmedi" dedi.

Geçtiğimiz saatlerde Afgan Ulusal Direniş Cephesi lideri Ahmed Mesud, Taliban'a 'barış görüşmelerine başlayalım' çağrısında bulunmuş ancak 'ya teslim olun ya da ölün' cevabı almıştı.

Pencşir vilayeti, ABD'nin 2001'deki işgali öncesinde ilçe statüsündeydi. Yaklaşık 170 bin nüfuslu bölgenin büyük bölümü Taciklerden oluşuyor.

Sovyetler Birliği'nin 1980’lerdeki işgaline karşı Ahmet Şah Mesut liderliğinde etkili bir direniş gösteren Pencşir’e, 1990’ların sonunda ülke geneline yayılan Taliban güçleri de giremedi ancak söz konusu dönemde Taliban güçleri çok sayıda cepheye yayılmış durumdaydı.

Vadiler silsilesinden meydana gelen ve toplam 120 kilometre uzunluğa sahip bölge, binlerce metrelik sarp dağlarla çevrili olması nedeniyle içindekilere doğal koruma sağlıyor. Vadiye giriş çıkışların birer geçitten sağlanması askeri operasyonları oldukça zorlaştırıyor.

Kabil’in 2001’de Taliban’dan alınmasında da rol oynayan Pencşirliler, genellikle bölge içinden bir yöneticiyle idare edildikleri için kendilerine fiili bir özerklik atfediyor.

Bölgedeki silahlı ve siyasi yapılanmaya, El Kaide militanları tarafından öldürülen Ahmet Şah Mesut’un oğlu Ahmed Mesud liderlik ediyor. Afganistan Ulusal Direniş Cephesi adlı yapı, Rusya ve diğer ülkelerin Taliban’ı ikna ve kendilerine yardım etmesi için girişimlerde bulundu ancak sonuç alamadı

Yorumlar (0)
-7
parçalı bulutlu