Son Dakika
banner1

27 Kongre Temsilcisi İHA'lar için Türkiye'ye ambargo uygulanmasını istedi

Türk İHA'ları ABD'li temsilcileri rahatsız etti: Çıkarlarımızı ve ortaklarımızı tehdit ediyor

DÜNYA 11.08.2021, 11:09
10
27 Kongre Temsilcisi İHA'lar için Türkiye'ye ambargo uygulanmasını istedi

Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği insansız hava araçları (İHA) ABD'deki Ermeni ve Yunan lobilerini rahatsız etti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e mektup yazan 27 Kongre Temsilcisi, "Türk İHA'ları ABD'nin çıkarlarını ve ortaklarını tehdit ediyor" ifadelerini kullandı. Mektupta, Türkiye'ye ambargo uygulanması talep edildi.

Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da düzenlenen askeri operasyonlarda büyük başarılar elde ederek tüm dünyanın dikkatini çeken Türk İHA'ları, Ermeni ve Yunan lobilerinin sözcülüğünü üstlenen ABD'li Kongre Temsilcilerini rahatsız etti.

"ABD'nin çıkarlarını tehdit ediyor"

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e mektup yazan 27 temsilci, "Dünyanın birçok bölgesini istikrarsızlaştıran ve ABD'nin çıkarlarını, müttefiklerini ve ortaklarını tehdit eden Türkiye'nin silahlı insansız hava aracı (İHA) programıyla ilgili endişelerimizi ifade etmek için yazıyoruz." ifadelerini kullandı.

Mektubun devamında, "Türkiye, Rus yapımı S-400'leri alması sonucu F35 ortak taarruz uçağı programından çıkarılmasına ve yaptırımların uygulanmasına rağmen, bir NATO üyesi ülke olarak sorumluluklarına aykırı şekilde ilerlemeye devam ediyor. İHA'ları gün geçtikçe çoğaltıyorlar." denildi.

Yorumlar (0)
27°
parçalı bulutlu