Son Dakika
banner1

İsrail Gazze'de Birleşik Arap Emirlikleri hastanesini bombaladı

Yerel kaynaklar, tıbbi tesise üç top mermisinin düşmesi sonucu iki kişinin yaralandığını ve yaralılar arasında Birleşik Arap Emirlikleri'nden bir güvenlik görevlisinin de bulunduğunu söyledi.

DÜNYA 09.05.2024, 11:06
İsrail Gazze'de Birleşik Arap Emirlikleri hastanesini bombaladı

İsrail bombardımanı Salı günü yıkıma uğrayan Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait bir sahra hastanesini vurarak iki kişinin yaralanmasına neden oldu.

Arabi21'in haberine göre, tıbbi tesise üç top mermisi düştü ve yaralananlar arasında bir BAE güvenlik görevlisi de bulunuyor.

İsrail ayrıca Gazze Şeridi nüfusunun çoğunun sığındığı Refah'ın merkezindeki diğer binaları da bombaladı.

Salı günü İsrail şehre kara saldırısı başlatarak Refah'ın Mısır ile olan sınır kapısını ele geçirdi ve insani kriz korkularını tetikledi.

Uluslararası Kurtarma Komitesi'nin (IRC) Acil Durumlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Kitchen Salı günü yaptığı basın açıklamasında, "İsrail güçleri Refah'ın doğusuna bir kara saldırısı başlattı ve sınır kapısının Filistin tarafının kontrolünü ele geçirdi" dedi.


İsrail uzun süredir kenti karadan işgal etme tehdidinde bulunuyor ve bunun sonucunda sivil halk için feci sonuçların ortaya çıkmasından endişe ediliyor.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, İsrail'e acilen Refah'ta ve Gazze Şeridi genelinde şiddeti durdurma ve tüm taraflara acil ve kalıcı bir ateşkesi kabul etme çağrısında bulunuyor.

Kızılhaç'ın açıklamasında, "Uluslararası toplum, tarafları bir anlaşmaya varmaya ikna etmek ve Refah'ta yaşanmakta olan insani trajediyi durdurmak için elindeki tüm diplomatik gücü kullanmalıdır" ifadelerine yer verildi.

Hamas Pazartesi günü yaptığı açıklamada arabulucular Mısır ve Katar tarafından önerilen ateşkes anlaşmasını kabul ettiğini duyurmuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi öneriyi "İsrail'in temel taleplerinden uzak" olarak nitelendirdi, ancak hükümetin yine de Mısır'ın başkenti Kahire'ye müzakereciler göndereceğini söyledi.

Mısır medyasının bildirdiğine göre, bir ateşkes anlaşmasına varılmasını amaçlayan görüşmeler Çarşamba günü Kahire'de "tüm tarafların katılımıyla" yeniden başladı.

Üst düzey bir Hamas yetkilisi görüşmelerin son turunun "belirleyici" olacağını söyledi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu