Son Dakika
banner1

Suudi Arabistan: 577 hacı aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybetti…

Hacıların çoğunlukla aşırı sıcağın kurbanı olduğu, uzun süre susuz ve klimasız kaldıkları bildirildi.

YAŞAM 20.06.2024, 08:16
Suudi Arabistan: 577 hacı aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybetti…

570 hacı aşırı sıcak nedeniyle hayatını kaybetti.. Klimasız oteller perişan etti

AFP'nin Salı günü bildirdiğine göre, Suudi Arabistan'daki yıllık hac ziyaretinde 570'den fazla hacı, çoğunlukla sıcağa bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti.

AFP'ye konuşan ve ülkelerinin müdahalelerini koordine eden iki Arap diplomata göre ölenlerin en az 323'ü Mısırlı.

Diplomatlardan biri, kalabalıkta ezilerek ölen bir hacı dışında ölen tüm Mısırlıların sıcaktan dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

Kaynaklar, Mekke'nin El Muaysem mahallesindeki hastane morgunda 550 ölümün kaydedildiğini söyledi.

AFP Salı akşamı itibariyle bildirilen toplam ölü sayısını 577 olarak verdi.


Diplomatlara göre ölenler arasında en az 60 Ürdünlü ve ülkenin dışişleri bakanlığına göre de 35 Tunuslu bulunuyor.

Endonezya, İran ve Senegal de 14 Haziran'da başlayan bu yılki Hac'da ölümler olduğunu bildirdiler, ancak bunların sıcaklığa bağlı olup olmadığını belirtmediler.

Suudi Arabistan ulusal meteoroloji merkezi, Mekke'deki Ulu Cami'de sıcaklıkların Pazartesi günü 51.8 santigrat dereceye ulaştığını söyledi.

Suudi yetkililer Pazar günü 2.000 hacının sıcak çarpması yaşadığını açıkladı. O zamandan bu yana rakamlar güncellenmedi ve ölümler hakkında bilgi verilmedi.

Sosyal medyada paylaşılan ancak teyit edilmemiş videolarda kavurucu sıcakta yol kenarlarında cansız yatan çok sayıda hacı görülüyor.

Mısırlı sosyal medya platformu Rassd News bu tür bir videoyu paylaşarak altına şu notu düştü "Bazıları tedavi edilebilirdi. Hacılar, Suudi yetkililerin Hac sırasında ölenlerin cesetlerini görmezden geldiğini ve onları saatlerce kaldırımlarda bıraktığını gösteriyor."

Kahire Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada hac sırasında kaybolan Mısırlıları aramak için Suudi yetkililerle birlikte çalıştıklarını söyledi.

AFP'ye konuşan Mısırlı bir yetkili, Mısır'daki yüksek ölü sayısının "kesinlikle" kayıtsız hacılar nedeniyle arttığını söyledi.


Mısır'ın hac misyonunu denetleyen yetkili, "Kayıtsız hacılar Mısırlı hacıların kamplarında büyük bir kaosa yol açarak hizmetlerin çökmesine neden oldu" dedi.

"Hacılar uzun süre aç, susuz ve klimasız kaldılar" diyen yetkili, sığınacak yerleri olmadığı için insanların öldüğünü de sözlerine ekledi.

Suudi yetkililere göre bu yıl 1,6 milyonu yurtdışından olmak üzere yaklaşık 1,8 milyon hacı adayı hac ibadetini yerine getirdi.

Cumartesi Arafat’a gidilen günde hacılar tüm günü İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in veda hutbesini yaptığı Arafat Dağı olarak bilinen tepenin yakınında geçirdi.

Suudi yetkililer hacı adaylarına şemsiye kullanmalarını, susuz kalmamalarını ve en sıcak saatlerde güneşe maruz kalmaktan kaçınmalarını tavsiye ediyor.

Suudi Arabistan'da yakın zamanda yapılan bir araştırma, Hac ibadetinin yerine getirildiği bölgelerdeki sıcaklıkların her on yılda bir 0,4 santigrat derece arttığını ortaya koydu.

Kaynak: Mepa News, Middle East Eye

Yorumlar (0)
12
az bulutlu