Son Dakika
banner1

Bilimadamları bu örümceği araştırıyor.. Bir ısırığı erkeklerde saatlerce ereksiyona neden oluyor

Otuz yıl önce Brezilyalı araştırmacılar, “muz örümceği” ısırıklarının ilginç bir yan etkisini incelemeye başladı. Örümceğin sahip olduğu toksin, kurbanlarında ağrılı ve kalıcı bir ereksiyona neden olduğu ortaya çıktı.

YAŞAM 01.01.2024, 12:06
Bilimadamları bu örümceği araştırıyor.. Bir ısırığı erkeklerde saatlerce ereksiyona neden oluyor


Uzmanlar şimdi bu zehri zararsız bir jele dönüştürüp erkeklerde ereksiyon probleminin tedavisi için kullanmak için çalışıyor.

Man finds what he thinks is 'world's most venomous spider' in Sainsbury's  bananas | The Independent

Söylentiye göre Brezilya'nın Belo Horizonte kenti yakınlarındaki bir köyde yıllar önce muz örümceği tarafından ısırılan erkeklerin hastaneye kaldırıldıklarında ereksiyon halinde oldukları görüldü.

Ülkede “gezgin örümcek” olarak da adlandırılan (Phoneutria nigriventer) bu türü inceleyen Profesör Calros Ribeiro, salgıladığı toksinin erkeklerde ereksiyon tedavisi için de kullanılabileceği fikrini ortaya attı.

Beware the Banana Spider: Texas' Venomous Arachnid - Texas Bug Control

Dünyanın en zehirli örümceklerinden biri

Bu büyük ve soluk kahverenkli yapıya, kıllı bir gövdeye ve bacaklara sahip olan örümceklerin zehiri, ısırdıkları insanda saatlerce süren ağrılı ereksiyona, kas kontrolünün kaybına, nefes darlığına ve tedavi edilmezse, oksijen yoksunluğuna bağlı ölüme neden olabiliyor.

What you need to know about South Carolina banana spiders | Hilton Head  Island Packet

Dünya üzerindeki en zehirli canlılardan birisi olan muz örümceği 2010 Guinness Rekorlar Kitabı'na “en güçlü zehre sahip canlı” olarak girmeyi başardı.

Bilim insanları tedavi için araştırıyor

Profesör Calros Ribeiro’nun bu fikri ilk kez ortaya atmasından 30 yıl sonra, bugün Brezilya laboratuvarları örümceklerle dolu.

Bilim insanları, erektil disfonksiyonu tedavi etmek için bir jel oluşturmak üzere örümceğin zehirini kullanarak sentetik bir molekül geliştirmek üzere klinik denemeler yapıyor.

Minas Gerais eyaletinin başkenti Belo Horizonte'deki tıbbi araştırma merkezi Ezequiel Dias Vakfı'nda (FUNED), biyolog Marcia Helena Borges, örümceklerden birini bir cımbızla hassas bir şekilde yakalıyıp birkaç damla zehrinden alıyor.

FUNED, bu zehri, dünya çapında on milyonlarca erkeği etkileyen ereksiyon bozukluğunu tedavi etmek için diğer bileşenlerini kopyalayabilmek üzere araştırmalar yapan Federal Minas Gerais Üniversitesi'ne (UFMG) gönderiyor.

Bilim insanı Marcia Helena Borges de örümcek zehrinden ilham alarak erektil disfonksiyonu tedavi edecek bir ilaç geliştirmek için çalışan ekipte yer alıyor.

UFMG araştırmacısı Maria Elena de Lima, "Zehir yalnızca ısırılan kurbanlarda priapizme neden olan molekülün özelliklerini öğrenmek için kullanılıyor" dedi.

Zehir jel yapımında kullanılacak

Brezilyalı biyoteknoloji şirketi Biozeus, molekülün patentini satın almış durumda.

De Lima, şirketin bunu, gerektiğinde penise sürülecek ve birkaç dakika içinde ereksiyona yol açacak bir merhem halinde satmak istediğini söyledi.

Molekül, kan dolaşımını arttırdığı ve kan damarlarının genişlemesine izin verdiği için ereksiyon için gerekli olan nitrik oksit salınımını tetikliyor.

Kanserle mücadelede yararlı olabilir

De Lima, araştırmanın kanserle mücadelede özellikle yararlı olabileceğini, çünkü prostat kanserinden muzdarip erkeklerin, sinirlere zarar verebileceği ve sertleşme bozukluğuna yol açabileceği gerekçesi ile prostatın alınması prosedürünü sıklıkla reddettiğini söyledi.

Klinik deneylerin ilk aşaması Brezilya'nın Anvisa düzenleme kurumu tarafından onaylandıktan sonra, ilaç artık satış için onaylanmadan önce üç aşamadan ikincisine geçti.

De Lima, olası bir erektil disfonksiyon tedavisinin keşfinin "hayvanları, hatta zehirli olanları bile yok etmeyin, çünkü hala bilinmeyen gerçek bir molekül kütüphanesine sahipler" mesajı taşıdığını söyledi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu