banner4
26.12.2020, 12:24 33

Prof. Dr. ABDULLAH ÜNALAN yazdı.. ZİHNİYET

ZİHNİYET
İslam’ın iki temel alanı bulunmaktadır:
İtikadî alan. Bu alan İslam’ın özünü, ruhunu, temelini oluşturmaktadır. Metafizik olan bu alan insanın zihniyeti/düşüncesi ile ilgilidir ki insanın bütün hayatını şekillendiren bu alandır. Bu İman kavramıyla ifade edilmiştir. İman Kur’ân’da iki kavramla belirlenmiştir: Sem’ ve itaat.
Semi’, Allah ve Rasûlü’nün talimatlarına mutlak olarak iman etmek/inanmaktır. İman, mü’minin bütün düşüncesini, fikrini, algı biçimini kuşatır ve en küçük bir açığı, falsoyu kabul etmez. 
İtaat ise bu talimatlardan farz ve haram olanlara kayıtsız şartsız, sorgulamadan uymaktır. Bu, amel alanını oluşturmaktadır. Amelde kusurlara, eksiklilere tolerans gösterilmişken haram ve helali ilgilendiren zihniyet değişikliğine müsamaha gösterilmemiş ve en küçük bir helali haram, haramı helal kabul etmek irtidad sayılmıştır.
CHP’nin zihniyeti İslam düşmanlığı üzerine kurgulanmış ve bu kurgu genlerine işlemiştir. Kuruluşunun üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen bu genlerde bir değişiklik olmamıştır.
İBB (İstanbul Büyük Şehir Belediyesi) hala ezanın susturulması, Kurân-ı Kerîm’in Türkçe okunması peşindedir. Bununla yetinmemiş, Charlie Hedbo dergisinde Rasûlullah (s)’a hakaret eden karikatürleri yayınlayan alçağı İzmir’e davet etmiş ve ağırlamıştır.
Görünen köy kılavuz istemez. CHP’nin bu zihniyetinden vazgeçeceğini kimse beklemesin. CHP, Nemrud’un ateşine odun olmaya devam edecektir.

Yorumlar (1)
İrfan Topal 1 ay önce
Eline sağlık olsun HOCAM
-2°
sisli