Son Dakika
banner1

YSK sayıları açıkladı: 1.6 milyon depremzede adresini taşımadı

Türkiye 14 Mayıs seçimlerine depremin gölgesinde gidiyor. Depremden etkilenen vatandaşların oy kullanabilmesi için adreslerini taşımaları gerekirken YSK da son sayıları duyurdu. Buna göre 1.6 milyon depremzede adresini taşımadı.

POLİTİKA 08.04.2023, 11:39 08.04.2023, 14:54
YSK sayıları açıkladı: 1.6 milyon depremzede adresini taşımadı


14 Mayıs seçimleri öncesi YSK sayıları açıkladı: 1.6 milyon depremzede adresini taşımadı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yıkımın yaşandığı 11 ildeki milyonlarca insan, deprem bölgesindeki yakın illere ya da Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere göç etti.

Depremzedelerin 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde oy kullanmaları için göç ettikleri kentlerde kayıtlarını da değiştirmeleri gerekiyordu.

14 Mayıs seçimleri öncesi YSK sayıları açıkladı: 1.6 milyon depremzede adresini taşımadı - Resim : 1

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, oy verme yeri değişikliklerinin 2 Nisan Pazar günü itibarıyla sona ermesiyle birlikte, deprem nedeniyle göç etmek durumunda kalan seçmenlerin kaçının bulundukları illerde oy kullanabileceği netleşti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kayıtlarına göre, deprem sonrası bölgeden göç eden 2 milyon seçmenin 338 bini seçmen kaydını bulunduğu ile taşıdı. Bu durumda, seçmen kaydını taşımamış 1 milyon 662 bin depremzede seçim günü seçmen kaydının bulunduğu yere dönmezse oy kullanamayacak.

Yorumlar (0)