Son Dakika
banner1

 Sokak hayvanları düzenlemesi Meclis'te

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sokak hayvanları ile ilgili taslak çalışmanın Meclis'e ulaştığını açıkladı.

POLİTİKA 29.05.2024, 10:37
 Sokak hayvanları düzenlemesi Meclis'te

Türkiye'deki başıboş köpek sorunu büyümeye devam ediyor. Bilindiği üzere son yıllarda onlarca vatandaşımız, sokak köpeklerinin saldırısı nedeniyle hayatını kaybetti. Kimi çocuk da başıboş köpeklerin saldırısında veya saldırıdan kaçarken geçirdiği kazada yaşamını yitirdi. Yaşanan can kayıpları, yüreklerimizi yakarken türlü hadsizliklerle adını duyuran "Ekşi Sözlük" adlı platformda yine bir skandala imza atıldı. Platformda açılan "5 senelik köpeğini mi kurtarırsın bir çocuğu mu?" isimli başlıkta mide bulandıran yorumlar yapıldı.</p>
Türkiye'de vatandaşlar başıboş köpek sorunu çözüm için Meclis'e gelecek düzenlemeyi bekliyor. Başıboş hayvan sorununun çözümü için hazırlanan yasa teklifinin önümüzdeki haftalarda Meclis Başkanlığı'na sunulması beklenirken, bu konuda 4 bakanlık kapsamlı bir çalışma yaptı.</p>

Rapora göre başıboş köpekler bugüne kadar 3 bin 500 kaza, 55 ölüm, 5 bin 147 yaralanmaya sebep oldu. Hal böyleyken çeşitli ülkelerde uygulanan yöntemler gündeme gelmeye başladı. Bunların arasında İngiltere'de de uygulanan 1 hafta boyunca sahiplenilmeyen başıboş köpeklerin uyutulması da var.

 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sokak hayvanları ile ilgili taslak çalışmanın Meclis'e ulaştığını açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, düzenlemeyle ilgili dört bakanlığın ortak çalıştığını; konunun paydaşlarıyla fikir alışverişinin sürdüğünü söylemişti. Yenişehirlioğlu'nun hazırladığı rapor, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da sunuldu.

ERDOĞAN'A SUNULAN RAPORDA ÇARPICI DETAYLAR
Başıboş köpek sorunu, uzun zamandır güdemden düşmüyor. Çözüm için dört bakanlık kanun teklifi için ortak çalışma yürütüyordu. Çalışmalarını tamamlayan heyet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a etki analizi raporunu üç başlıkta sundu. 

"Toplum güvenliğinin tehdit altında olduğu" vurgulanan raporda, 707 milyon TL değerinde kuduz aşısı yapıldığı gibi bilgilere de yer verildi. 

Raporda, son 5 yılda köpek mamasına 84 milyar TL ödendiği de belirtildi. 

Sokak hayvanları kaynaklı son beş yılda 3 bin 534 trafik kazası gerçekleşti, bu kazalarda 55 kişi hayatını kaybetti. 

Yorumlar (0)
12
az bulutlu