Son Dakika
banner1

Özgür Özel'in 'namus sözü' yalan oldu! CHP'de yerel seçim çatlağı: Vekiller tepkili...

CHP Genel Başkanı olmadan önce ön seçim konusunda namus sözü veren Özgür Özel bu sözünü unuttu. İzmir, Çankaya, Kadıköy gibi yerlerde önseçimsiz aday belirlenmesi sonrası parti içerisinde tepkiler yükseldi.

POLİTİKA 20.01.2024, 10:24
Özgür Özel'in 'namus sözü' yalan oldu! CHP'de yerel seçim çatlağı: Vekiller tepkili...     

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, genel başkan seçilmeden önce önseçim konusunda 'namus sözü' vermişti. Ancak İzmir, Çankaya, Kadıköy gibi yerlerde önseçimsiz aday belirlenmesi partide rahatsızlığa sebep oldu.

Cumhuriyet'in haberine göre; rahatsızlıklarını dile getiren CHP'li milletvekilleri, "dışlandıklarını" söyledi.

Yerel seçimler için haftalık yaptığı parti meclisi toplantılarıyla aday açıklayan CHP’de bazı milletvekilleri, aday belirlenme yöntemine ilişkin yönetime eleştirilerde bulunuyor.


Özgür Özel namus sözünü bir haftada unuttu: Ön seçim yalan oldu...Özgür Özel namus sözünü bir haftada unuttu: Ön seçim yalan oldu...
Gündem
"ELBETTE TEPKİ OLUR"
Parti yönetimi ise ön seçimle ilgili eleştirilere karşı partinin örgüt denetiminde önseçim yaptığı ve seçim sonucu çıkan adayı doğrudan ilan ettiği Giresun, Zonguldak gibi illeri anımsatıyor. Kurmaylar İzmir gibi yerler için ise hem aday adayı çokluğuna hem de üye sayısı çokluğuna dikkat çekiyor. Çok aday adayı ve çok üyeyle örgüt denetiminde bir önseçim yapmanın güç olacağını belirten partililer, “Seçim için süremiz de kısıtlı. Ancak her bölgede adaylaştırmalarda örgütün fikri alınıyor, kamuoyu yoklamalarına bakılıyor ve ona göre bir karar veriliyor” diyor.

Öte yandan kurmaylar aday gösterilen isimlere gelen eleştirilere ve tekrar aday yapılmadığı için partiden istifa ederek bağımsız adaylığını ilan edenlere karşı da “Yerel seçim zamanı kırgınlıklar ve eleştiriler her zaman oluyor” yorumunu yapıyor. Adaylaştırmalarda “objektif kriterlerin kullanıldığını” vurgulayan partililer, “Elbette aday gösterilmeyenin tepkisi olacak. Ancak adaylık ilanları; saha çalışmaları, kamuoyu yoklamaları ve anketlerin sonucunda partinin yetkili organlarına geliyor. Parti meclisi, bu çalışmaları inceliyor, değerlendiriyor ve bunun sonucunda aday açıklanıyor. Her adaylık ilanı da tüzükteki yetkili organların süzgecinden geçerek çıkıyor. Biz ilan ettiğimiz adayların bölgesinde kazanacak adaylar olduğunu düşünüyoruz ve başarılı olacağımıza inanıyoruz” değerlendirmesini yapıyor.


ÖZGÜR ÖZEL NAMUS SÖZÜNÜ UNUTTU
'Yüzyılın değişimi' sloganıyla CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel namus sözü vererek adayların ön seçimle seçileceğini vadetmişti. Bir haftada bu sözünden dönen Özel, "Ön seçim yaparsak adayı belirledikten sonra 54 gün kalıyor" dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu