Son Dakika
banner1

Milletvekili olan bakanlar için TBMM'de yeni 'yemin' formülü!

Milletvekili seçimleri tamamlandı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni yasama dönemine yemin töreniyle başlamaya hazırlanıyor. Yeni dönemin milletvekilleri alfabetik sırayla, seçim çevresi ve isimlerine göre kürsüye gelerek yemin metnini okuyacak.

POLİTİKA 16.05.2023, 07:42 16.05.2023, 11:25
Milletvekili olan bakanlar için TBMM'de yeni 'yemin' formülü!


 

14 Mayıs'ta Türkiye sandığa gitti ve milletvekili seçimi ile parlamento da yenilendi. TBMM'nin 28'inci yasama dönemi takvimi yemin töreni ile başlayacak.

İç tüzüğe göre Genel Kurul, kesin seçim sonuçlarının açıklanmasını takip eden üçüncü gün toplanacak. Yeni dönem milletvekilleri kürsüye gelerek yemin metnini okuyacak.


16 İSİM İÇİN YENİ FORMÜL
600 vekil arasında cumhurbaşkanlığı kabinesinin 16 ismi de bulunuyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve 15 bakan yeni dönemde milletvekili olarak görev yapacak. Ancak bu isimler yemin ettiklerinde bakanlıklarının devam edip etmeyeceği sorusu gündemdeydi. AK Parti, bakanlıkların hizmetlerinde aksama yaşanmaması için buna karşı ara bir formül geliştirdi. Söz konusu 16 isim yemin törenine katılmayacak.

TRT Haber'e göre; Bakanlar, 28 Mayıs'taki ikinci tur Cumhurbaşkanı Seçimi sonuçlanıp yeni kabine kurulana kadar görevde kalacak.

Yorumlar (0)