Son Dakika
banner1

Meclis’te istifalar sürüyor! 600 milletvekilinden 53’ü partilerinden ayrıldı!

Seçimlerin üzerinden 7 aylık süre geçti. Bu süreçte 600 milletvekilinden 53’ü Meclis’e girdikleri partilerinden siyaset yapmıyor. İttifak sistemi veya parti içi krizlerle 52 milletvekili istifa ederken, 1 milletvekili ise ihraç edildi.

POLİTİKA 16.12.2023, 13:56
Meclis’te istifalar sürüyor! 600 milletvekilinden 53’ü partilerinden ayrıldı!

Meclis’te peş peşe istifalar! 600 milletvekilinden 53’ü partilerinden ayrıldı!

CHP listelerinden seçime giren 39 milletvekilinden 38’i istifa ederken, Mustafa Sarıgül CHP’de kaldı.

Ayrılan 38 milletvekilinden 15’i DEVA’ya, 10’u Gelecek Partisi’ne, 10’u Saadet Partisi’ne, 3’ü Demokrat Parti’ye ve 1 milletvekili ise İYİ Parti’ye geçti.

Gelecek Partisi’ne geçen 10 milletvekili grup kurabilmek için yeterli çoğunluğu sağlamak adına yine istifa ederek Saadet Partisi’ne geçti.

AK Parti’den Meclis’e giren 4 milletvekili Hüda-Par’a, istifa eden DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ise kendi partisini temsil ediyor. Yeşil Sol Parti listelerinden seçime giren iki milletvekili istifa ederek EMEP’e geçti. 2 milletvekili ise Demokratik Bölgeler Partisi’ne katıldı.

Seçimlerin ardından gelen liste istifalarının dışında parti içi krizlerin getirdiği istifalar da yaşandı. İYİ Parti’den 4 milletvekili istifa ederken 1 milletvekili ise ihraç edildi. İstifa eden Nebi Hatipoğlu AK Parti’ye geçerken, Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, Adnan Beker ve Salim Ensarioğlu ise bağımsız durumda. İhraç edilen Ümit Dikbayır da yine bağımsız olarak devam ediyor. İYİ Parti’nin seçimin ardından 44 olan milletvekili sayısı 39’a düştü.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın yerel seçime ilişkin yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Bunun üzerine Saffet Sancaklı, sosyal medya hesabından partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Hasan Bitmez’in hayatını kaybetmesinin ardından, Saadet Partisi’nin Gelecek Partisi’yle kurduğu grubun milletvekili sayısı 19’a düştü. Bu nedenle CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap Saadet Partisi’ne geçti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu