Son Dakika
banner1

Kılıçdaroğlu'ndan skandal sözler: Filistin'de çocuklar katlediliyor diye biz Cumhuriyet'in 100. yılını kutlamayacak mıyız

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 'Filistin'de çocuklar katlediliyor diye 100'üncü yıl kutlamalarını mı erteleyeceğiz?' diyerek tepki gösterdi.

POLİTİKA 24.10.2023, 14:44
Kılıçdaroğlu'ndan skandal sözler: Filistin'de çocuklar katlediliyor diye biz Cumhuriyet'in 100. yılını kutlamayacak mıyız


İsrail-Filistin arasında yaşanan savaşta binlerce sivil hayatını kaybetti... Orantısız güç kullanarak savaş ihlali yapan İsrail, kadın-çocuk fark etmeksizin bombardımana devam ediyor.

Saldırılarda sivilleri hedef alan İsrail, hastane, okul ve camileri bombalıyor. Bir diğer yandan ağır bombardımana tutulan Gazze'de yıkımın boyutu her geçen gün ağırlaşıyor. Yaşanan katliama dünyanın her kesimden tepki yağıyor.

Türkiye'de 100'üncü yıl kutlamaları

Öte yandan saldırılar devam ederken Türkiye'de 3 günlük milli yas ilan edildi. Bunun ardından 100'üncü yıl kutlamalarının da ertelenmesi kamuoyunda gündeme geldi.

"Biz 100 yıl sonra mı kutlayacağız"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, kutlamalara ilişkin açıklama yaptı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Filistin'de çocuklar katlediliyor evet ama biz 100 yıl sonra mı kutlayacağız?" ifadeleri kullandı.

"Cumhuriyetin 100. yılını hepimiz coşkuyla kutlamalıyız"

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: "Cumhuriyet'in 100. yaşını kutlayacağız. Biz Cumhuriyet'i kan ve gözyaşıyla kurduk, ağır bedeller ödedik. 

Cumhuriyetin 100. yılında yabancı askerler Türkiye'ye davet ediliyor. Ben onun vatanseverliğinden kuşku duyarım. Bu topraklarda yabancı asker postalı istemiyoruz. 

Cumhuriyetin 100. yılını hepimiz coşkuyla kutlamalıyız. Filistin'de çocuklar katlediliyor evet ama biz 100 yıl sonra mı kutlayacağız? Bunlar kutlamayı ne olarak anlıyor?

Kutlama demek bilim insanlarının konuşması demek, çocukların elinde meşale taşıması demek, Anıtkabir'i, şehitlerimizin mezarını ziyaret etmek demek."

"Ertelenmesi gibi bir şey tabii ki söz konusu olmaz"

Bir diğer yandan geçtiğimiz günlerde İletişim Başkanlığı AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'e, kutlamaların ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin soru yöneltildi.

AK Parti Sözcüsü Çelik, "Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir. Türkiye Cumhuriyetinin 100'üncü yılını görkemiyle tabii ki anacağız. Cumhuriyet kutlamalarının ertelenmesi gibi bir şey tabii ki söz konusu olmaz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)