Son Dakika
banner1

Kılıçdaroğlu'ndan bomba seçim yorumu: Yenilgi olarak görmüyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı yarıştığı hiçbir seçimi kazanamayan Kemal Kılıçdaroğlu, 12.kez kaybetti.. Sonuçlardan sonra muhalefet cephesinden istifası beklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, '25 milyon oyu başarısızlık olarak değerlendiremezsiniz' dedi.

POLİTİKA 21.07.2023, 02:01
Kılıçdaroğlu'ndan bomba seçim yorumu: Yenilgi olarak görmüyorum


Türkiye, 28 Mayıs'ta sandık başına giderek kararını verdi. İlk turu 14 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu karşı karşıya geldi.

Seçim, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni bir zaferi ile tamamlandı.

Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanan Cumhurbaşkanı 2. Tur Seçimi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu'na bir kez daha fark atarak CHP Lideri'ne 12. seçim yenilgisini tattırdı.

Kılıçdaroğlu'nun yenilgisi sonrası, CHP'de özeleştiriler daha da arttı ve değişim sesleri yükseldi.

Tarihi seçim sonrası yenilgi hazımsızlığı ile birbirine giren CHP'de sular durulmazken, Kılıçdaroğlu yaptığı son açıklamayla tartışmaları alevlendireceğe benziyor..

Habertürk canlı yayınına konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yenilgisini başarısızlık olarak görmediğini söyledi.

"25 milyon oyu başarısızlık olarak değerlendiremezsiniz"

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Biz devletin kullandığı bütün imkanlara, yapılan sahtekârlıklara rağmen 25 milyon insanın oyunu aldık. 25 milyon insanın kullandığı oyu yenilgi olarak tanımlayamazsınız. 25 milyon insan, insan haklarından, demokrasiden yana oyunu kullanıyorsa demek ki orada bir umut vardır.

Tabii ki başarı iktidar olmaktır. Demokratik olmayan ortam içinde seçim yapıldı, insan haklarına aykırı uygulamalar yapıldı. Devletin imkanları, parası ve bürokrasisi kullanıldı.

Devletin 25 milyon insanı demokrasiden yana oy kullandı. Yüzde 48 demokrasiden yana oy kullanırsa yenilgi olarak kabul edebilir misiniz? Vicdan bunu kabul eder mi?

Seçim sonucu yüzde 60'a yüzde 40 olsaydı yenilgiydi tamam. O zaman gerçek anlamda yenilgi olurdu."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu