Son Dakika
banner1

İYİ Parti FETÖ'yü öven İrfan Sönmez'i birinci sıradan vekil adayı yaptı

Partiler milletvekili aday listelerini bugün Yüksek Seçim Kurulu'na teslim etti. Muhalefetin listelerde yer verdiği isimler büyük tartışmalara yol açtı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için 'Allah dostu' ifadelerini kullanan Avukat İrfan Sönmez, İYİ Parti'nin Elazığ birinci sıra milletvekili adayı oldu.

POLİTİKA 09.04.2023, 22:17 10.04.2023, 00:02
İYİ Parti FETÖ'yü öven İrfan Sönmez'i birinci sıradan vekil adayı yaptı

Türkiye, 14 Mayıs'ta sandık başına giderek cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçecek. Partilerin aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslimi, bugün saat 17.00 itibarıyla sona erdi. Listelerin YSK'ya teslim edilmesi sonrası partilerin aday gösterdiği isimler de kamuoyuyla paylaşıldı.

Listelerin gün yüzüne çıkması sonrası muhalefetin tercih ettiği isimler büyük tartışmalara yol açtı.

Teröristbaşı Gülen için 'Allah dostu' demişti: İYİ Parti FETÖ'yü öven İrfan Sönmez'i birinci sıradan vekil adayı yaptı

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için 'Allah dostu' ifadelerini kullanan Avukat İrfan Sönmez, İYİ Parti'nin Elazığ birinci sıra milletvekili adayı oldu.

Sönmez, terör örgütünün kanalına yaptığı açıklamada, teröristbaşı Gülen'in berrak bir zekası olan büyük bir insan olduğunu söylemişti.

Sönmez konuya ilişkin açıklamasında şunları ifade etmişti:

"Hocaefendi (Teröristbaşı Fetullah Gülen) ile ilgili diyorlar ya İslam'ı bilmiyor, diğer dini cemaatleri de gezdim. Hepsini severim ama tabanı en güçlü topluluk cemaatin topluluğudur. Aynada ne varsa aşağıya da o yansıyor. Hocaefendinin son derece berrak bir zekası var. Türkiye'de yaşayan edebiyatçıların bile hocaefendi kadar kelime haznesi yoktur. Bir insanın çağrışımlarının büyük olması demek o insanın büyüklüğünü gösterir. Allah'ın dostlarına taarruz edenler Allah'a taarruz etmişlerdir. Hocaefendi bir Allah dostudur."

Akşener MHP'den FETÖ nedeniyle ihraç edilen Sönmez'i savunmuştu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP'de olduğu dönemde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan "FETÖ’nün MHP’ye sızma operasyonu" kapsamında Sönmez'in de aralarında yer aldığı gözaltına alınan isimlere sahip çıkmıştı. Akşener’in gözaltına alınan isimlerle ilgili "bir yanlışlık olduğu" gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı aradığı, daha sonra da Cumhurbaşkanlığı’na faks gönderdiği ifade edilmişti. Akşener'in Sönmez'i, "Türk milliyetçisi isimlerden biri" diyerek savunduğu belirtilmişti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu