Son Dakika
banner1

"İBB'de İmamoğlu yönetiminde paralel yönetim oluşturuldu!"

CHP’deki kayıt dışı para trafiğini gün yüzüne çıkaran 4 saatlik para sayma görüntüleri sonrasında, her geçen gün yeni bir detay ortaya çıkmaya başladı.

POLİTİKA 19.03.2024, 21:25
"İBB'de İmamoğlu yönetiminde paralel yönetim oluşturuldu!"

CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının satın alınma sürecinde çekildiği iddia edilen ve görüntüler yayılmaya başladıktan sonra 'montaj bu görüntüler' diyerek üstünün örtülmeye çalışıldığı para sayma görüntüleriyle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Sabah Gazetesi yazarlarından Mahmut Övür kaleme aldığı yazıda; İBB'de Ekrem İmamoğlu'nun kontrolünde bir paralel yönetim olduğunu belirterek, İBB'nin temiz eller sürecine ihtiyacını olduğunu ifade etti.

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Abdülkadir Selvi de bugün ki yazısında para sayma görüntüleriyle ilgili; "CHP’nin para kulelerinin arkasından Ekrem İmamoğlu’nun silueti gözükmeye başladı. Çünkü para sayan da taşıyan da getiren de Ekrem İmamoğlu’nun sırdaşları" diyerek önemli kulis bilgileri verdi.

"İMAMOĞLU PARALEL BİR YAPI OLUŞTURDU"

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür'ün çarpıcı yazısının devamı:

CHP'nin İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun adamlarının "çantalarla" yakalanması, son 5 yıla damgasını vuran parasal ilişkilerin ne boyutlara vardığını göstermeye yetti. Aslında daha işin başındayken, 2020 yılında İmamoğlu'nun belediyede "paralel" bir yapı oluşturduğunu yazmış, bugün adı geçen isimlerden Fatih Keleş ve Ertan Yıldız'dan söz etmiştim.

İstanbullu işadamları, bu iki ismi o günden sonra çok daha iyi tanıdı. Boğaziçi ön görünümden belediye iştiraklerine kadar nerede bir iş yapılacaksa ve kime ihale verilecekse adres bu iki isimdi. İstanbul kulislerinde ve iş dünyasında herkes onlardan birini "Kafa Koparan", diğerini de "Yüzde 7'ci" olarak biliyordu. Komisyon anlamına mı geliyor bilmiyorum ama böyle deniyordu.

Son 5 yılda İBB'yi "paralel" bir biçimde yöneten bu ekip, sadece şehirden ve devletten gelen yasal paraları çarçur etmekle yetinmedi, kayıt dışı çok daha büyük bir para kaynağı yarattı ve kullandı. İşte bu para gücüyle CHP ve İyi Parti'ye yönelik operasyon yapıldı ve genel siyaseti "yönetme" gücü elde edildi.

Kurultay sürecinde kurulan oyunu geç fark eden CHP'liler boşuna feryat etmedi. Açılan döviz bürolarından gönderilen paralarla delegelerin nasıl satın alındığına kadar onlarca şey söylendi. Özellikle CHP'li Erkan Çakır yer ve isim vererek açıklama yaptı. Hâlâ cevabı aranan çok sayıda soru var. Mesela israfı bitirdiğinden söz eden İmamoğlu'nun, CHP Parti Meclisi üyelerinden kaçına maaş ödediği veya ödettiği ya da kaç PM üyesine araba tahsis edildiği (kiralanmış da olabilir) merak ediliyor. Şu basit sorunun cevabı da merak ediliyor: CHP İstanbul Gençlik Kolu Başkanı hangi belediyeden maaş alıyor?

"İBB'DE TEMİZ ELLER SÜRECİNE İHTİYAÇ VAR"

Görünen o ki, tam bir "temiz eller" sürecine ihtiyaç var. Bu yüzden birkaç gündür adı "çantacılar"a çıkan Tuncay Yılmaz, Fatih Keleş ve milletvekili koruma zırhına sahip olduğu için parayı üstlenen Turan Taşkın Özer'in mal varlıkları açıklanmalı ve paranın izi sürülmeli diye yazıyorum. Şu sıralarda bu isimlere paralel bir isim daha konuşuluyor: Baki Aydöner... CHP'liler özellikle Aydöner'in para hareketlerine dikkat çekiyor. Kim bakar bilmem ama bakılırsa taşlar yerinden oynar...

"PARA KULELERİNİN ARKASINDAN İMAMOĞLU GÖZÜKMEYE BAŞLADI"

Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi'nin önemli kulis bilgileri içeren yazısı:

CHP’nin para kulelerinin arkasından Ekrem İmamoğlu’nun silueti gözükmeye başladı. Çünkü para sayan da taşıyan da getiren de Ekrem İmamoğlu’nun sırdaşları. “Kafa kopartan” lakabı ile tanınan Fatih Keleş, İmamoğlu şirketlerinin Genel Müdürü Tuncay Yılmaz, İmamoğlu’nun avukatı ve son seçimde milletvekili seçilmesini sağladığı Beylikdüzü eski İlçe Başkanı Turan Taşkın Özer. Bu olayda ismi gündeme gelmedi ama İmamoğlu’nun yakın ekibinden Ertan Yıldız. Ama biri var ki İmamoğlu için çok önemli bir isim.

"ELDEN PARA VERİLMESİ İÇİN PAZARLIK YAPILMAMIŞ"

İl Başkanlığı binasının alımı sırasındaki görevleri nedeniyle Canan Kaftancıoğlu, Kılıçdaroğlu ve Bülent Kuşoğlu’nun da bilgisine başvurulması gerekiyor. CHP kulislerinden edindiğim bilgi, bina sahibi ile elden para verilmesi şeklinde bir pazarlık yapılmamış. Zaten Siyasi Partiler Yasası’na da aykırı. Kayıp trilyon davasında Erbakan’ın başına gelenleri biliyorsunuz. 2 yıl 4 ay Erbakan hapis cezasına çarptırılmıştı.

"PARA KULELERİNİ UNUTMA, UNUTTURMA"

Savcılık dün binanın sahibi Ali Rıza Braka’nın ifadesini aldı. Bu paranın nereye ödendiğini anlamak için Braka‘nın banka hesaplarının kontrol edilmesi yeterli olur. Sanıyorum mahkeme bunu yapacak.

Bu arada savcılık, binanın alınmasıyla ilgili olarak CHP’nin kasasından yapılan ödemeyi sorarsa, banka dekontlarının hazır olduğu söyleniyor. CHP’nin resmi banka hesabından yapılan ödeme ile balya balya sayılan paralar arasında fark çıkarsa, işte o zaman para kulelerinin arkasındakiler korksun. Temiz siyaset için para kulelerini unutma, unutturma diyorum.

Haber7

Yorumlar (0)
12
az bulutlu