Son Dakika
banner1

Erdoğan, Rusya'nın Herson'dan çekilme kararını değerlendirdi! G20'yi işaret etti

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan ziyareti Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Ermenistan'la normalleşme sürecine ilişkin "Siz Azerbaycan'la eğer ilişkileri oçumlu istikamette yürütürseniz, Türkiye olarak bizim de Ermenistan'la ilişkilerimiz olumlu yönde ilerleyecektir. Henüz bu aşamaya gelinemedi." açıklamasında bulundu. Rusya'nın Herson'dan çekilme kararını değerlendiren Başkan Erdoğan, "Herson'la ilgili olarak Rusya'nın aldığı karar olumlu bir karar" dedi

POLİTİKA 10.11.2022, 10:19
Erdoğan, Rusya'nın Herson'dan çekilme kararını değerlendirdi! G20'yi işaret etti


Başkan Erdoğan, Rusya'nın Herson'dan çekilme kararını değerlendirdi! G20'yi işaret ettiBaşkan Erdoğan Özbekistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerine değinen Başkan Erdoğan, diasporaların Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Fransa'da aleyhte çalışmalar yaptığını belirterek, bu durumun süreci olumsuz etkilediğini ifade etti. Erdoğan, Rusya'nın Herson'dan çekilme kararını da olumlu bulduğunu sözlerine ekledi.

İşte Başkan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

'Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Mirziyoyev'in davetine icabetle yarın gerçekleştirilecek Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi'ne iştirak etmek üzere Semerkant'a hareket edeceğim. Ziyaretim kapsamında bugün kardeşim Mirziyoyev ile bir araya geleceğiz. Zirvemiz bu sene 'Türk Medeniyeti İçin Yeni Dönem Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru' teması altında düzenleniyor.

Türk devletleri arasındaki dayanışmayı artırmak amacıyla, 1992'den bu yana gayretlerimiz sürüyor. Geçen yılki tarihi İstanbul Zirvesi ile Türk Devletleri Teşkilatı'na dönüşen birlikteliğimiz günden güne güçleniyor. Dönem başkanlığımız sırasında İstanbul'da aldığımız kararların hayata geçirilmesi ve takibi bakımından yoğun bir mesai harcadık. Semerkant'ta bayrağı Özbek kardeşlerimize emanet edeceğiz. Semerkant zirvemizde teşkilatımızın geleceğine ve mevcut işbirliğimizin derinleştirilmesine dair görüşmeler yapıp önemli kararlar alacağız.

Ziyaretim kapsamında zirveye katılacak devlet ve hükümet başkaları ile de temaslar gerçekleştirerek ikili ilişkilerimizin yanı sıra küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunacağız. Semerkant Zirvesi'nin ortak bir dili, tarihi ve kültürü paylaşan Türk devletleri arasındaki işbirliğini çok daha ileri taşıyacağına inanıyorum. Türkiye olarak teşkilatın kurumsallaşması ve dünya çapındaki çok taraflı bölgesel örgütler arasındaki saygın yerini almasıyla iftihar ediyoruz. Zirvemizde alınacak kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum.

TAHIL KORİDORU KRİZİ NASIL ÇÖZÜLDÜ?

Daha önce de ifade ettiğim gibi bu bir lider siyasetidir. Lider siyasetinin gereğini de Sayın Putin ile gerçekleştirdik, yaptık. Tabi birbirimize olan özgüven olmamış olsa bu adımı atamayız ve bunu da gerçekleştiremeyiz. Birbirimize olan özgüven ve saygı bu tür adımları atmaya da bizi teşvik ediyor. Bunu gerçekleştirmeye de vesile oluyor. Şu an itibarıyla bugüne kadar böyle yürüdü, aramızdaki gerek nükleer enerji alanındaki dayanışma gerek bundan sonra Sinop ile ilgili de nükleer enerjide yeni bir adım, savunma sanayiine yönelik attığımız adımlar bunlar tabi birbirimize olan saygıyı da teşvik ediyor. Bundan dolayı da bu olayı başarıyla gerçekleştirmiş olduk. Şimdi takipçisiyiz.

ERMENİSTAN İLE NORMALLEŞME SÜRECİ

'Ermenistan'la en son biz Prag'da görüşmeler yaptık. Kendilerine de çok açık net şunları söyledik. Siz Azerbaycan'la eğer ilişkileri oçumlu istikamette yürütürseniz, Türkiye olarak bizim de Ermenistan'la ilişkilerimiz olumlu yönde ilerleyecektir. Bunu çok açık şekilde kendilerine ifade ettik. Henüz bu aşamaya gelinemedi. Sürekli diasporalar Fransa ve ABD'de aleyhte çalışıyorlar.

Bu aleyhte çalışmalar süreci olumsuz etkiliyor. Bu olumsuz çalışmaları olumlu istikamete döndürecek olan Ermenistan yönetimidir. Bunu başarırlarsa bizim de bakışımız olumlu yönde değişir.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Arabuluculuk noktasındaki çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Buna bir tarih vermek, ne zaman bu iş biter... Bunu söylemek akıl karı değil. Ancak Herson'la ilgili olarak Rusya'nın aldığı karar olumlu bir karar.

Temennim odur ki belki G20'ye Rusya'dan bir katılım olursa görüşme imkanımız olacak. Aksi takdirde telefon diplomasisini Rusya ile sürdürmeye devam edeceğiz. Temennimiz arabuluculukta başarılı olmak.'

Yorumlar (0)