Son Dakika
banner1

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kararını bugün açıklayacak! Kritik saat belli oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılabilmesi için seçim kararını bugün saat 14.00'te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açıklayacak.

POLİTİKA 10.03.2023, 01:32
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kararını bugün açıklayacak! Kritik saat belli oldu!


     

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mayıs ayını işaret etmesiyle birlikte gözler seçim takvimine çevrildi.

"SÜRECİ BAŞLATIYORUZ"
Depremzedelerin seçimlerdeki hak ve imkanlardan mahrum kalmamalarını sağlayacak bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hazırlığında olduklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "10 Mart Cuma günü Anayasa'nın verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararırım ertesi gün Resmi Gazete'de yayınlanması ile süreci başlatıyoruz" açıklamasını yapmıştı.

KRİTİK SAAT BELLİ OLDU
Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün saat 14.00'te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açıklama yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen haftaki kabine toplantısında seçim tarihiyle ilgili 14 Mayıs'ı işaret ederek şunları ifade etmişti: 

GÜNDEM SAPMASI OLMASIN
Seçim süreci ve siyasi gerilimler, bu çabalan gölgeleme riski taşıyor. Halbuki Türkiye'nin ihtiyacı yaralan saracak ve tüm kayıpları hızla telafi edecek bir odaklanmadır. Bunun için de gündem sapmasına yol açacak seçim sürecinin bir an önce geride bırakılması ve seçim gerilimi ve tartışmalardan hızla çıkması şarttır. Seçimleri daha önce açıkladığımız 14 Mayıs tarihinde yapılmasının bize bu imkanı vereceğine inanıyoruz.

YSK'NIN YETKİ ALANINDA
10 Mart Cuma günü Anayasa'nın verdiği yetkiye dayanarak alacağımız seçim kararının ertesi gün Resmi Gazete'de yayınlanması ile süreci başlatıyoruz. 11 Mart itibarıyla seçim takvimi ile ilgili hususlar YSK'nın yetki alanına girmektedir.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu