Son Dakika
banner1

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama.. Adıyaman ve Şanlıurfa'da sel felaketi!

AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman ve Şanlıurfa'daki sel felaketine değindi. Erdoğan, ilgili bakanların çalışmaları koordine ettiğini söyledi.

POLİTİKA 15.03.2023, 14:36
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama.. Adıyaman ve Şanlıurfa'da sel felaketi!

Adıyaman ve Şanlıurfa'da sel felaketi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama


Depremin ardından bir de sel afetinin vurduğu Adıyaman ve Şanlıurfa'daki çalışmaları değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bakanlarımız çalışmaları koordine ediyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısına katıldı.

Erdoğan'ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

"Selden etkilenen adeta afet üzerine afet yaşayan insanlarımıza geçmiş olsun diyorum. Felakette hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Rabbim beterinden korusun. Bakanlarımız, ekiplerimiz çalışmaları koordine ediyor. Yaşadığımız felaketi hafızalarımızda ne kadar sıkı muhafaza edersek çıkaracağımız dersler o kadar güçlü olur.

Depremden hemen sonra deprem bölgesine koştuk. Bakanlarımız çalışmaları koordine etmeye başladı. Sadece arama kurtarma ekibi olarak 35 bini aşkın personeli bölgeye yönlendirdik. Yarım milyon insanımız depremzedelerin imdadına koştu. Ülkemizin ve milletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. 

Yıkım öylesine büyüktü ki her binaya bir arama kurtarma personeli göndersek bile hepsine yetişebilmemiz mümkün değildi. Öyle yerler vardı ki yüzlerce arama kurtarma personelinin birlikte çalışması gerekiyordu. Buna rağmen yıkıntılar altında kalan vatandaşlarımız ve yakınları serzenişlerinde sonuna kadar haklıdır. Hepsinin acılarını yürekten paylaşıyoruz.

Ölenleri geri getirmek elimizde değil ama geride kalan vatandaşlarımızı hayata bağlamak için yapılabilecek her şeyi yapma gayretindeyiz. 11 ilde evleri yıkılan veya kullanılamaz hale gelen 14 milyon insanımızın gıda ve barınma ihtiyacını karşılamak için hızlı ve etkin bir koordinasyon kurduk. 

Milletimiz asrın felaketi konusunda asrın dayanışmasını gösterdi. Deprem bölgesini yaşanabilir hale getirdik. 3 milyon insanımız bölge dışına gitti. Bunların bir kısmı okul ve işyerlerinin açılmasıyla geri dönmeye başladı. Pek çok vatandaşımız yakınlarının ve dostlarının evinde misafir ediliyor. 

Deprem bölgesinde kalan 2 milyon 400 bin insanımıza kurduğumuz çadır ve konteynerlarda barınma imkanı sağladık. Aile başına 10 bin lira destek ödemesinden istifade eden depzemsede sayımız 1,4 milyona yaklaştı. Vefat edenlerin yakınlarına da 100'er bin lira destek ödemesi yapıyoruz.

"HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ"

Üretimi ve istihdamı desteklemek için esnaf, çiftçi ve sanayicilerimiz için ayrı ayrı projeler hazırlayıp devreye sokuyoruz. Depremzede vatandaşlarımız şehrine dönmekte, hayatını yeniden düzene koymaktadır. Üretim ve istihdamı artırmak için her türlü desteği vermekte her türlü kaynağı harekete geçirmekte kararlıyız.

Sağlıkçılarımızın zarar gören hastanelerdeki hizmetlerini çevre illere taşıyarak sürdürüyoruz. Vatandaşlarımıza sağlık hizmetlerini kesintisiz veriyoruz.

ADRES GÜNCELLEME ÇAĞRISI

Deprem bölgesinde yaşarken başka illere taşınan ve nüfus kayıtlarını aldıran vatandaşlarımızla ilgili kararname yayımladık. Depremle ilgili kendilerine sağlanacak haklarda herhangi bir kayba uğramayacağını güvence altına aldık. Adres güncelleme işlemleri 17 Mart Cuma gününe kadar tamamlanmalıdır. Deprem bölgesinde çadır veya konteynerda yaşayanlar da adres kayıtlarını bulundukları yere taşımaları gerekiyor. Vatandaşlarımızın demokratik haklarını kullanabilmeleri için adres güncellemelerini yapmaya davet ediyorum.

650 BİN BİNA YAPILACAK

Şu ana kadarki tespitlere göre önümüzceki bir yılda 319 bin konut toplamda 650 bin konut yaparak hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz.

Buradan ana muhalefete de seslenmek istiyorum. Biz kentsel dönüşümden bahsediyoruz, siz kendinizi rantsal dönüşüm olarak tanımlıyorsunuz. Kentsel dönüşüm projelerimizin nasıl yalanlarla engellendiğini unutmayacağız. Depremler bizim kendi aramızdaki tartışmaları bitirmemizi beklemiyor. Binalarımızı dönüştürmezsek o binaların altında kalabiliriz. 

El birliği içinde hareket edersek bu meselenin üstesinden kısa sürede geleceğimize inanıyorum. İstanbul'da ülkemizin önde gelen bilim insanlarıyla yaptığımız toplantıda önemli fikirler gündeme getirildi. Biz de gelişmeleri yakından takip etmeye, atılan her adımı desteklemeye devam edeceğiz. 

Kimi eksiklikler aksaklıklar olabilir bunları en kısa sürede gideririz, gidereceğiz. Önemli olan samimi bir şekilde depremzede vatandaşlarımızın yanında yer almaktır. Biz sadece ortalıkta dolaşan deprem turistleriyle kıyaslanamayız. Biz hep seçim döneminde de gündemimiz deprem yaralarının sarılması olacak diyoruz. Anlaşılan o ki birileri bu sözü yanlış anlamış. "

Yorumlar (0)
12
az bulutlu