Son Dakika
banner1

CHP'nin geçen ay imar affı teklifi yaptığı ortaya çıktı

Kahramanmaraş'ta başlayan ve 10 ili etkileyen depremin ardından 'imar affı' üzerinden sık sık hükümeti eleştiren CHP'nin 4 Ocak 2023 tarihinde 'İmar affı'nın kapsamının genişletilmesini talep ettiği ortaya çıktı.

POLİTİKA 17.02.2023, 00:07
CHP'nin geçen ay imar affı teklifi yaptığı ortaya çıktı

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat'ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, muhalefet liderleri ve temsilcileri hep bir ağızdan hükümete 'imar affı' eleştirilerinde bulunmaya başladı. 

Deprem sonrası partisinin MYK toplantısını düzenlediği Hatay’da konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iktidara 'İmar affı' eleştirisinde bulunarak “Ne yapıldı? Bol miktarda imar afları çıktı. İnsanların oturdukları konutu insanlara mezar ettiler bir de üstüne para aldılar” açıklamasında bulundu. Ancak ortaya çıkan belgeler CHP'nin tam tersi yönde hareket ettiğini gözler önüne serdi.

CHP'NİN İMAR AFFI TEKLİFİ ORTAYA ÇIKTI

Depremin ardından sık sık hükümeti eleştirmişlerdi! CHP'nin geçen ay imar affı teklifi yaptığı ortaya çıktı

Meydana gelen büyük deprem sonrası imar affını eleştiren CHP'nin geçtiğimiz ay 'İmar Barışı' için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kanun teklifi verdiği ortaya çıktı. 04.01.2023 tarihli kanun teklifinde CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık'ın 2018 yılında çıkarılan imar barışına farklı gerekçelerle birçok kişinin başvuramadığını belirterek imar affı kapsamının genişletilmesini istediği tespit edildi. 

İMAR AFFINI UZATMAK İSTEDİLER

CHP'li Arık'ın TBMM'ye sunduğu kanun teklifinde 2018 yılında çıkarılan imar barışının 31.12.2017 tarihine kadar olan yapıları kapsadığını belirterek bu tarihin 31/12/2022 tarihine kadar uzatılmasını talep ettiği görüldü. 

Depremin ardından sık sık hükümeti eleştirmişlerdi! CHP'nin geçen ay imar affı teklifi yaptığı ortaya çıktı - Resim : 2

Arık 4 Ocak 2023 tarihli  teklifinde "Afet risklerine hazırlık kapsamında, kişinin kendi tapulu arsa ve tarlasına, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykın yapılarm kayıt altma alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla, 31/12/2022 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve yetkilendireceği kurum ve kuruluşlara 03/05/2023 tarihine kadar başvurulması, bu maddedeki şartların yerine getirilmesi ve 30 /05/2023 tarihine kadar kayıt bedelinin ödenmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilebilir. Başvuruya konu yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sımf ve grubu ve diğer hususlar Bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Kayıt Sistemine yapı sahibinin beyanına göre kaydedilir" talebinde bulundu. 

Depremin ardından sık sık hükümeti eleştirmişlerdi! CHP'nin geçen ay imar affı teklifi yaptığı ortaya çıktı - Resim : 3

Depremin ardından sık sık hükümeti eleştirmişlerdi! CHP'nin geçen ay imar affı teklifi yaptığı ortaya çıktı - Resim : 4

CHP'NİN İMAR AFFI VAADİ ORTAYA ÇIKTI

CHP'nin 2018 yılında “Milletimiz İçin Geliyoruz” sloganıyla yola çıktığı seçimlerinde en önemli vaatlerinden birinin 'İmar Affı' olduğu belirlenmişti. 2018 seçimleri öncesi 264 sayfalık bildirge hazırlayan CHP'nin ruhsatsız yapıları yasal statüye kavuşturulacağını belirtmişti. 

CHP 2018 Seçim Bildirgesi’nde ‘imar affı’ bölümündeki vaatlerini şöyle sıralamıştı:
2/B arazisinde binası olan yurttaşlarımızın mağduriyetlerini gidereceğiz.
 
 2981 Sayılı İmar Affı Kanunu’na göre Tapu Tahsis Belgesi’ni henüz almamış yurttaşlarımıza bir yıl içerisinde tapularını vereceğiz.
 
 Ruhsatsız yapıları yasal statüye kavuşturacağız.
 
Son beş yıl içerisinde mesken olarak kullanılan ve afet riski taşımayan tüm konutlara bir defaya mahsus olmak üzere imar affı getirecek, ruhsatsız binalara ruhsat vereceğiz
 
 Bu yapılarda ikamet eden yurttaşlarımızın başta belediye hizmetleri olmak üzere kamu hizmetlerinden eksiksiz şekilde yararlanmasını sağlayacağız.


Depremin ardından sık sık hükümeti eleştirmişlerdi! CHP'nin geçen ay imar affı teklifi yaptığı ortaya çıktı - Resim : 5

İMAR AFFINA CHP'Lİ VEKİLLER KABUL OYU VERDİ

Öte yandan bugün imar affını eleştiren CHP'nin 2018 yılında çıkarılan imar barışına 'Kabul' oyu verdiği de tespit edildi. 2018 yılında TBMM'de oylanan İmar barışı teklifine kabul oyu verenlerden 8'inin CHP'li milletvekilleri olduğu ortaya çıkmıştı.
İmar Affı için kabul oyu veren CHP'li vekillerin listesi ise şu şekilde;

CHP Bursa milletvekili Lale Karabıyık
CHP Mersin milletvekili Hüseyin Çamak
CHP İstanbul milletvekili Sibel Özdemir
CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş
CHP İzmir milletvekili Musa Çam
CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç
CHP Samsun milletvekili Hayati Tekin
CHP Tokat milletvekili Kadim Durmaz

Yorumlar (0)
12
az bulutlu