Son Dakika
banner1

CHP'de İstanbul ve Ankara krizi! Mansur Yavaş adaylık şartını açıkladı

CHP'de yerel seçim paniği iyice ayyuka çıktı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'Mevcut yönetimle seçimi kazanamayız' deyip, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na 'görevi bırak' şartı koşmuştu. Bu kez ABB Başkanı Mansur Yavaş, 'Sadece CHP oylarıyla bu seçimi kazanamam. İYİ Parti ile ittifak olmazsa kesinlikle aday değilim.' resti çekti.

POLİTİKA 01.08.2023, 11:02
CHP'de İstanbul ve Ankara krizi! Mansur Yavaş adaylık şartını açıkladı


Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilli seçimlerinde yaşadığı hezimetin ardından şimdi de Ankara ve İstanbul kriziyle boğuşuyor.

"Değişim" diyerek Kemal Kılıçdaroğlu'na bayrak açan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zoom ifşası sonrası, "Toplum, CHP'de lider ve yönetiminin değişmesini, bu değişimin hem kuşak hem vizyon ekseninde olmasını istiyor" diyerek bir adım daha attı.

Ekrem İmamoğlu'nun bu çıkışları Genel Başkanlık koltuğuna oturamasa bile Kemal Kılıçdaroğlu'nun boğma planı olarak elinde tuttuğu 'İstanbul adaylığından kaçma hamlesi' olarak yorumlanırken bunu doğrulayan kulis bilgileri geldi.

HEM İMAMOĞLU HEM YAVAŞ ADAY OLMAK İSTEMİYOR

İstanbul'un ve Ankara'nın kaybedileceğini bilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın aday olmak istemediği ve bu sebeplerle Kemal Kılıçdaroğlu'na şart koştuğu konuşuluyor...

İddialara göre CHP'li İBB Başkanı İmamoğlu yeniden aday olması için Kılıçdaroğlu'nun istifasını şart koşuyor Yavaş ise İYİ Parti ile ittifak olması gerektiğini savunarak "Sadece CHP ile kazanamayacağım ortada" savunmasını yapıyor.

Konuya ilişkin Türk Medya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel İmamoğlu ve Yavaş'a yakın kaynaklarla konuştuğunu belirterek şunları söyledi: "Konuştuğum İmamoğlu'na yakın kaynak "Kılıçdaroğlu kendi isteğiyle Genel Başkanlıktan ayrılmazsa İmamoğlu İBB için aday olmayacak. Yerel seçim sonrası bu kadar il kaybedildikten sonra da kesinlikle devrilir ve İmamoğlu'yla yola devam edilir" değerlendirmesi yaptı.

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı sürdürmesi durumunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına kesinlikle aday olmayacak. Kendisi aday olmazsa İstanbul'un kaybedileceğini düşünüyor. İstanbul'la birlikte Hatay, Antalya, Adana ve Mersin'in de yerel seçimde kaybedileceği değerlendirmeleri yapılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni yol haritasını en geç 10 gün içinde yapacağı basın toplantısıyla açıklayacak. İmamoğlu, toplantıda genel başkanlığı istediğinin de mesajını verecek.

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY İÇİN BASTIRACAK

Konuştuğum kaynak, İmamoğlu, kurultayda kaybetse bile yerel seçimin hemen sonrasında olağanüstü kurultay için bastıracağının altını çizdi. Olağan kurultayda olmasa da yerel seçimleri de kaybetmiş Kılıçdaroğlu'nun daha kolay devrileceğini planlıyor.

SADECE CHP İLE MİLLİYETÇİ OYLARI ALAMAM

CHP'de bir başka sıkıntı da Ankara'da var. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimde İYİ Parti'nin kendisini desteklememesi ve aday göstermesi durumumda yola devam etmeyecek. Yavaş'ın yakın çevresine "İYİ Parti desteklemezse milliyetçi oylardan bana bir tane bile gelmez. Sadece CHP ile kazanamayacağım ortada. Bu yüzden Meral Hanım'ı ikna edemezsem kesinlikle aday olmayacağım. Kaybedeceğimi bile bile bir seçim girmem" dediği ifade ediliyor."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu