Son Dakika
banner1

Bakan Akar, Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Pabriks ile bir araya geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artis Pabriks ile görüştü. Bakan Akar, “NATO’da ikinci büyük ordu olarak bize düşen görevleri yapmanın rahatlığı, güveni içindeyiz. Yaptığımız personel katkılarının yanı sıra tatbikatlarda da NATO içinde bize düşen görevleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz" dedi.

POLİTİKA 08.06.2021, 16:44
3
Bakan Akar, Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Pabriks ile bir araya geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artis Pabriks ile görüştü. Bakan Akar, “NATO’da ikinci büyük ordu olarak bize düşen görevleri yapmanın rahatlığı, güveni içindeyiz. Yaptığımız personel katkılarının yanı sıra tatbikatlarda da NATO içinde bize düşen görevleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz" dedi.

Bakan Akar, Pabriks’i Milli Savunma Bakanlığında askeri törenle karşıladı. Pabriks’in tören mangasını selamlaması, şeref defterini imzalamasından sonra iki Bakan önce baş başa görüştü ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti. Görüşme sonrasında açıklama yapan Akar, "değerli dostum" diyerek nitelendirdiği Pabriks ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

İKİLİ İLİŞKİLER ELE ALINDI

GÖRÜŞMELERDE İKİLİ İLİŞKİLERİN YANI SIRA SAVUNMA VE GÜVENLİK KONULARINI ELE ALDIKLARINI AKTARAN AKAR, ŞUNLARI SÖYLEDİ:

"Çok olumlu, yapıcı ortamda geçen görüşmelerimizin önümüzdeki dönemde güvenlik ve savunma bakımından ülkelerimiz ve silahlı kuvvetlerimiz için önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Askeri, eğitim ve iş birliği konuları başta olmak üzere savunma ve güvenlik konularında önümüzdeki dönemde neler yapabileceğimizi de görüşme fırsatı bulduk. Bununla ilgili bazı planlar yaptık, görüş alışverişinde bulunduk. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki bütün görüştüğümüz konularda karşılıklı anlayış birliği olduğunu da büyük bir memnuniyetle müşahede etmiş bulunuyorum."

“NATO’DA İKİNCİ BÜYÜK ORDU OLARAK BİZE DÜŞEN GÖREVLERİ YAPMANIN RAHATLIĞI, GÜVENİ İÇİNDEYİZ”

NATO müttefiki iki ülke arasındaki iyi ilişkilere vurgu yapan Akar, görüşmede Türkiye ve Letonya arasında savunma sanayii alanındaki iş birliği konularını da değerlendirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin AB’nin ve NATO’nun güneydoğu sınırlarında kendisine verilen görevleri 69 yıldır en iyi şekilde yaptığını ifade eden Akar, "Bize verilen görevleri eksiksiz, aksaksız yerine getirdik. NATO’da ikinci büyük ordu olarak bize düşen görevleri yapmanın rahatlığı, güveni içindeyiz. Yaptığımız personel katkılarının yanı sıra tatbikatlarda da NATO içinde bize düşen görevleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Akar, NATO’nun Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti’nin (VJTF) sorumluluğunun bu sene Türkiye’de olduğunu belirterek, "NATO çerçevesinde yaptığımız çalışmalarda NATO üyesi diğer ülkelerle iş birliğimiz de söz konusu. Bu konuda Letonya’nın da VJTF birliğimize katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum" dedi.

"BİZİM HEM ÜLKEMİZDE HEM DE DİĞER ÜLKELERLE OLAN MÜNASEBETLERİMİZDE FETÖ İLE MÜCADELE ÖNEMLİ YER TUTMAKTADIR”

FETÖ ile mücadeleye de değinen Akar, "Bizim hem ülkemizde hem de diğer ülkelerle olan münasebetlerimizde FETÖ ile mücadele önemli yer tutmaktadır. Bu konuda da Letonya ile mutabık kaldığımızı, fikir birliği içinde olduğumuzu, bu mücadeleyi birlikte sürdürmekte kararlı olduğumuzu yine karşılıklı olarak teyit etmiş bulunuyoruz. Hem ikili hem de NATO içindeki ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğine inanıyorum. Bunun da hem NATO hem de ülkelerimiz için faydalı olacağını belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE VE LETONYA ARASINDA İLİŞKİLERİ GELİŞTİRECEK PEK ÇOK FIRSATIN YER ALDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Pabriks de "dostum" diyerek hitap ettiği Akar’a gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Türkiye’yi "çok güvenilir bir NATO müttefiki" olarak nitelendiren Pabriks, şunları söyledi:

"Türkiye ve Letonya arasında ilişkileri geliştirecek pek çok fırsatın yer aldığını düşünüyorum. Özellikle stratejik ortaklığımızı geliştirmek, ilerletmek için hem siyasi, askeri, sanayi alanlarında hem de dostluk anlamında burada bulunduğumu söyleyebilirim. İkili görüşmelerimiz sırasında başka konulara da değindik: Ukrayna, Azerbaycan ve Gürcistan ile ilgili olarak güvenlik konularını da görüştük. Türkiye de aynen Letonya gibi bir NATO sınır ülkesi, o nedenle benzer güçlüklerle karşılaşıyoruz."

“BEN TÜRKİYE’NİN AB İÇİN ÇOK İYİ BİR ADAY ÜLKE OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Letonya’nın savunma sanayi alanında önemli adımlar attığını aktaran Pabriks, "Bu anlamda Türkiye ile iş birliği yapmayı önemsiyoruz. Çünkü Türkiye’nin bu alanda çok önemli adımlar attığını biliyoruz. AB ile ilgili dürüst yaklaşımı da sizinle paylaşmak istiyorum: Ben Türkiye’nin AB için çok iyi bir aday ülke olduğuna inanıyorum. Bu benim kişisel görüşüm ve bunu değiştirmeyeceğimi biliyorum" diye konuştu.

Akar’ın Letonya’ya yapacağı ziyareti "dört gözle beklediğini" belirten Pabriks, "Burada başladığımız hatta gelişimden önce ekiplerimizin çalışmaya başladığı konular üzerinde daha da ilerlememizi sağlayacak" dedi.

Pabriks, Türkiye ve Letonya arasındaki iş birliğini geliştirecek mutabakat zaptının da bugün imzalanacağını belirterek, "İlişkilerimize verdiğimiz önemi gösterebilmek amacıyla Ankara’da bir askeri ataşeliğin tesisi konusundaki kararımı da sizinle paylaşmak istiyorum. Bu iki ülke arasındaki iş birliğinin artmasını sağlayacak, iş birliğimizi güçlendirecektir. Askeri ataşemiz şu anda benimle beraber kendisi burada derhal göreve başlayacak" dedi.

(Utku Şimşek/İHA)
Yorumlar (0)
25°
açık