Son Dakika
banner1

Amerikan büyükelçisi neden bakanlıkta? Gündemi Suriye mi S-400 mü?

Bakan Hulusi Akar'ın dünkü S-400 mesajlarının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, tekrar “yaptırım” tehdidinde bulundu. Aynı saatlerde Amerikan Büyükelçisi Flake, Milli Savunma Bakanlığı'na geldi ve Akar'la görüştü. Öte yandan ABD, TSK'nın Suriye'ye kapsamlı kara harekatına karşı oldukları mesajı vermişti.

POLİTİKA 25.11.2022, 11:26
Amerikan büyükelçisi neden bakanlıkta? Gündemi Suriye mi S-400 mü?

Amerikan elçisi apar topar Milli Savunma Bakanılğı'na koştu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake’i kabul etti. Görüşme Milli Savunma Bakanlığı’nda görüştü. Ziyaretin zamanlaması dikkat çekti. Görüşme, TSK’nın Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik Pençe-Kılıç Harekatı’nın ardından yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hava operasyonunu kara harekatının izleyeceği mesajı vermişti.

Öte yandan görüşmenin nedeni S-400 mü sorusu da gündeme geldi.

Çünkü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün TBMM’de bakanlığının bütçe görüşmelerinde F-16 ve S-400 savunma sistemleri ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Akar, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına neden olan ve Rusya’dan tedarik edilen S-400 savunma sistemleri ile ilgili olarak, “S-400 yerinde kullanıma hazır. Herhangi bir tehdit olduğu zaman ülkemizin hava savunmasını nerede kuracağımıza karar verip, gidip kuracağız” dedi.


ABD, Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamış, F-16 ve F-35’lerin satışına kısıtlama getirmişti.

YAPTIRIM TEHDİDİNDE BULUNDU

Hulusi Akar’ın bu açıklamalarına ABD’den yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Yunan gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’ye bir kez daha çağrıda bulundu. Price, Rus savunma sanayii ile yapılacak herhangi bir yeni anlaşmanın Amerika’nın Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında ek yaptırım riski taşıdığı tehdidinde bulundu.

Price, ABD’nin Rus S-400’lerinin NATO teçhizatı ile uyumsuz olduğu konusundaki tutumunu değiştirmediğini belirtirken, füze sisteminin NATO teknolojisinin güvenliğini tehdit ettiğini ve kullanımının Türkiye’nin NATO taahhütleriyle tutarsız olduğunu öne sürdü.

Ayrıca, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almaya devam etmesinin Varşova’daki 2016 NATO Zirvesi’nde Rus teçhizatına bağımlılığı azaltmak için yapılan taahhütlerle çeliştiği iddia edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Türkiye’nin Rusya’dan büyük miktarda S-400 satın almasının ABD yasalarına göre CAATSA yaptırımlarını tetiklediğine dikkat çekerek, Türkiye’yi S-400’leri bünyesinden çıkarmaya çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye dahil ABD’nin tüm müttefikleri Rusya’ya gelir, erişim ve etki sağlayacak silahların satın alınmaması konusunda çağrısını yineliyor” ifadeleri kullanılırken, bu tür satın alımların CAATSA’da ek yaptırımlara tabi olabileceği belirtildi.

Yorumlar (0)