Son Dakika
banner1

AK Parti milletvekili aday listesinden son bilgiler: Yüzde 70 değişim

AK Parti'de milletvekili aday listesinden bilgiler gelmeye başladı. 3 dönem kuralının uygulanmasıyla milletvekili aday listesinde büyük bir değişim bekleniyor. Gelen bilgilere göre 27. Dönem’de görev alan milletvekillerinin yüzde 70’i değişiyor. En genç milletvekili adayı ise 19 yaşında olacak.

POLİTİKA 09.04.2023, 12:59 09.04.2023, 22:11
AK Parti milletvekili aday listesinden son bilgiler: Yüzde 70 değişimAK Parti'de milletvekili aday listesi şekillendi. AK Parti, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne önemli değişikliklerle girmeye hazırlanıyor.

Milletvekili aday listesinin YSK’ya teslim edilmesine saatler kala, AK Parti'nin listesiyle ilgili bilgiler de gelmeye başladı.

ÜÇ DÖNEM KURALI UYGULANDI
AK Parti’nin aday listesinde büyük bir değişim olacak. Bunun en büyük nedeni ise 3 dönem kuralının “istisnasız” uygulanması. 27. Dönem’de görev alan milletvekillerinin yüzde 70’i değişiyor.

Listelerden gelen bilgilere göre kadın milletvekili aday sayısı geçen döneme göre arttırıldı. Kritik şehirlerde kadınlar, ön sıralarda aday olarak gösterildi.

EN GENÇ ADAY 19 YAŞINDA
AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan İzmir’de 2. Bölge 1. Sıra milletvekili adayı olarak gösterildi.

İnan’ın yanı sıra birçok genç listedeki yerini aldı. Genç sayısının daha önceki seçimlerde olduğu gibi yine dikkate değer bir noktada olduğu listenin en genç ismi ise 19 yaşında bir üniversite öğrencisi oldu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu