Son Dakika
banner1

AK Parti'de 30 Ocak hazırlığı:  Beyanname her kesimi kapsayacak

AK Parti yönetimi  30 Ocak’ta duyuracağı yerel seçim beyannamesinde devrim niteliğinde kararlara imza atıyor. Vatandaşın refahının ön plana alındığı çalışma her kesimden vatandaşı kapsayan destekler içeriyor. Bunlardan en dikkat çekeni hen mahalleye kreş kurma planı!

POLİTİKA 21.01.2024, 13:41
AK Parti'de 30 Ocak hazırlığı:  Beyanname her kesimi kapsayacak


 

Ak Parti, Yerel Seçim, Kentsel Dönüşüm
31 Mart'taki yerel seçimler öncesi 74 ilin belediye başkan adayını açımklayan AK Parti'de seçim beyannamesi heyecanı yaşanıyor. 30 Ocak’ta kamuoyuna duyurulacak beyannamenin önem önemli ayağını depreme karşı alınacak tedbirler oluşturuyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YENİ MODEL
Türkiye gazetesinin haberine göre beyanname, ‘Türkiye Yüzyılı Şehirleri İçin Gerçek Belediyecilik’ adı altında hazırlanıyor ve yerel yönetimlerin beş yıllık yol haritası niteliğinde. Partinin "Seçim Strateji Kurulu"nun uzun zamandır üzerinde çalıştığı beyannamede ayrım gözetmeksizin her kesime yönelik atılacak adımlara yer veriliyor. Bu doğrultuda yeni kentsel dönüşüm proje modelleri dikkatt çekiyor.


DÖNÜŞÜM YOKSA DA ÇÖZÜM VAR
Yerinde dönüşümün mümkün olmadığı ve evinin bulunduğu yerden başka bir yere gitmek zorunda kalacak vatandaşlara, farklı destekler verilecek. ‘Yerinde yeni yaşam’ başlığı altındaki yerinde dönüşüm projeleri için de devlet destekli yeni modeller açıklanacak.

GENÇLERE VE KADINLARA DESTEK
Büyükşehirlerdeki hayat şartlarının iyileştirilmesi dâhilinde kadınlar, gençler ve dar gelirliler için yeni destekler gündeme gelecek. Girişimci gençlerin desteklenmesi, kadınların iş hayatına katılımının artırılması başta olmak üzere, mahallî yönetimler eliyle atılacak adımlar da beyannamenin önemli başlıklarından birini oluşturacak.
Beyannamede, her mahalleye bir kreşin yapılması gibi sosyal projelerin yanı sıra büyükşehirlerdeki trafik probleminin çözümüyle ilgili ulaşım projeleri de bulunacak.

BAŞIBOŞ KÖPEK SORUNU ÇÖZÜLECEK
Başıboş köpeklerle ilgili problemin çözümüne yönelik atılacak adımlar ise ‘Sokak Hayvanları Habitatının Yeniden Düzenlenmesi’ başlığı altında sıralanacak. Bu konuda çıkarılacak yeni kanunda yer alacak düzenlemelere yer verilecek.

BÜYÜKŞEHİRDE YAŞAYANLARA MADDİ DESTEK PLANI
AK Parti’nin seçim beyannamesindeki bir başlığı ise büyükşehirlerde yaşamanın maliyetinin düşürülmesi konusunda mahallî yönetimlerin nasıl bir inisiyatif alacağına yönelik öneriler oluşturacak. Yapılacak değerlendirmelerden sonra yerel seçim beyannamesinde bu konuya yer verilip verilmeyeceği karara bağlanacak. AK Parti yönetimi bu konuda uzun zamandır farklı formüller üzerinde çalışıyordu.

14 Mayıs seçimleri için açıklanan beyannamede de kamu çalışanlarının sosyoekonomik şartlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacağı ve bu konuda bölgesel geçim endekslerinin dikkate alınacağı belirtilmişti.


BÜYÜKŞEHİR TAZMİNATI ÇALIŞMASI!
Bu doğrultuda AK Parti yönetimi, belediyeler eliyle bu konuda bir adım atılmasının mümkün olup olmadığı üzerinde görüşleri alıyor. Bölgesel geçim endeksine göre büyükşehirlerdeki kamu çalışanlarına diğer şehirlerden farklı olarak kira desteği, ulaşım yardımı veya büyükşehir tazminatı verilmesi gibi başlıkların gündeme gelmesi bekleniyor.

Türkiye gazetesi

Yorumlar (0)
12
az bulutlu