Son Dakika
banner1

6'lı masanın mutabakat metninden HDP ve LGBT'ye müjde çıktı

Altılı masanın liderleri Ortak Politikalar Mutabakat Metni Tanıtım Toplantısı düzenliyor. "Hükümet programı" olarak nitelendirilen metin 9 başlık ile 80'e yakın maddeden oluşuyor. Metinde eğitim üzerine, "1+5+4+3" formülüne dikkat çekildi.

POLİTİKA 30.01.2023, 14:00
6'lı masanın mutabakat metninden HDP ve LGBT'ye müjde çıktı

MUTABAKAT METNİNİN 9 ANA BAŞLIĞI

Millet İttifakı'nın ortak mutabakat metni 9 ana başlıktan oluşuyor. O başlıklar şöyle:

Hukuk, Adalet ve Yargı

Kamu Yönetimi

Yolsuzlukla Mücadele Şeffaflık ve Denetim

Ekonomi Finans ve İstihdam

Bilim Ar-Ge Yenilikçilik Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm

Sektörel Politikalar

Eğitim ve Öğretim

Sosyal Politikalar

Dış Politika Savunma Güvenlik ve Göç Politikaları

ADAY 13 ŞUBAT'TA AÇIKLANACAK

Altılı masanın adayı ise 13 Şubat'ta Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde yapılacak toplantının ardından duyurulacak.

"CUMHURBAŞKANI SADECE BİR DÖNEM SEÇİLECEK"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, mutabakat metninin detaylarını paylaştı. Öztrak'ın açıklamalarından öne çıkan maddeler şöyle: 

Cumhurbaşkanının 7 yıl için sadece bir dönem seçilmesi kuralını getirerek tarafsızlığını güvence altına alacağız. Cumhurbaşkanı, 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacak.


Yargı reformuyla, bağımsız ve tarafsız yargı için Hakimler ve Savcılar Kurulu'nu kaldıracağız. Yerine iki yeni kurul oluşturacağız. Adalet Bakanı ve Müsteşarı kurulda yer almayacak.

Savunma mesleğini Anayasal güvenceye kavuşturacağız. Silahların eşitliği ilkesine uygun olarak iddia ve savunmanın fiziki olarak eşit konumda olmasını sağlayacağız.

Kadınlar için adli yardımın ve zorunlu müdafiliğin kapsamını genişleteceğiz. Anayasa Mahkemesi üyeliklerine hülle yöntemiyle atama yapılmasını önleyeceğiz.

Seçim ve siyasi partiler mevzuatında millet iradesinin TBMM'ye en geniş ve demokratik biçimde yansımasını sağlayacak düzenlemesini sağlayacağız. Seçim barajını yüzde 3'e düşüreceğiz.

Basın özgürlüğünü sağlayacağız. Kamu yönetimini eşitlik, tarafsızlık, liyakat, şeffaflık ilkelerine göre yeniden düzenleyeceğiz.

Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki kurulları, ofisleri lağvedeceğiz. Bunların görev ve yetkilerini ilgili bakanlıklara devredeceğiz.

Hazine'yi Maliye Bakanlığından ayıracağız. Siyasi kadrolar olan bakan yardımcılıklarını kaldırıp müsteşarlık sistemini kuracağız.

Strateji ve Planlama Teşkilatını kuracağız.

Seçimle gelenin seçimle gitmesini güvence altına alacağız. Belediyelerin genel bütçe gelirlerinden aldığı payı artıracağız.

Pazarlık usulüyle yapılmış tüm ihaleleri geriye doğru tahkik edeceğiz. Vatandaşlarımızın bilgi edinme hakkını ihlal eden kamu görevlilerinin disiplin ve ceza sorumluluklarını artıracağız.


Siyasi etik yasasıyla milletvekillerinin, bakanların, siyasi parti genel merkez yöneticilerinin, il başkanlarının, belediye başkanlarının ve belediye meclis üyelerinin görev, unvan ve yetkilerini kullanarak kendileri veya yakınları lehine etik dışı aracılıkta bulunmalarını, akraba, eş-dost gibi yakınlarını kayırmalarını, ayrımcılık yapmalarını engelleyeceğiz.

"CUMHURBAŞKANLIĞINI ÇANKAYA KÖŞKÜ'NE TAŞIYACAĞIZ"

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakçı, ekonomi ve istihdam hakkında atılacak adımları şöyle açıkladı:

Temel hedefimiz Türkiye ekonomisini üretken, rekabet gücü yüksek ve tek bir vatandaşımızı dahi yatağa aç göndermeyen bir yapıya kavuşturmaktır. Para, maliye ve finans politikalarının öngörülebilir olması ve tüm ekonomik aktörlere güven vermesi kilit bir öneme sahip olacaktır. 

Aşırı yoksulluğu sıfırlayacağız. 5 yılın sonunda yıllık ihracatı 600 milyar dolara yükselteceğiz.

Merkez Bankasının İstanbul'daki birimlerini en kısa sürede Ankara'ya geri taşıyacağız.

128 milyar dolar olarak bilinen arka kapıdan döviz satışı hukuksuzluklarının takipçisi olacağız, rezerv yönetimini tam bir şeffaflık içinde yürüteceğiz. Kur korumada yeni hesap açmayacağız, mevcut hesapları vadeleri dolunca kapatacağız.

Cumhurbaşkanlığını Çankaya Köşkü'ne taşıyacağız. Cumhurbaşkanlığına tahsisli saray, köşk ve yalıları halkın kullanımına açacağız.

Cumhurbaşkanlığı envanterindeki uçakları satıp, yerine orman yangınları söndürme uçakları alacağız.

Kamu görevlilerinin birden fazla yerden maaş almasına son vereceğiz.

Ülkemizin kaynaklarını Kanal İstanbul gibi rant projeleri yerine tarımsal sulama projeleri için kullanacağız.

Şoför esnafının 10 yaşının üzerindeki araçlarını değiştirmesinde ÖTV almayacağız.


İmar rantlarını kapsamlı ve etkili biçimde vergilendireceğiz. Vergi cennetleri üzerinden vergi kaçaklarına son vereceğiz.

EĞİTİMDE "1+5+4+3" FORMÜLÜ

Demokrat Parti Ekonomik İşler Başkanı Bülent Şahinalp, "Bilim, Arge, Yenilikçilik, Dijital Dönüşüm, Eğitim ve Öğretim" bölümlerini şöyle özetledi:

Türkiye'yi bilimsel ve teknolojik cazibe merkezi haline getireceğiz. Bilim politikamızı insan, özgürlük, girişimcilik ve teknoloji üretimi odaklı bir anlayışla yürüteceğiz.

Akademisyenlerin özlük hakları ve gelirlerinde iyileştirmeler yapacak, yetişmiş insan gücümüzü şiddetin mağduru olmaktan çıkaracağız.

TÜBİTAK'ı sadece araştırma enstitüleriyle, ileri araştırmalar yapan bir kurum haline getireceğiz. 

Bilim ve Yenilikçilik Bakanlığını kuracağız. Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumlarının bağımsızlığını sağlayacağız.

Bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi cihazlar üzerindeki vergi yükünü azaltacağız.

6-25 yaş arasındaki tüm öğrencilerimize aylık 5 GB internete bedava erişim imkanı sağlayacağız.

Devlet okullarındaki öğrencilerimize ücretsiz süt, su ve öğlen yemeği vereceğiz.

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki tüm öğrencilere yardımcı kitaba ihtiyaç duymayacak şekilde ders kitaplarını ücretsiz temin edeceğiz. 

Anaokulundan üniversiteye kadar devlet okullarındaki ihtiyaç sahibi öğrencilerin kırtasiye, çanta, kıyafet ihtiyaçlarını ve internete erişimlerini ücretsiz olarak karşılayacağız. 

Ortaöğrenime geçişlerde sınav değil süreç odaklı bir sistemi geliştireceğiz. Liselere giriş sınavlarında LGS sınavını süreç içinde tamamen kaldıracağız.


Üniversiteye girişte yılda bir defa yapılan sınav yerine çoklu sınav imkanı sunacağız.

Zorunlu öğrenimi 1+5+4+3 şeklinde uygulayacağız. 

Sınıfların çok kalabalık olduğu yerde yeni okul yapımına öncelik vereceğiz. Kız çocuklarının okula gitmesi için gerekli teşvikleri sağlayacağız.

EMEKLİLİK İÇİN GERİYE DOĞRU BORÇLANMA İMKANI

Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu Başkanı Feridun Bilgin, tarım ve orman ve sanayi üretimi konularında atılması öngörülen adımları şöyle sıraladı:

Tarım ve Orman Bakanlığını, Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığı olarak yeniden yapılandıracağız. 

Tarım Kanununda öngörülmesine rağmen, bugüne kadar hiç uyulmayan tarımsal destekleri, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamayacak şekilde verecek, havza bazlı, sürdürülebilir ve etkin bir biçimde uygulayacağız.

Silahlı Kuvvetlerimizin operasyonel gücünü artıracağız.

Esnafımıza, emekli olması için geriye doğru borçlanma imkanı sağlayacağız.

Kanal İstanbul projesini, göreve başladığımız gün iptal edeceğiz. 

İşte 6'lı masanın vaatleri: LGBT kararına imza, HDP'ye sinyal

Seçim vaatlerini ve yol haritalarını açıklamaları beklenen adaysız 6'lı masada beklenen toplantı bugün gerçekleşti. Parti temsilcilerinin açıkladığı seçim vaatlerinin satır aralarında HDP'ye göz kırpan 6'lı masa genel başkanları teröre destek veren belediyelerin kontrol altına alınmasının önünü kapatmayı vadetti. Diğer yandan LGBT desteğiyle aile yapısını tehdit eden İstanbul Sözleşmesi'ne geri dönüş de 6'lı masanın vaatleri arasındaydı. Bu karara Saadet Partisi başkanı Temel Karamollaoğlu ve Ahmet Davutoğlu'nun imza atmış olması dikkat çekti.

Adaylarını belirlemeyen ve açıklamayan 6'lı masada seçimle ilgili olarak "Ortak Politikalar Mutabakat Metni" ismi verilen bir çalışma metni bugün kamuoyu ile paylaşıldı. Parti temsilcilerinin açıkladığı vaatlerin satır aralarında HDP ile yapılan flörtün belgesi niteliğinde maddeler yer aldı.

6'LI MASANIN HDP'YE GÖZ KIRPAN VAADİ

Ortak mutabakat metninin açıklandığı bölümde teröre destek veren, yolsuzluk yapan belediyelerle ilgili olarak alınan kayyum uygulamasının kaldırılacağı vaadinde bulunuldu.

BELEDİYELERDE TERÖRE DESTEK VERMENİN ÖNÜNÜ AÇMAYI VADETTİLER

HDP'li belediyelerin özellikle terör örgütü PKK'ya kaynak aktardığı tespit edilmesi üzerine kayyum uygulaması gerçekleştirilmiş ve genel olarak valiler belediye başkanlığına vekalet etmişti. Böylece HDP'li belediyeler tarafından teröre destek verilmesinin önüne geçilmiş, kaynaklar millete hizmet için kullanılmıştı.

Metinde "Yerel yönetimlerde seçme ve seçilme hakkını yok sayan kayyum uygulamalarına son vereceğiz" maddesi yer aldı.

BAKANLIK İSİMLERİYLE OYNAYIP KİTAPÇIK OLUŞTURMUŞLAR

6'lı masanın diğer vaatlerinin de bakanlıkların isimlerinin değiştirilmesi, Cumhurbaşkanlığı kurullarının kapatılması ve bakan yardımcılarının müsteşar olması gibi toplumda karşılığı olmayan maddelerle sıralanması dikkat çekti.

LGBT'NİN BEKLEDİĞİ HABER DE 6'LI MASADAN

LGBT sapkınlığı için zemin oluşturan ve Türkiye'nin çıktığı İstanbul sözleşmesine geri dönüş de Temel Karamollaoğlu ve Ahmet Davutoğlu'nun imzasıyla 6'lı masa vaadi olarak kayıtlara geçti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu