Son Dakika
banner1

Çevreci hukukçu yazar Yusuf Akın'ın muhteşem yazısı ..."Sakınan ADALET'e VİCDAN batar.."

ÖZEL HABER 12.10.2019, 18:10 12.10.2019, 18:17
315
Çevreci hukukçu yazar Yusuf Akın'ın muhteşem yazısı ..."Sakınan ADALET'e VİCDAN batar.."

YUSUF AKIN 

Tüm Makaleleri 

İnsanın içinde doğuştan gelen en mükemmel duygu, vicdan ve merhamettir.

İnsan, topluluk olarak yaşamaya başlamasıyla vicdan ve merhametin organize şekli olan adaleti keşfetmiş ve tadı damağına öyle yapışmıştır ki; bütün insanlığın bu duyguyu tadması için tüm kil tabletlerin en üst tarafına, adalet yazısını kazımıştır.

Adaletten sakınılmasının nasıl bir vicdan cüzzamına sebep olacağını, erdemle harmanlanmış bütün insan evlatları bilir.

Hislerinin başağa durduğu çocukluk günlerinde elindeki bir parça ekmeği kurda kuşa yem etmek için gocunmayan yavruyu; yetişkinlik günlerinde milyarlık hesapları bankalarda mışıl mışıl uyurken acıdan ve açlıktan kurda kuşa yem olan yavrulara karşı bu kadar vicdansız kılan ne olabilir ki?

Gençliğinin ilk evrelerinde adalet için hisleri Etna yanardağı gibi kaynayan o delikanlının kapital sistemin çarklarında bir dişli olduğunda Gobi çölü gibi ölüm sessizliğine bürünmesini hangi formülle açıklayabilir matematik üstadı Carl Friedrich GAUSS?

Kendi kenar mahallesinde durum buğdayından karılmış bir somun ekmeğini kırk kişiyle paylaşan insan evladı , metropolün göbeğinde kırk katlı plazada kırk ayrı iş karıştıran kişi haline geldiğinde elektirik yüklü dikenli tellerle çevrili çiftliğinin kapısına "dikkat köpek var" yazdırdığında bu dönüşümü hangi ahlak felsefesiyle açıklayabilir İmmanuel  KANT?

Adalet ve vicdan hislerinin en yoğun hissedildiği fakirlik günlerinde bir kilo muzu siyah poşetle sarıp sarmalayarak taşıyan gönlü güzele çalan insan evladı, hislilerin sırtına bine bine elde ettiği beşbin beygir gücündeki jeepini sergilerken açık camında yankılanan JAZZ müziğiyle kimlere caz yapmaktadır? 
Kalksın, cevap versin, 100 TL'nin üzerinde yıllardır hergün bizlere gülümseyen Buhurzade Mustafa Efendi/ ITRİ.

Kendi çocukluğunda, toprak sahada meşin yuvarlağı sırayla oynayayan vicdanlı çocukların, büyüdüklerinde başka çocukların başlarına sırasız kurşun yuvarlaklar düşerken, sessizce yasak elmalar eşliğinde viskilerini yudumlamalarına elbet bir cevabı olmalıdır, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin.

Bir sobanın başında, soğuk Ankara gecelerinde hukuk kitaplarını bir bir defalarca "Suç ve Ceza" eşliğinde okuyarak beynine kazıyan Böğürtlen hakimine de F. DOSTOYEVSKİ cevap versin, nasıl bir adalet olacağı hususunda, kallavi.

Babasının karasabanın üzerinde bir evlek buğday tarlası için ağırlık yaptığı günlerin hatrını unutmuş genel cerraha da fukaranın safra kesesini sofrasına kese yapmaması gerektiğini adalet ve vicdan adına  hatırlatmak HİPOKRAT'ın işi mi?

Sakındıkça adaleti vicdan batacak yüreklerimize.

Kanayacak yüreklerimiz sakınarak baktıkça adalete...

Yusuf AKIN/ 11.10.2019/ İzmir

Yorumlar (7)
Erkan köylü 12 ay önce
Yusuf bey yüreğinize sağlık umudumuz geleceğimiz güzel yavrularımızın bilinçlenmesi sizin gibi değerli aydınların özverili çalışmaları sayesinde olacaktır sizleri tebrik ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum
Ergün İlkay 12 ay önce
Sevgili kardeşim çok güzel bir yazı, inşAllah dünya bu zalim yaratıklardan kurtulur, sevgiler le kalın
Ayla Coşkun 12 ay önce
Çocukluğumuzun ak vicdanı ile yetişkinliğimizin kara vicdanı arasındaki uçurum bundan daha güzel nasıl anlatılır ki... Vicdanlara dokunan bir yazı olmuş Yusuf Bey.. ellerinize ve yüreğinize sağlık
TEVFİK SIRT 12 ay önce
Kaleminizi konuşturan yüreğinize sağlık
Fırat AK 12 ay önce
Muhteşem betimlemeler hem içimizdeki uhdeleri hatırlatan hemde geleceğe dair özlemleri kalbimize batıran kibar ve naif bir nesir.
Tebrikler üstat
Halil ibrahim Karaağaç 12 ay önce
Büyüye büyüye, bozula bozula... Eline yüreğine kalemine sağlık...
Tuğrul Keskin 12 ay önce
Yusuf çok ihtiyaç duyduğumuz bir yazı olmuş. Yüreğine sağlık kardeşim
27°
az bulutlu