Son Dakika
banner1

FETÖ Altın Portakal'ı karıştırdı..

KÜLTÜR/SANAT 29.09.2023, 07:43
FETÖ Altın Portakal'ı karıştırdı..

Kültür ve Turizm Bakanlığı Altın Portakal Film Festivali'nden çekildi! FETÖ propagandasına tepki....

Bu yıl 60'ıncısı düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Belgesel Yarışması'nda FETÖ propagandası yapan 'Kanun Hükmü' filminin seçkiden çıkarılıp bugün tekrar geri alınmasının yankıları sürüyor. Filmin geri alınmasının açıklanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı açıklamayla festivalden çekildiklerini duyurdu. Diğer yandan fetsivalde FETÖ propagandası yapılmasına sert ifadelerle yüklenen Bakan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Terör örgütünün propagandasının yapılmasına müsaade edilemez. Kültür Bakanımızın vermiş olduğu karar, çok değerli bir karar. " dedi..

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden çekildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye'nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışan Bakanlığın bu vizyon çerçevesinde yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek verdiği belirtildi.

FETÖ PROPAGANDASI YAPILDI

Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60'ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, belgesel yarışması bölümünde "Kanun Hükmü" adlı belgeselin yer aldığı anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür. Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz'da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden çekilmiş bulunuyoruz."

BAKAN TUNÇ: AİHM'İN YETKİSİNİ AŞARAK DELİL İNCELEMESİ YAPMAK SURETİYLE İHLAL KARARI VERMESİ KABUL EDİLEMEZ

Adalet Bakanı Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye aleyhinde aldığı kararın kabul edilemez olduğunu belirtti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), FETÖ davasında mahkum edilen öğretmen Yüksel Yalçınkaya'nın açtığı davada Türkiye'nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetmişti. Verilen karara ilişkin açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye'nin iç hukuk standardını hiçe saydığını ve yetkisini aştığını ifade ederek, "İlk derece mahkemesinden istinafa, Yargıtay'dan Anayasa Mahkemesi'ne her derecedeki yargılama makamlarımızın delilleri yeterli gördüğü bir dava hakkında AİHM'in yetkisini aşarak delil incelemesi yapmak suretiyle ihlal kararı vermesi kabul edilemez. Bu karar sadece o dosya bakımından geçerlilik teşkil ediyor. Tabii ki o da iç hukuk uygulamamızda karar tebliğ edildikten sonra değerlendirilecektir" dedi.

"BİRKAÇ GÜN İÇİNDE ZABIT KATİPLİĞİ İLE AÇIKLAMA YAPILACAK"

Bakan Tunç, zabıt katibi atamalarına ilişkin soru üzerine mülakatların yapıldığını, değerlendirme aşamasında bulunduklarını ifade etti.

Tunç, "20 bini aşkın zabıt katibimizin alımıyla ilgili daha önce Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı bir husus vardı. Bunların sınavları, mülakatları yapıldı. Son değerlendirmeler yapılıyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde bu açıklama yapılacak" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Altın Portakal Film Festivali'nde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) propagandası yapıldığı gerekçesiyle festivalden çekilmesine ilişkin soru üzerine Tunç, bunun bir talihsizlik olduğunu belirterek, "Altın Portakal Film Festivali'nde terör örgütünün propagandasının yapılmasına müsaade edilemez. Kültür Bakanımızın vermiş olduğu karar, çok değerli bir karar. Özellikle terör konusunda hep beraber milletçe kararlı olmamız gerekir. Bu kararlılıktan hiçbir zaman taviz vermememiz lazım. Özellikle Altın Portakal gibi geleneksel hale gelmiş bir festivalde terör örgütünün propagandasının yapılmasına kesinlikle müsaade edilemez. Kültür Bakanlığımızın almış olduğu kararı çok doğru buluyoruz" ifadelerine yer verdi.

SKANDALA PEŞ PEŞE TEPKİLER

Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, 'Kanun Hükmü' filminde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiği gerekçesiyle filmin yarışma seçkisinden çıkarıldığını açıkladı.

Bu durum Türkiye düşmanı odakların tepki göstermesine yol açtı. İçlerinde firari FETÖ'cülerin de bulunduğu birçok kişi sosyal medya paylaşımlarında bulundu.

KHK'LILARI SAVUNDU
KHK ile işten çıkarılan bir doktor ve öğretmeni konu alan filmin yönetmeni Nejla Demirci, karara tepki göstererek tüm KHK'lıları savundu.

Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması, Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması ve Belgesel Film Yarışması jüri üyeleri, meslektaşlarıyla yan yana duracaklarını açıkladı. İstifa eden jüri üyeleri yaptıkları imzalı ortak açıklamada, filmin Belgesel Yarışma seçkisine geri alınmasıyla görevlerini yerine getireceklerini açıkladı.

O İSİM DİKKAT ÇEKTİ
Boğaziçi Film Festival'inde aldığı ödülü Şebnem Korur Fincancı'ya adayan Özcan Alper'in de jüride olması dikkat çekti. Alper'in ödülünü adadığı dönemde Fincancı, TSK'ya kimyasal silah kullandı iftirası attığı gerekçesiyle cezaevinde tutuklu bulunuyordu.

Öte yandan Emre Uslu, Adem Yavuz Arslan, Önder Aytaç, Said Sefa, Tuncay Opçin, Bülent Korucu, Sıtkı Özcan, Yavuz Baydar, Sevinç Özarslan, Mehmet Efe Çaman, Hakim Nevin, Gökhan Güneş başta olmak üzere çok sayıda firari FETÖ'cü, jürinin kararını destekleyen paylaşımlar yaptı.

FETÖ'CÜLER DESTEK ÇIKTI
FETÖ'cülerin yurt dışından yönettiği haber siteleri Tr724, Bold Medya ve Haberdar'ın da destek yayınları yaptığı belgeselle ilgili firari Can Dündar da sosyal medya üzerinden jüriye alkış gönderdi.

KHK'LILAR OLARAK BU FİLMİ SAHİPLENDİK
Demirci, geçtiğimiz günlerde KHK'lıların yönettiği KHK TV'ye konuk olarak tüm KHK'lılara sahip çıktı. Yayının sunucusu KHK'lı Platformları Birliği Sözcüsü Münir Korkmaz, "KHK'lılar olarak bu filmi sahiplendik. Çünkü gerçekten KHK'lıların onur mücadelesini anlatan bir filmdi. Bizim filmimizdi." şeklinde konuştu. Demirci de "KHK'lı arkadaşlarla, platformla bir toplantı yapmıştık. 'Bu bizim filmimiz' dediğinizde çok mutlu olmuştum. Evet biz çok güzel bir duygu yaşadık birlikte." ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ BAŞKANDAN DESTEK AÇIKLAMASI
CHP'li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek "Daha önceki yönetim tarafından festival kapsamından çıkarılan ulusal yarışma kategorisi, büyük emeklerle ve festivali özüne döndürme inancıyla bizim dönemimizde yeniden festival kapsamına alınmıştır. Bu karar, bizim sansüre karşı olan duruşumuzun en net göstergesidir." diyerek destek çıktı.

SKANDAL SÖYLEMLER
Filmin yönetmeni Nejla Demirci, 6 Aralık 2019'da Cumhuriyet'te yayınlanan söyleşide şu ifadeleri kullanmıştı; "Bu bir tecrittir, soykırımdır. Faşizmin öbür adıdır. 2 milyon insanın mağduriyetidir.. Böyle bir devlet olabilir mi? Belgesel çekmek aklımda yoktu ama basın açıklamasını çekmek için elimde kamera vardı. Sosyal medyada paylaşırız diye düşünüyordum. İnsan o sahneleri ölümsüzleştirmek istiyor. Orada o gün KHK'nin sadece bir kişiyi değil yüzlerce kişiyi mağdur ettiğini somut olarak gördük."

SEÇKİYE GERİ ALINDI
Sabah saatlerinde festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu yazılı bir açıklama yaparak filmin seçkiye geri alındığını açıkladı. Boyacıoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"22.09.2023 tarihinde yapılan duyuru ile 60'ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Film Yarışması seçkisinden çıkarılan 'Kanun Hükmü' adlı belgesel filmde yer alan kişi ile ilgili yargılama sürecinin devam etmediği tarafımızca belgelendiği için filmin yarışma seçkisine geri alınmasına karar verilmiştir."

YÖNETMENDEN SKANDAL "KAZANDIK" PAYLAŞIMI
Kararın ardından Kanun Hükmü filminin yönetmeni Nejla Demirci, kararı 'Kazandık' yazarak sosyal medya hesabından paylaştı.

BAKANLIK FETÖ PROPAGANDASINA GEÇİT VERMEDİ
Bu gelişmelerin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, festivalden çekildiğini açıkladı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu