banner4
04.12.2023, 11:24

Kolugo

Ağaçlarda yaşayan ve havada süzülerek ağaçtan ağaca atlayan ender bir memeli türü olan Kolugo ile ben ilk kez yakınlarda internette dolaşırken tanıştım. Fotoğrafının altında birkaç özelliğinden de söz ediliyordu. Adeta doğal bir paraşüt işlevi gören kol ve bacakları arasındaki deri sayesinde ağaçlar arasında planör gibi süzülen oldukça sevimli ve dost canlısı görünümlü bir hayvan Kolugo.

Merak ettim, biraz araştırdım. Okuduklarımı sizlerle paylaşmak istedim.

Dünyada sadece iki türü olan Dermoptera takımından olan bu güzel ve ilginç memeli, İngilizce adı (Sunda flying lemur) olsa da o bir lemur değil, hatta yarasa ve maymun da değil. O kendine has bir grup olan dermoptera takımından.

Kolugo lemuru olarak da bilinen Sunda uçan lemurunu ilginç kılan bazı özellikler şöyle:

Uçabilme yeteneği: Kolugu lemuru uçabilen nadir memelilerden biri. Yarasa benzeri geniş bir deriye sahip olan ön ve arka ayakları arasındaki deri tabakası, vücudunun yanlarına uzanıyor ve bu deri sayesinde ağaçlar arasında plane ederek uçabiliyor. Uçma yeteneği sayesinde geniş mesafeleri katedebiliyor ve avlanabiliyor.

İyi bir süzülme yeteneği: Uçan lemurlar havada planlayarak yere doğru süzülme yeteneğine sahip. Özellikle yüksek ağaçların tepelerine tırmanıyor ve oradan diğer ağaçlara doğru süzülerek ilerliyor. Bu sayede enerji tasarrufu yapabiliyor ve ağaçlar arasında hareket edebiliyor.

Gececi ve otobur: Sunda uçan lemuru gece aktif olan bir tür. Genellikle meyve, yaprak, çiçek nektarı ve böceklerle besleniyor. Bu besinlerin çoğunu ağaçlardan elde ediyor ve uçarak farklı besin kaynaklarına erişebiliyor.

Çeviklik ve denge: Uçan lemurlar ağaçlar arasında çevik bir şekilde hareket edebiliyorlar. Uzun ve pençeli parmakları, ağaçlara sıkıca tutunmalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda denge yetenekleri de gelişmiştir, bu da yüksekliklerde hareket ederken dengelerini korumalarını sağlıyor.

Sosyal yapı: Kolugo lemurları sosyal hayvanlar ve genellikle küçük gruplar halinde yaşıyorlar. Grup içinde iletişim kuruyor ve birbirlerini tehlikelere karşı uyarıyorlar.

Bu özellikler, Sunda uçan lemuru'nun benzersiz hayat tarzını ve çevresine uyum sağlama yeteneklerini yansıtıyor. Düşünelim bir an; bir canlının kendi bedeninin görünümünü belirlemesi, özelliklerini değiştirecek bir sistemi vücudunun içine yerleştirmesi mümkün mü? Böyle üstün bir yeteneğin evrimin iddia ettiği gibi tesadüfen oluştuğunu iddia etmek de aynı şekilde tamamen tutarsız ve anlamsız bir iddia değil mi? Tabiattaki herhangi bir mekanizma böyle kusursuz bir yeteneği oluşturma ve ihtiyacı olan canlıya verme gücüne sahip olabilir mi?

Şüphesiz tüm canlılar gibi kolugoyu da yaratan Rabbimiz, yaratma sanatındaki benzersizliği bize bu gibi örneklerle gösteriyor. O, üstün, güçlü ve sonsuz kudret sahibi olandır.

Göklerde ve yerde olanların tümü Allah'ı tesbih etmiştir. O, üstün ve güçlü (aziz) olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. Göklerin ve yerin mülkü O'nundur. Diriltir ve öldürür. O, her şeye güç yetirendir. (Hadid Suresi, 1-2)

Zafer Dergisi, Aralık

Yorumlar (0)
12
az bulutlu