banner4
10.05.2021, 09:42 174

ÂKİF İSTİKLAL MARŞI İLE DE İKAZ ETMİŞTİ

Mehmet Âkif, medeniyet coğrafyamızdaki fikir ve bilim insanları, sanatçı ve edebiyatçılar, siyasî ve bürokratik figürler üzerindeki ağırlığı yıllar geçtikçe artan abidevi bir insan.

İmanıyla, ahlakıyla, ilmiyle, şiiriyle, daha doğrusu bütün bir hayatıyla, çağları aşan bir insanlık numunesi. İlhamını Kur’an’dan, modelini Peygamber’den almış.

İnandığını tam olarak yaşamanın ve yaşatmanın gayreti içinde. Her şeyini milletine adamış bir fedakâr.

Yeni bir diriliş çağına ermek istiyorsak, onun hayatı ve eserleri önümüzde duruyor. Âkif’in oluşturduğu külliyat okunup anlaşılmayı; yaptığı rehberlik idrak edilmeyi bekliyor. Bunlara itibar ettiğimizde gerçekten özgürleşeceğiz.

Tam da bu noktada bir teklif: Şiirinden başlayarak onun işaret ettiği şuura ermek yolunda ilk adımı atabiliriz. Teklifim en başta, onun toprağından uzaklaşmış şairlere.

Âkif’e sahip çıkan ya da çıktığını iddia eden toplum liderlerine, kanaat önderlerine, dahası siyasî kadrolara da var bir teklifim: Onun fikir ve eylem dünyasına tâbî olma bahsinde samimi misiniz?

Samimiyseniz, başta iman, ahlak, hak, adalet, vicdan, emek, hilm, ötekileştirmeme, özgürleştirme, vb. olmak üzere, muvahhid bir Müslüman ve sade bir insan olarak onun hayat memat meselesi olarak gördüğü hususlarda, ona yaklaşmalısınız!

Ne diyordu Âkif’e bir şekilde öğrencilik yapmış bir şair: “Henüz vakit varken, gülüm/Paris yanıp yıkılmadan…”

https://1.bp.blogspot.com/-AEnJaJS3x5M/YEsfJz_CH8I/AAAAAAAAKig/HLE7TF6QvrQbDBOuXqA06pcv4oPTRG9xQCLcBGAsYHQ/w400-h265/I%25C5%259F%25C4%25B1kl%25C4%25B1%2BMavilikler.jpg https://1.bp.blogspot.com/-AEnJaJS3x5M/YEsfJz_CH8I/AAAAAAAAKig/HLE7TF6QvrQbDBOuXqA06pcv4oPTRG9xQCLcBGAsYHQ/w400-h265/I%25C5%259F%25C4%25B1kl%25C4%25B1%2BMavilikler.jpg

***

Âkif, benzeri az görülen "mukız şair"lerdendi. Bu soy şairlerin zirve timsali. Sadece şiirleriyle değil, bütün kimliğiyle, eylemleriyle.

İstiklâl Marşı ise bu "bütün"den sadır olan özgürleştirici bir ikaz metni.

Bu metne bağlılık için alengirli, neon lambalı, gürültülü nümayişlere ihtiyacımız yok.

Marşın şuuruna erelim yeter.

Emperyalist işgalcilere ve onların yerli işbirlikçilerine karşı yapılan "ikaz"ı yüklenen bu şuur, kişi, kurum ve yapıların zamanla içine düşebilecekleri başka olumsuzlukları da cephesine alabilecek bir dinamizme sahiptir.

Marşı hamasetlere araç yaparak onu aslî niteliklerinden soyutlayanlar bunu bilmeli.

Yoksa ne acıklı haldir giyinmek o hüsran kilidini...

***

Marşın 100. Yılında kayıt düşmek istedim.

(Fotoğraf: Muhammet Kaplan "Işıklı Mavilikler")

Yorumlar (1)
Mehmet mustafa üftadeoğlu 1 ay önce
Teşekkürler Akifi anlamak önemli
20°
açık