Son Dakika
banner1

 Yunanistan Başbakanı Miçotakis bugün geliyor! Hedef: Çok yönlü ortaklık!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis bugün Ankara'ya geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek olan Miçotakis'in çantasında neler var? Bir yıl içerisinde dördüncü kez bir araya gelecek olan iki lider hangi başlıkları görüşecek? İşte detaylar...

GÜNDEM 13.05.2024, 01:50
 Yunanistan Başbakanı Miçotakis bugün geliyor! Hedef: Çok yönlü ortaklık!


Ankara'da tarihi görüşme: Yunanistan Başbakanı Miçotakis bugün geliyor! Hedef: Çok yönlü ortaklık!

     

Türkiye ile Yunanistan arasında yaklaşık 15 aydır devam eden yakınlaşma sürecinde başta iki ülke liderleri olmak üzere siyasiler sık sık görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis bir yıl içerisinde 3 kez bir araya geldi. Miçotakis'in bugün Ankara'ya yapacağı ziyaret ise bu görüşmelerin dördüncüsü olacak.

İkili ilişkilerde 2020'den sonra gelişen gerginlik döneminin ardından Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremler, tansiyonun düşmesine ve iki komşu ülkenin yeniden yakınlaşma sürecine girmesine vesile oldu. Her iki ülke de karşılıklı jestlerle bu yakınlaşma sürecine katkı sağladı.


 

YAKINLAŞMA SÜRECİNİN İLK GÖRÜŞMESİ VİLNİUS'TA OLDU
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis, bu süreçte ilk kez NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında 12 Temmuz 2023'te Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta bir araya geldi.

Görüşmede, taraflar, çoklu iletişim kanallarını harekete geçirme konusunda mutabık kaldı. Görüşmenin ardından yayınlanan bildiride ikili ilişkilerde oluşan olumlu iklimin süreklilik ve tutarlılık arz etmesinin her iki ülkenin de yararına olduğu hususunda mutabık kalındığı belirtildi.

NEW YORK'TAKİ TÜRKEVİ'NDE GÖRÜŞME
Bir sonraki görüşme ise 20 Eylül 2023'te Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu vasıtasıyla ABD'nin New York şehrinde yapıldı. Türkevi'nde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis, iki ülke temaslarına ilişkin yol haritası ve zaman çizelgesini belirledi. Türkiye ile Yunanistan arasındaki mevcut ılımlı iklimin muhafazasındaki kararlılık teyit edildi.

ERDOĞAN'IN ATİNA ZİYARETİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Aralık 2023'te Atina'ya yaptığı ziyaret ise kapsamlı diyaloğu beraberinde getirdi.

İki lider, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 5'inci toplantısı kapsamında Atina'da bir araya geldi.


Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, mevcut olumlu ivmeyi daha da geliştirmek istediklerinin altını çizdi.

Erdoğan, "Ege'yi barış ve işbirliği denizi haline getirelim istiyoruz. Türkiye ve Yunanistan olarak atacağımız adımlarla dünyaya örnek olalım arzusundayız." diye konuştu.

Miçotakis de konuşmasında, "İki ülkenin çok iyi bir şekilde bir arada, çok sakin bir ortamda ilişkilerini devam ettirmesi çok önemli. Her bir tarafın yaşadığı sorunlara çözüm yaratabilmek çok önem arz ediyor." ifadesine yer verdi.

İki liderin altı ay gibi kısa sürede gerçekleşen üçüncü buluşmasında "Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesi" açıklandı.

İki ülke arasında 90 yıl aradan sonra imzalanan ilk dostluk anlaşması olarak nitelendirilen bildirge ile siyasi diyalog, pozitif gündem ve güven artırıcı önlemler konularında devamlı, yapıcı istişarelerde bulunulması kararlaştırıldı.

Hem bu anlaşmanın hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina ziyaretinin Türk ve Yunan kamuoyundaki yansımaları olumlu oldu. Ege'de tansiyonun düşmesi, turizmden eğitime, ticaretten bilim ve teknolojiye kadar birçok alanda atılan işbirliği adımları Yunan kamuoyunda sevinçle karşılandı.

Her ne kadar onlarca yıldır devam eden sorunlar bu kısa süreçte henüz çözülmemiş olsa da liderler de olumlu ve umut içeren mesajlar vermeye devam etti.

ERDOĞAN VE MİÇOTAKİS'TEN MESAJLAR
Erdoğan’ın 6 Mayıs’taki Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı konuşmada, "Biz dostlarımızın sayısını artırmanın peşindeyiz. Bölgemizdeki hiçbir ülkeyle çözülemeyecek sorunumuz yok. Diyalog ve müzakerenin açamayacağı kapı olmadığı inancındayız. Yeter ki hüsnü niyetle yaklaşılsın, diplomasiye imkan tanınsın. Gerisi biraz gayret, biraz fedakarlıkla mutlaka gelecektir." şeklindeki açıklamaları da Yunan basınında olumlu mesaj olarak yorumlandı.

Miçotakis, ziyarete sadece günler kala Yunan basınına verdiği röportajda, Kariye Camisi'nin ibadete açılmasından Yunanistan'ın duyduğu memnuniyetsizliği dile getirerek, bu konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 13 Mayıs'taki görüşmesine de taşıyacağını aktardı.


Kariye Camisi'nin ibadete açılmasının ardından Miçotakis'in Ankara ziyaretini ertelemesi gerektiğine ilişkin aşırı sağ muhalif seslere de cevap veren Miçotakis, "Ziyaret ertelenmemeli, zira iletişim kanallarının açık tutulması önemli. Benim Cumhurbaşkanı Erdoğan'a giderek Türkiye hükümetinin bu seçiminden duyduğum rahatsızlığı bizzat iletmem, Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde başardığımız ilerlemeleri yok edecek bir krizi yaratmamızdan çok daha iyidir." ifadesini kullandı.

Miçotakis, dün Yunanistan'da yayın yapan Alpha TV'ye verdiği röportajda ise Yunan halkının büyük kısmının Türkiye ile iletişim kanallarının açık olmasının gerekliliğinin farkında olduğunu kaydetti.

Birçok konuda iki ülke arasında fikir ayrılığı olmasının müzakerenin önünde engel teşkil etmediğini ifade eden Miçotakis, "Konuşmamız, sürekli tetikte olmamızdan yeğdir." dedi.

YUNAN BASINI: HEDEF SAKİN SULARIN KORUNMASI
Yunanistan'da yayınlanan Kathimerini Gazetesi cuma günkü sayısında Türk-Yunan ilişkilerine dair ana sayfaya taşıdığı analizinde "Hedef sakin suların korunması" başlığını kullandı.

Miçotakis'in bugün Türkiye'ye, Atina ile Ankara arasındaki sakin ortamın devamını sağlamak temel amacıyla gittiğini belirten gazete, görüşmede pozitif gündeme de ağırlık verileceğini kaydetti.

Gazete, ziyaretin önemini vurgulayarak, iki ülkenin ilişkilerinin daha iyiye gidebileceğinin teyidi niteliğinde olacağı yorumunu yaptı.

Ta Nea gazetesi ise manşetine Erdoğan-Miçotakis görüşmesine ilişkin haberini Türkçe "Kazan-Kazan" ifadesiyle taşıdı.


Haberde, görüşmenin amacının Ege'de bir kez daha sakin bir yaz geçirmek olduğu ifade edildi.

BRITISH MUSEUM'A ORTAK TUTUM
İngiltere'deki British Museum'da sergilenen Türkiye ve Yunanistan'a ait tarihi eserlerin geri alınması için ortak çalışmalar yapma hedefinin de yeni dönemin başlıklarından biri olabileceği belirtiliyor.

EGE'DE DENİZ PARKLARI
İki ülke arasında son dönemdeki tartışma konularından biri de Yunanistan'ın Ege'de kuracağını ilan ettiği 'Deniz Parkları' projesiydi. Ege Denizi'ndeki park, Milos adasının batısından, Nisiros'a kadar uzanan bölgedeki 11 ada ve kayalığı kapsıyor. Ankara'nın itirazının temelinde bölgenin On iki Adalar arasında yer alması var. Bu bölgede iki ülke arasında egemenlik tartışmasının yaşandığı pek çok adacık ve kayalık bulunuyor. Atina yönetimi projenin deniz yaşamını koruma amacı taşıdığını belirtirken Ankara, çevre konularına duyarlı kıyıdaş bir ülke olarak 'oldu-bitti'lere karşı olduğunu ifade ediyor. Zirvede bu konuyla ilgili ortaklaşma arayışı içinde olunacağı belirtiliyor.

SON 5 AYDAKİ DOSTLUK ADIMLARININ MUHASEBESİ
Uluslararası ajanslara bilgi veren Yunan kaynaklar Erdoğan-Miçotakis görüşmesinin son 5 aydaki dostluk adımlarının bir muhasebesi olarak görüldüğünü kaydediyor. Son 5 ayda Türkiye ve Yunanistan yasadışı göçe karşı hem Ege'de hem de kara sınırlarında yeni bir ortaklık modeli inşa etmek için karşılıklı adımlar attı.

İki ülke güvenlik güçlerinin daha etkin iletişimi için düzenlemeler yapılıyor. Bununla birlikte Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasını vizesiz ziyaret etmesi için Schengen Anlaşması'nda esneme sağlandı. Miçotakis, "Artık Ege adalarına kaçak göçmenler değil, Türk turistler geliyor" sözleriyle atılan adımlardan duyduğu memnuniyeti ifade ediyor. Türkiye ise kapıda vize uygulamasına bütün Avrupa ülkelerinde geçilmesi çağrısı yapıyor.

EGE VE AKDENİZ'DEKİ YETKİ ALANLARI
Türkiye ve Yunanistan kaçak göç, ticaret, turizm, kültür konularında ortak çıkarlara odaklanırken; Ege ve Akdeniz'deki yetki alanları, hava sahası ile ilgili yaşanan anlaşmazlıklar, denizlerde enerji arama çalışmaları, hukuka aykırı olarak silahlandırılan adalar ve Kıbrıs konularında yıllardır ciddi bir anlaşmazlık içerisinde. Yunan kamuoyunda bu konulardaki politikalardan geri adım atılmayacağı sıklıkla dile getiriliyor. Ankara'nın da kendi politikalarından taviz vermeyeceğinin bilindiği ifade ediliyor. Ancak hem Ankara hem de Atina köklü bir çözümün ancak diyalogla mümkün olabileceğini de açıkça vurguluyor.

Kaynak: Haber7 / Haberglobal

Yorumlar (0)
12
az bulutlu