Son Dakika
banner1

Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, "Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine onay sürecini başlatıyoruz" dedi.

GÜNDEM 17.03.2023, 19:05
Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Türkiye ve Finlandiya tarihi olarak iyi ilişkiler içinde bulunan iki dost ülkedir. 1924 yılında imzalanan anlaşmayla tesis edilen ilişkiler daha da güçlenmiştir.

Finlandiya hükümeti ile halkının gösterdiği dayanışma için bir kez daha teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizde Türkiye-Finlandiya ilişkilerini geliştirmekteki ortak niyeti teyit ettik. Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz 2 milyar doları geride bıraktı. Orat hedefimiz ilk etapta 3 milyar Dolar daha sonra da 5 milyar dolara ulaşmak. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirmeye hazırız.

Türkiye dünyanın eli en kanlı yapıları ile mücadele ediyor. Bölgemizin geleceğinde hiçbir terör örgütünün yeri olmadığına inanıyoruz. Ülkemizin bekasına kasteden örgütlerin kökünü kazımakta kararlıyız. NATO'nun genişleme sürecini bu gerçekler çerçevesinde değerlendiriyoruz. Finlandiya ve İsveç'in katılım müzakerelerinin başlatılmasına Madrid'de yapılan zirvede onay vermiştik. İmzalanan 3'lü mutabakat ile Türkiye'nin haklı isteklerini kayıt altına almıştık. Finlandiya'nın samimi adımlar attığını gördük. Ülkemizin hassasiyetlerine gösterdikleri önem nedeni ile Finlandiya'nın NATO'ya katılım onay sürecini başlatıyoruz.


"İSVEÇ TERÖRİSTLERE KUCAK AÇTI"
İsveç teröristlere ve uzantılarına kucak açtı. Bu teröristleri bize vermediler, veremediler. Bize teröristleri vermeyen İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil. Finlandiya'da böyle eylemler yok. Finlandiya ve İsveç'i ayrı tutmak zorunda kaldık. Sürecin nasıl ilerleyeceği İsveç'in atacağı adımlara bağlı.

Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladı!

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö'nun açıklamalarından satır başları:

NATO üyeliğimiz konusunda ifade ettiğiniz haberleri almak bizleri çok memnun ediyor. Bugün atılan imza da TBMM’de onay sürecini başlattığına dair çok önemli bir gösterge. Tüm Finlandiyalılar için önemli bir haber bu. 

(Cumhurbaşkanı Erdoğan için) Dünyanın her yerinde herkesle konuşabilen çok az kişiden birisiniz. Belki de bunu sadece siz yapıyorsunuz.

Tabii bir komşumuz var, İsveç. Kendileri çok iyi insanlar, iyi ilişkilerimiz var. Finlandiya'nın NATO üyeliği İsveç olmadan tamamlanamaz. Ortak çıkarlarımız var. Umarız Vilnius zirvesinde 32 ülke oluruz. 

Soru-Cevap

Finlandiya'nın NATO üyeliği

(Erdoğan) Bizim İsveç'e karşı farklı bir yaklaşımız yok. Ancak İsveç teröristlere kucak açtı. 120 teröristin listesini verdik. Onlar vermedi, veremedi. 

Finlandiya'da böyle bir durum yok. Finlandiya taahhütleri yerine getiren adımları attı. O yüzden Finlandiya'ya olumlu yaklaşımımızı gösterdik. Temenni ederim ki seçim öncesi yetişir. Ülkelerimiz için hayırlı olsun.

(Niinistö) (NATO üyeliği için Türkiye'nin onay vermesi) Tüm Finlandiyalılar için çok önemli bir haber bu. Sizlere çok teşekkür ediyoruz.

İsveç'in NATO üyelik süreci

(Erdoğan) Türkiye'nin terörle mücadelede bir kırmızı çizgisi var. Eğer terörle mücadele atılan olumsuz yorumları gördükçe nereden gelirse gelsin biz gereken adımları atarız. Hatırladığım kadarıyla 124 kişilik terör listesinde herhangi bir gelişme yok. Sayın Başbakan iyi biri olabilir ama bizim için netice önemli.

BEŞTEPE'DE KRİTİK GÖRÜŞME

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik sürecinin ayrılması ve Finlandiya'nın üyeliğine, seçimlerden önce onay çıkması gündemdeyken Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, bugün Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Ankara’nın askıya aldığı Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü görüşmeleri geçtiğimiz günlerde Brüksel'deki NATO karargahında yeniden başlamıştı. Görüşmede Türkiye'yi, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Burak Akçapar ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın temsil ederken masada, NATO yetkilileri de yer aldı.

Sözcü Kalın, toplantının genel olarak olumlu bir havada geçtiğini belirtmiş, "İsveç ve Finlandiya'nın PKK ile mücadelede attığı adımlardan memnunuz ancak yeterli değil. Sürecin nasıl işleyeceği iki ülkenin atacağı adımlara bağlı." demişti.

"FİNLANDİYA'YA FARKLI BİR MESAJ VEREBİLİRİZ"

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'ya üyelik sürecine ilişkin, ''Biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak ama Finlandiya'nın da aynı yanlışı yapmaması lazım." açıklamasında bulunmuş, Finlandiya tarafından da  İsveç ile ayrı ayrı değil birlikte katılmayı arzu ettiklerini bildirilmişti.

ÜÇLÜ GÖRÜŞME NEDEN ASKIYA ALINMIŞTI?

Türkiye, ocak ayında Stockholm'deki propagandalar nedeniyle üçlü müzakereleri süresiz askıya almıştı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Çavuşoğlu ile Ankara'da yaptığı görüşmeden sonra müzakerelerin tekrar başlayacağı açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu