Son Dakika
banner1

Suriye Milli Ordusu askerleri Türk bayrağını öptü

Suriye sınırında yaşanan gerilimin ardından yaşanan provokasyonlardan sonra Suriye Milli Ordusu askerleri, Türk bayrağını öpüp önünde poz verdi.

GÜNDEM 02.07.2024, 10:24
Suriye Milli Ordusu askerleri Türk bayrağını öptü

Dün  sınırında yüksek gerilim mevcuttu. Bazı provokasyoncular Türk bayrağına ve Türk tırlarıyla sivil araçlara saldırdı.

Yaşanan bu provokasyonun ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı F16 uçakları, bölgede alçak uçuş gerçekleştirdi.

Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından yapılan açıklamalar neticesinde provokasyon eylemi olduğu belirlendi ve gerilim düştü.

Türk bayrağını öptüler

Provokasyonların ardından Suriye'den gelen mesaj net. SMO'ya bağlı Hamza Özel Kuvvetleri, Türk bayrağı ile mesaj verdi.

Paylaşılan görsellerde Suriyeli askerler, Türk bayrağını öptüğü anları paylaştı.

"Bayrağımız bir, düşmanımız bir, biz kardeşiz"

SMO, güvenlik önlemlerini artırmak amacıyla yerel idari binalara askeri kuvvetlerini gönderdi.

Protestoları ve silahlı eylemleri engellemek amacıyla güvenliği sağlayan SMO bileşenlerinden Hamza ve Süleyman Şah tümenlerinin oluşturduğu Müşterek Kuvvetler, askeri karargahlarından video yayınlandı.

Türk ve Suriyeli muhaliflerin bayraklarının göndere çekildiği görüntüde, "Bayrağımız bir, düşmanımız bir, biz kardeşiz." açıklaması yer aldı.

"Fitne sahiplerinin peşinden gitmeyin"

Müşterek Kuvvetler yaşanan olaylara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'deki halkı "fitne sahiplerinin peşinden gitmemeye" çağırmıştı.

Muhaliflerin oluşturduğu Suriye Geçici Hükümeti de yaptığı yazılı açıklamada, "Özgürleştirilmiş bölgelerde yaşayan halkımızı,  ile Suriye halkları arasındaki mevcut ittifakı baltalamayı ve Türk ordusu ile Suriye Milli Ordusu'nun fedakarlıkları ile inşa edilen mal ve kurumlara saldırmayı amaçlayan kışkırtıcı çağrılara uymamaya çağırmaktadır." ifadelerini kullanılmıştı.

ensonhaber.com

Yorumlar (0)
12
az bulutlu