Son Dakika
banner1

Prof. Dr. Naci Görür, deprem sonrası en çok merak edilen 5 soruya cevap verdi

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gelen sorulara 5 maddede yanıt verdi.

GÜNDEM 18.02.2023, 13:40
Prof. Dr. Naci Görür, deprem sonrası en çok merak edilen 5 soruya cevap verdi

Kahramanmaraş'ın merkez üssü olduğu 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrası enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, artçılar depremler de etkisini göstermeye devam ediyor.

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem sonrası en çok merak edilen soruları sosyal medya hesabından 5 maddede cevaplandırdı.

5 SORU, 5 CEVAP

Görür’ün paylaşımları şu şekilde:

Arkadaşlar, çok soru alıyorum. Tek tek cevap vermem imkansız. Bazı sorulara toplu cevap veriyorum. Cevabım mümkün olduğunca basite indirgenmiş ve sizin anlayacağınız şekilde olacak.

1-Bir yerde büyük deprem olunca o yörede ve o hatta tekrar yeterli enerji birikinceye kadar büyük deprem olmaz.

2-Kuzey Anadolu Fay Zonunda büyük deprem beklediğimiz yerler kırıldıktan sonra bu zonda artık uzun süre büyük deprem olmaz.

3- Bugünkü depremlerin olduğu Doğu Anadolu Fayında enerji büyük ölçüde boşaldı. Bazı yöreler hariç bu zonda büyük depremler olmaz.

4-Bu fay zonlarında bir müddet büyük depremlerde kırılmamış fay parçaları kırılır ve zonlar artık uzun süre sakin duracak şekilde dururlar.

5-Bu söylediklerim ülkemizin en önemli iki fay zonu için geçerlidir.

Fay tartışmalarını bırakalım, deprem nerede olacak, nasıl olacak vb tartışmaları bırakalım. Deprem gerçeğini kabul edelim ve deprem dirençli kentler talep edelim. Bunu tüm siyasilerden talep edelim ve yasal yollardan sesimizi duyuralım. Tek yol budur. Tekrar başımız sağolsun.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu