Son Dakika
banner1

MSB'den son dakika F-16 açıklaması! "Herhangi bir şart söz konusu değil! "

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları F-16 tedariki konusu, ABD tarafından yapılan F-35 açıklamaları, Eurofighter konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakanlık kaynakları Yunanistan kaynaklı haber sitelerinde iddia edildiğinin aksine F-16 tedariki ve modernizasyonu konusu herhangi bir şarta bağlı olmadığı dile getirildi.

GÜNDEM 01.02.2024, 12:44
MSB'den son dakika F-16 açıklaması! "Herhangi bir şart söz konusu değil! "Milli Savunma Bakanlığı kaynakları F-16 tedariki konusu, ABD tarafından yapılan F-35 açıklamaları, Eurofighter konusu ve Kanada’nın savunma sanayii ürünlerine ilişkin ambargoyu kaldırmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"F-16 TEDARİKİNDE HERHANGİ BİR ŞART SÖZ KONUSU DEĞİL"


Kaynaklar, Yunan haber sitelerinde iddia edilen F-16 tedariki ve modernizasyonu konusunu yalanladı. Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, ABD’den talep edilen F-16 konusundaki sorulara ilişkin şunları söyledi:

"Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda, 40 adet yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatları içeren talebimizin ABD kongresindeki onay süreci 26 Ocak’ta başlamıştır. Teklif ve Kabul Mektupları tarafımıza ulaştığında takvim üzerinde çalışmalara başlanacak ve böylece projelerin maliyeti de net olarak ifade edilebilecektir.


 


Talep edilen mühimmat istekleri harekât ihtiyaçları, envanter durumu ve teknik gereklilikler göz önüne alınarak detaylı bir çalışma sonucunda yapılmıştır.

Bazı Yunanistan kaynaklı haber sitelerinde iddia edildiğinin aksine F-16 tedariki ve modernizasyonu konusu herhangi bir şarta bağlı değildir."

"ABD'NİN F-35 AÇIKLAMALARINI İYİ NİYET BEYANI OLARAK DEĞERLENDİRMEK GEREKİR"

Bakanlık kaynakları ayrıca, ABD tarafından yapılan F-35 ile ilgili son açıklamalarına ilişkin de şunları ifade etti:

Bu konu çok konuşuldu, tartışıldı. Her iki ülkenin duruşunda şuan herhangi bir değişiklik yok. ABD tarafından gelen açıklamaları bu aşamada bir iyi niyet beyanı olarak değerlendirmek gerekir. Bu konuda herhangi bir değişiklik veya gelişme olursa bilgilendirme yaparız.

EUROFIGHTER İÇİN ALMANYA BEKLENİYOR!

Bakanlık kaynakları, Türkiye’nin Eurofighter talebinin devam edip etmediğine dair bir soru üzerine de “Talebimiz devam etmektedir. Konsorsiyum ülkelerinden Almanya’nın bu konudaki olumlu yaklaşımı beklenmektedir. Görüşme ve çalışmalara devam edilmektedir” yanıtını verdi.

KANADA’NIN AMBARGOSU: SAVUNMA SANAYİSİNDE MİLLİLEŞTİRMENİN ÖNEMİNİ GÖSTERMİŞTİR

Bakanlık kaynakları, Kanada’nın savunma sanayii ürünlerine ilişkin ambargoyu kaldırmasıyla ilgili de şunları kaydetti:

“Kanada tarafından 2019 yılından bu yana çeşitli gerekçelerle ülkemize yönelik savunma malzemelerine uygulanan ihracat kısıtlamaları, NATO çerçevesindeki dayanışma ruhu, ayrıca bölgesel ve uluslararası  güvenliği korumayı amaçlayan kolektif çabalarla bağdaşmamakta idi. Kanada tarafından atılan bu son adım olumlu değerlendirilmekle birlikte, müttefiklerimizden beklentimiz ülkemize yönelik her türlü kısıtlamanın tümüyle kaldırılmasıdır. Karşılaştığımız açık veya kapalı ambargo ve kısıtlamalar savunma sanayiinde son yıllardaki millileştirme çabalarımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle önemli çalışmalar yürütülen yerli ve milli savunma sanayimize güvenerek destek olmamız gerekmektedir.”

MSB'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMALARI

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Aktürk, bakanlığın haftalık basın bilgilendirme toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Aktürk, "Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için kendisine tevdi edilen tüm görevleri azim ve kararlılıkla yerine getirmektedir." dedi.

Tuğamiral Aktürk'ün açıklamaları da şöyle:

SON BİR HAFTADA 63 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelen tüm tehdit ve tehlikelere karşı kesintisiz bir şekilde ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil;

Son bir haftada 63 terörist etkisiz hâle getirilmiş,
1 Ocak 2023’ten bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 2.541’e ulaşmıştır.
Suriye’de ise son bir haftada 13 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, anında ve misliyle verilen karşılık ile 42 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece; 01 Ocak 2023’ten itibaren etkisiz hâle getirilen terörist sayısı ise 1.704’e yükselmiştir.


Ayrıca, bu hafta içerisinde de, Suriye’nin kuzeyindeki Zeytin Dalı bölgesinde sızma girişiminde bulunan teröristlere ait çok sayıda silah ve muhtelif cinste mühimmat ile çeşitli miktarlarda malzeme ele geçirilmiştir. (2 adet M-4 piyade tüfeği, 1 adet M4A1 piyade tüfeği,1 adet RPG-7 roketatar,1 adet AK-47 piyade tüfeği, 10 adet RPG-7 mühimmatı,10 adet RPG-7 sevk fişeği,25 adet el bombası,19 adet şarjör,1 adet kamera,1 adet telefon,2 adet telsiz,1 adet termal dürbün.)

SON BİR HAFTADA 7 TERÖRİST SINIRDA YAKALANDI

Sınırlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudutlarımızda alınan dinamik ve çok yönlü etkin tedbirler sayesinde;

Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 188 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 6’sı FETÖ, 1’i DEAŞ olmak üzere 7’si terör örgütü mensubudur. 3.441 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.
Böylelikle, 2024 yılı başından bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 686’ya yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 18.594 olmuştur.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu