Son Dakika
banner1

Mehmet Uçum'dan Yavaş ve İmamoğlu formülü açıklaması: Anayasanın açık ihlalidir, halk hesabını sorar

Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş'a cumhurbaşkanı yardımcısı olma görevi teklif edildiğinin açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, dikkat çeken bir açıklama yaptı. Uçum, ''Aynı kişinin hem Cumhurbaşkanı Yardımcısı hem Belediye Başkanı olması Anayasanın açık ihlalidir.'' ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 06.03.2023, 17:19
Mehmet Uçum'dan Yavaş ve İmamoğlu formülü açıklaması: Anayasanın açık ihlalidir, halk hesabını sorar

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, CHP'li iki belediye başkanının cumhurbaşkanı yardımcısı olma formülüyle ilgili,  "Anayasanın açık ihlalidir. Hukuk dışı ve abes çözüm arayışları boştur" dedi.

MASAYA GERİ DÖNDÜ

Ağır suçlamalarla Altılı Masa'dan ayrılan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Mansur Yavaş ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından yeniden Altılı Masa'ya döndü. Akşener, İmamoğlu ve Yavaş için cumhurbaşkanı yardımcılığı önerisini gündeme getirdi.

''ANAYASANIN AÇIK İHLALİDİR''

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, İmamoğlu ile Yavaş'ın cumhurbaşkanı yardımcısı olma formülünü eleştirdi. Uçum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları yazdı:

''Anayasaya göre vesayet makamı ile belediye başkanlığı asla birleşemez(m.127/5).Aynı kişinin hem CB Yardımcısı hem Belediye Başkanı olması Anayasanın açık ihlalidir.Küresel sömürgecilerin planları ve dar çıkarlar için hukuk dışı ve abes çözüm arayışları boştur.Halk hesabını sorar.''

Yorumlar (0)
12
az bulutlu