Son Dakika
banner1

Kızılay bağışlanan kanları satıyor iddiası: Başkan Kınık'tan cevap geldi

Kızılay’ın deprem bölgelerine çadır satmasına ilişkin tartışma devam ederken, Kızılaya'a bağışlanan kanların da hastanelere satıldığı iddiasına Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan cevap geldi.

GÜNDEM 27.02.2023, 14:09
Kızılay bağışlanan kanları satıyor iddiası: Başkan Kınık'tan cevap geldi

Kızılay’ın deprem bölgelerine çadır satmasına ilişkin tartışma devam ederken, Kızlaya'a bağışlanan kanların da hastanelere satıldığı iddiasına Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan cevap geldi.

"KIZILAY KAN SATIYOR" İDDİASI

Kızılay’ın afetin üçüncü günü çadır sattığının ortaya çıkması büyük tepki çekti. Bu kez de Kızılay’ın bağışlanan kanları sattığı iddia edildi. Kızılay’ın web sitesinde ‘Çok sorulan sorular’ kısmında yer alan ‘Kızılay kan satıyor mu?’ sorusuna kurumdan verilen cevap dikkat çekti.

DİKKAT ÇEKEN CEVAP

‘Kızılay kan satıyor mu?’ Sorusuna verilen cevap şöyle:

‘’Türk Kızılay’a gönüllü olarak bağışlanmış olan kanlar laboratuvar testlerinden geçerler. Eşzamanlı olarak 3 bileşene ayrılarak uygun koşullarda saklanırlar. Kullanıma hazır olan kan bileşenleri hastanelere transfer edilir. Bu süreçte kesinlikle hasta ve hasta yakınından herhangi bir ücret talep edilmez. Söz konusu süreçlerin maliyetlerinin ücret politikası Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından belirlenmektedir. Bu konudaki ayrıntılar Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından resmi gazetede yayınlanan “Sağlık Uygulama Tebliği’nde” de yer almaktadır. Kan transfüzyonu sırasında hasta/hasta yakınından ücret talep edilmesi durumunda söz konusu hastanenin bağlı bulunduğu İl Sağlık Müdürlüklerine konu hakkında bildirimde bulunulması uygun olacaktır.’’

"SGK HASTANEYE ÖDER"

Söz konusu olayı Twitter hesabından paylaşan gazeteci Fatih Portakal ‘’Kızılay sadece çadırları değil, bizlerin bağışladığı kanları da hastanelere parayla satıyor. Utanin @Kizilay yöneticileri, utanın ve istifa edin. @drkerem’’ dedi. Kızılay Başkanı Kınık da Portakal’ın paylaşımını alıntılayarak cevap verdi. Kınık paylaşımında ‘’Bu Ulusal Kan Güvenliğini tehlikeye atacak sorumsuz ve temelsiz bir itham. Lütfen hemen tashih edin ve sorumlu bir gazeteci gibi davranın. Kan ticarete konu edilemez. Kan Bankacılığının maliyetini SGK Kızılay’a ödenmek üzere ilgili hastaneye öder’’ dedi.

Yorumlar (0)