Son Dakika
banner1

KAAN 'Gök Vatan'da

Milli Muharip Uçağı KAAN, ilk uçuşunu başarıyla tamamladı, Türkiye 5. nesil uçak üretebilen dünyadaki 5 ülkeden biri haline geldi.

GÜNDEM 22.02.2024, 07:58
KAAN 'Gök Vatan'da

Milli Muharip Uçak KAAN dün sabah piste çıkarak motor çalıştırdı ve ilk kez havalandı. Böylece Türkiye 5. nesil savaş uçağı yapan ülkeler ligindeki yerini aldı.

Havacılık ve savunma sanayiinde yerli üretimde peş peşe atılımlar gerçekleştiren Türkiye'nin gururu milli muharip uçak KAAN gökyüzüyle buluştu. KAAN, sabah 08.50'de Kahramankazan'daki Mürted Hava Meydanı'nda piste çıkarak motor çalıştırdı ve ilk kez havalandı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden KAAN'ın ilk uçuşunda pilot koltuğunda test pilotu Barbaros Demirbaş oturdu.

ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Türk boylarında 'hükümdar' anlamına gelen KAAN'A ilk uçuşunda bir adet F-16 Fighting Falcon savaş uçağı tarafından eskortluk edildi. 8 bin feet mesafeye ulaşarak 13 dakikalık uçuş gerçekleştiren KAAN, paraşütünü açarak sorunsuz bir şekilde iniş yaptı. KAAN'ı, pistte, uçağın yapımında ve geliştirilmesinde çalışan personel alkışlarla karşıladı.

GÜN SAYIYORDU

KAAN ilk uçuşu öncesi birçok testten geçmiş ve havalanmak için gün sayıyordu. Türkiye, milli muharip uçak KAAN'ın ilk uçuşuyla birlikte 5'inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yerini aldı. Tasarım ve imalatıyla milli olan KAAN'ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik. 21 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğindeki uçak, saatte 2 bin 210 kilometre hıza kadar ulaşabiliyor. Çift motorlu olan KAAN, süperseyir, yüksek manevra, düşük radar görünürlüğü, geliştirilmeye açık aviyonik mimari, artırılmış durumsal farkındalık, hassas hedefleme, birlikte çalışabilme gibi 5. nesil savaş uçaklarında olan bütün kabiliyetlere sahip olacak.

TEBRİK YAĞDI

KAAN'ın ilk uçuşunun ardından siyasilerden tebrik yağdı. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş "Bu gurur projesini ülkemize kazandıranları kutluyorum" dedi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de "TUSAŞ tarafından üretilen KAAN'ın ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmesini tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ülkemize hayırlı olsun" dedi. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da sosyal medyadan kutlama mesajı yayınladı.

1 MİLYAR $'A GELİŞTİRİLDİ

KAAN'ın Ar-Ge çalışmalarında yaklaşık 2 bin personel çalışırken SSB ve TUSAŞ ortaklığında tüm çalışmalar için bugüne kadar yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapıldı.

KAAN'A TEKLİF YAĞIYOR

KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirirken, geçtiğimiz günlerde merakla beklenen uçağın ilk talibi Ukrayna olmuştu. Bu kez Rus tarafından dikkat çeken bir çıkış geldi. Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, Türkiye'nin geliştirdiği beşinci nesil savaş jeti KAAN'ın ortak üretimiyle ilgili soruya "Bu konuda biz de askeri ve teknik işbirliği geliştirmek istiyoruz. Geçmişte de tekliflerimiz oldu. Bu uçaklarla ilgili ortak çalışmaların yürütülmesi için resmi kurumlarımız ve şirketlerimiz arasında çeşitli seviyelerde çalışmalar da yapıldı" dedi. KAAN'la Pakistan ve Azerbaycan da işbirliği kapsamında görüşmeler yürütüyor.

İSİM BABASI BAHÇELİ

Türk boylarında 'hükümdar' anlamına gelen KAAN ismi ise ilk olarak 1 Mayıs 2023'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulmuştu.

Erdoğan, KAAN isminin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından verildiğini açıklamıştı.

F-35 AMBARGOSU DÖNÜM NOKTASI OLDU

Bloomberg "Türkiye'nin 2019'da ABD öncülüğündeki F-35 programından çıkarılmasının" ardından bu uçuşun yerli savaş uçakları konusunda bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Askeri teknolojiler üzerine yaptığı analizler ile bilinen Defence Blog "Türkiye'nin yeni nesil savaş uçağı KAAN'ın prototipi ilk uçuşunu başarıyla tamamladı" dedi.

Hollanda basınından Scramble, 2010 yılının başlarından beri çalışmaların yoğunlaştığı uçağın General Electric F-110 motoruyla güçlendirileceğini belirtti.

Azerbaycan haber sitesi Azertac ise Türkiye'nin beşinci nesil milli muharebe uçağı KAAN'ın "tarihi uçuşunu" çarşamba günü erken saatlerde başarıyla tamamladığını belirtti.

İlk uçuşun yankıları Yunan'da geniş yer buldu. İskra gazetesi ile Skai televizyonu "Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağı ilk uçuşu yaptı" başlığıyla duyurdu. Skai Erdoğan'ın "Türkiye karada, denizde, havada ve uzayda, her alanda var" sözünü haberinde kullandı.

Yunan Ta Nea gazetesi ise Kaan'ın isminin Türk hükümdarlarından geldiğini ve anlamının "Han" olduğu bilgisini verirken Proto Thema gazetesi "Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi" dedi.

Yunan Ethnos gazetesi KAAN'ın "Hakan" ya da "Kralların kralı" anlamına geldiğini aktararak "Yeni Türk savaş uçağı uçtu" dedi.

TÜRKİYE'NİN ÜÇÜNCÜ HAYALETİ

Milli jet KAAN, TSK enfvanterine girdiğinde Kızılelma ve Anka-III ile birlikte götklerdeki 3. hayalet olacak. KAAN, insansız savaş uçakları Anka-III ve Kızılelma ile birlikte otonom kol uçuşu yapabilecek. Böylece gökyüzünde bir kolda, asgari olarak bir pilot ve üç savaş uçağı olacak. Böylece iki insansız savaş uçağı Anka-III ve Kızılelma, gökyüzünde KAAN'ın iki görev arkadaşı olacak. Üç uçağın, karakteristik ortak özelliği arasında düşük görünürlüğe sahip hayalet uçak olması öne çıkıyor. KAAN'ın Türk Hava Kuvvetleri'ne 2028'de teslimi planlanıyor.

Akşam

Yorumlar (0)
12
az bulutlu