Son Dakika
banner1

İsrail'den Türkiye'ye küstah tehdit!.. Sırada Türkiye'de olanlar var

Aruri suikastinin ardından İsrail basınından küstah haber: Türkiye'yi hedef gösterdiler...

GÜNDEM 03.01.2024, 08:35
İsrail'den Türkiye'ye küstah tehdit!.. Sırada Türkiye'de olanlar var


İsrail'in Beyrut'ta düzenlediği suikast saldırısında Hamas'ın 2 numarası Aruri ile birlikte 6 kişi hayatını kaybetmişti. İsrail basını sıradaki isimlerin Heniyye ve Meşal olduğunu duyurup, suikastlar için Türkiye ve Katar'ı adres gösterdi…


İsrail'in yerli istihbarat servisi Shin Bet'in Başkanı Ronan Bar, geçtiğimiz günlerde açık açık Katar ve Türkiye'deki üst düzey Hamas yetkililerine suikast düzenleneceğini söylemiş, talimatı da Başbakan Binyamin Netanyahu’dan aldığını belirtmişti.

Bu açıklamadan sadece bir ay sonra İsrail suikastlara başladı.

İLK SUİKAST BEYRUT'TA GERÇEKLEŞTİ

İlk hedef Beyrut’taki Hamas'ın 2 numaralı ismi Salih El Aruri oldu. Aruri, İsrail’in İHA’larla Hamas bürosuna düzenlediği saldırıda hayatını kaybetti.

İSRAİL KANALI KÜSTAH TEHDİDİ YİNELEDİ

Aruri’nin vefatı Hamas tarafından da doğrulandı. Öte yandan İsrail haber kanalı NewsIL sırada Heniyye ve Halid Meşal’in olduğunu söyleyerek Katar ve Türkiye’yi işaret etti.

TÜRKİYE 'CİDDİ SONUÇLARI OLUR' DEMİŞTİ

Türkiye ise bir ay önce Shin Bet Başkanı’nın iddialarına çok net bir cevapla karşılık vermiş İsrail'i uyararak, Türkiye'de yasa dışı faaliyetin ciddi sonuçları olacağını bildirmişti.

MİT'TEN MOSSAD AJANLARINA OPERASYON

Aruri’ye yönelik suikastten birkaç saat önce de MİT, İstanbul merkezli 8 ilde İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad adına casusluk yapan yabancı uyruklulara eş zamanlı operasyonlar düzenlemişti. Yakalanan 34 şüphelinin, Türkiye'deki Filistinliler ve İsrail karşıtı İsrailli aktivistlere yönelik keşif, takip, darp ve adam kaçırma gibi faaliyetleri amaçladığı tespit edilmişti.

SALİH EL-ARURİ KİMDİR?

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, 19 Ağustos 1966’da Ramallah’ta doğdu.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-AruriHamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri

İzzeddin el-Kassam Tugaylarının kurulmasına katkıda bulunan el-Aruri, 15 yıl İsrail hapishanelerinde kaldıktan sonra sınır dışı edildi ve Lübnan'da yaşamaya başladı.

El-Aruri, Hamas'ın İsrail ile 11 Ekim 2011'de yaptığı, bir İsrail askeri karşılığında 1027 Filistinli esirin serbest bırakılması anlaşmasının müzakerecileri arasında yer alıyordu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu