Son Dakika
banner1

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu dünyada yankı uyandırdı: Türkiye seçkin kulübe giriyor!

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu dünya çapında geniş yankı uyandırdı. Tarihi anları dünya ajansları "Tarihi bir dönüm noktası, Türkiye seçkin kulübe girmeye hazırlanıyor". şeklinde duyurdu.

GÜNDEM 19.01.2024, 09:58
İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu dünyada yankı uyandırdı: Türkiye seçkin kulübe giriyor!

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da yer aldığı uzay yolculuğu başladı.

İlk Türk astronotun Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) yolculuğu, dünya çapında geniş yankı uyandırdı.

CNN: TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASINA İMZA ATMA YOLUNDA

ABD merkezli CNN'in, "SpaceX, ilk Türk astronotu fırlattı" başlıklı haberinde, misyonun, tamamı Avrupalı astronotlardan oluşan ilk özel uzay görevi olduğuna dikkat çekildi.

Aralarında Türkiye'den ilk astronotun da bulunduğu bir grup Avrupalı astronotun uzaya çıktığı belirtildi.

Astronot Gezeravcı'nın, bir dönem Türk Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotluğu yaptığı, alçak Dünya yörüngesine ulaşan ilk Türk vatandaşı olarak tarihi bir dönüm noktasına imza atma yolunda ilerlediği vurgulandı.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu dünyada yankı uyandırdı:  Türkiye seçkin kulübe giriyor!

NEW YORK TİMES: GELECEK NESİLLERE İLHAM OLACAK

New York Times, mürettebat üyeleri arasında ilk Türk astronotun yer aldığını aktardı.

Gezeravcı'nın, ilk Türk astronotu olarak ülkesinde gelecek nesillere ilham kaynağı olmayı umduğuyla ilgili ifadelerine işaret edildi:

Bu uzay uçuşu yolculuğumuzun varış noktası değil, yolculuğumuzun sadece başlangıcı.

REUTERS: TÜRKİYE'NİN İLK ASTRONOTU

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, "Türkiye'nin ilk astronotunun dahil olduğu mürettebat uzay istasyonuna uçtu" diye yazdı.

Otonom olarak işletilen Crew Dragon'un, cumartesi sabahı erken saatlerde Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşmasının beklendiği notu paylaşıldı.

"TÜRKİYE SEÇKİN KULÜBE GİRMEYE HAZIRLANIYOR"

Haberde, "Türkiye, Alper Gezeravcı'yı göndererek UUİ'nin konuk ülkeleri arasında seçkin ve büyüyen bir kulübe girmeye hazırlanıyor." denildi.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu dünyada yankı uyandırdı:  Türkiye seçkin kulübe giriyor! - Resim : 2

ABD MERKEZLİ SPACE: İLK TÜRK ASTRONOT

Uzay alanında haberler yayınlayan ABD merkezli "Space" adlı internet sitesi de ilk Türk astronotun uzay istasyonuna doğru hareket ettiğini okurlarına duyurdu.

Haberde, "Ax-3, Axiom Space'in, aralarında Türkiye'nin ilk astronotunun da bulunduğu, tamamı Avrupalılardan oluşan ilk mürettebatını taşıyor." bilgisi paylaşıldı.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu dünyada yankı uyandırdı:  Türkiye seçkin kulübe giriyor! - Resim : 3

AL ARABİYA: ASTRONOTLAR ARASINDA BİR TÜRK VAR

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Al Arabiya, mürettebatın tamamının Avrupalı astronotlardan oluştuğunu, bunların arasında bir Türk'ün de yer aldığını yazdı.

Crew Dragon kapsülündeki astronotların, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden Falcon 9 roketiyle fırlatıldığı belirtildi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu